Kobiecość, męskość i żydowskie języki, czyli nowy semestr w Centrum Kultury Jidysz

In Aktualności, Teatr

Żydowski Uniwersytet Otwarty z rozważaniami nad kobiecością i męskością oraz lektoraty jidysz i hebrajskiego na czterech poziomach zaawansowania. To oferta na nowy semestr Centrum Kultury Jidysz Teatru Żydowskiego. Zajęcia rozpoczną się w październiku. Zapisy już trwają.

fot. materiały prasowe

Niebinarność w Talmudzie

Kobiece/męskie – to temat przewodni najbliższego semestru na Żydowskim Uniwersytecie Otwartym. Na zajęcia zapisać może się każdy. Wykłady odbywają się pod patronatem rektora Uniwersytetu Warszawskiego. Studenci UW regularnie uczęszczający na zajęcia po ukończeniu semestru i zdaniu egzaminu uzyskują 5 punktów ECTS w ramach przedmiotów ogólnouniwersyteckich.

fot. materiały prasowe

Punktem wyjścia do wspólnych dyskusji w trakcie semestru będzie przenalizowanie tradycyjnych wzorców ról społecznych kobiet i mężczyzn, a następnie zmierzenie się z ich przekroczeniami i przetworzeniami w takich perspektywach jak queer i psychoanaliza oraz w kontekście piśmiennictwa biblijnego, literatury, sztuki i historii.

Wśród wykładowców ŻUO znajdą się badacze i badaczki z całej Polski i nie tylko, m.in.: Zuzanna Hertzberg, Joanna Ostrowska, Małgorzata Kordowicz. Przybliżą m.in. tematy takie jak: „Niebinarność w Talmudzie”, „Osoby transseksualne w konserwatywnym prawie żydowskim”, „Ciało w wyobraźni syjonistycznej” czy „Kultura filmowa w Warszawie 1895/6-1939 w perspektywie ponadnarodowej i genderowej”.

Program Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego za każdym razem oferuje bardzo ciekawy cykl zajęć – nie tylko dla pasjonatów kultury żydowskiej. W nadchodzącym semestrze z pewnością odnajdą coś dla siebie także ci słuchacze, którzy interesują się problematyką z obszaru gender studies, a więc kulturową i społeczną problematyką płci – mówi Dominika Ludwig, koordynatorka projektu.

Wszystkie zajęcia odbędą się w formule online na platformie ZOOM w każdą środę w godz. 17.30-20.30. Więcej informacji na stronie: http://jidyszland.pl/pl/zuo/

fot. materiały prasowe

Popularny jidysz i hebrajski

CKJ od lat uczy też języków – przede wszystkim jidysz, ale również hebrajskiego. Kursy prowadzone są na czterech poziomach zaawansowania i wciąż cieszą się dużą popularnością. Co roku kilkadziesiąt osób chce zapisać się na lektorat. Wśród prowadzących są doświadczone pedagożki: Martyna Steckiewicz, Anna Szyba, Agata Reibach i Regina Gromacka. Zajęcia odbywają się online lub w trybie hybrydowym.

Naukę jidysz można rozpocząć od zera lub zapisać się do którejś z bardziej zaawansowanych grup. Kurs hebrajskiego odbywa się w czterech grupach, z których każda ma już doświadczenie w nauce tego języka.

Kto przychodzi na zajęcia? Studenci zainteresowani nową wiedzą, historycy, którym te języki potrzebne są do prac badawczych oraz osoby ciekawe kultury żydowskiej.

Kursy jidysz to idealna okazja, by poznać historię języka, literaturę w nim tworzoną oraz szerokie konteksty kultury Żydów aszkenazyjskich. Lektoraty hebrajskiego umożliwiają z kolei poznanie języka, historii i kultury współczesnego Izraela. W dodatku w zaciszu własnego domu! – zapewnia Natalia Chmielarz, koordynatorka projektu.

Więcej informacji na stronie: http://jidyszland.pl/pl/lektoraty/

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

„Gierek” wyjątkowa biografia na ekranach kin Helios!

Edward Gierek - to nazwisko zna chyba każdy Polak. Pozostaje w pamięci jako jeden z najważniejszych Polaków XX wieku, choć

Read More...

Wygraj z nudą w zimowe wieczory – 7 najciekawszych planszówek

Gry planszowe to wymagająca i inteligentna rozrywka, która rozwija mózg, ćwiczy pamięć i logiczne myślenie. Spędzenie wieczoru przy planszówce

Read More...

#wtonacjirozmowy: Patryk Jaroń: Chcę, by czytelnicy w trakcie odbioru dobrze się bawili

– Mogę jedynie dodać, że jedną z najważniejszych kwestii, jakie chcę przekazać moim czytelnikom jest to, by sięgając po

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu