#wtonacjirecenzji: “Wolka” film Arniego Olafura Asgeissona, którego fabuła balansuje na pograniczu thrillera i dramatu.

In Recenzje

“Wolka” w więziennym slangu oznacza opuszczenie murów więzienia czyli po prostu wyjście na wolność. Anna (Olga Bołądź), która spędziła tam 15 lat opuszcza je warunkowo i od razu chce odnaleźć kobietę o imieniu Dorota (Anna Moskal). Czemu tak bardzo zależy jej na szybkim kontakcie z nią?

                Anna dowiaduje się, że osoba której niemal panicznie poszukuje wyjechała z Polski i  w tej chwili mieszka na Islandii. Udaje się jej bardzo szybko ustalić jej adres i zebrać pieniądze na podróż. Praktycznie od momentu wyjścia na wolność wzbiera w niej wściekłość ale też ogromna determinacja. Czego chce Anna? Zemsty czy rozliczenia przeszłości?  W momencie kiedy dociera na miejsce mimo, że nie  zna języka, bardzo szybko odnajduje Dorotę. Ma to szczęście, że miasteczko nie jest duże i mieszka w nim wielu Polaków, którzy przyjechali na wyspę celem poszukiwania lepszego życia. Anna jest tak zdeterminowana w swoich działaniach, że bez pardonowo wręcz zjawia się w domu Doroty przedstawiając się jej mężowi (Eryk Lubos) jako przyjaciółka z dawnych lat i bardzo szybko wzbudza zaufanie jej męża.  Dorocie zaznacza, że przyjechała po to co jej. Jaka tajemnica z przeszłości łączy te 2 kobiety? Czy faktycznie były kiedyś przyjaciółkami?

Fantastyczna rola Olgi Bołądź w filmie “Wolka”

Otóż nie Anna i Dorota to siostry a Anna przyjechała  po swojego prawie dorosłego syna Tommiego (Jan Cięciara), którego jej siostra jak tylko ona trafiła do więzienia zabrała i wychowywała jak własne dziecko. Chłopak nie ma zupełnie o tym pojęcia, żyje w przekonaniu, że to Dorota jest jego mamą. Przechodzi okres  nastoletniego buntu więc rodziców traktuje jak wrogów. Bardzo szybko nawiązuje jednak przyjacielską relację z Anną, co jak łatwo się domyślić zupełnie nie pasuje Dorocie. Dla Tommyego Anna jest fascynująca, drapieżna, buntownicza i wulgarna  tak jak on. Nic dziwnego, że tak się dzieje  końcu to jego matka, krew z krwi.

wtonacjirecenzji: “Wolka” – Czy warto obejrzeć ?

fot.materiały prasowe

Dorota i jej mąż jak większość Polaków przebywających na wyspie pracują w lokalnej przetwórni ryb. Anna również dostaje tam prace dzięki protekcji swojego bądź co bądź szwagra. Coraz mocniej daje do zrozumienia Dorocie, że nie wyjedzie bez chłopaka. Napięcie narasta, wrze, emocje między kobietami wręcz kipią nienawiścią. Mąż Doroty nie potrafi tak naprawdę precyzyjnie ocenić ich konfliktu. Stara się postępować tak aby nikogo nie oceniać.

Próba naprawienia błędów przeszłości kosztem zniszczenia życia, które ktoś  zdążył już  sobie zbudować. Czy na cudzym nawet pozornym szczęściu można zbudować swoje?

                W “Wolce” nie następuje zemsta jak początkowo mogło by się wydawać tylko próba poskładania życia na nowo. Anna mimo, że nie jawi się jako bohaterka pozytywna ze względu na swoją kryminalną przeszłość  wzbudza większą sympatię niż jej siostra. Dorota żyje w kłamstwie, którym karmi także swojego męża, który tak naprawdę nie wie, że Tommy nie jest jej rodzonym synem. Żyje w przekonaniu, że poślubił kobietę z dzieckiem ale chłopaka traktuje jak własnego syna. Ten dobroduszny mężczyzna nawet nie podejrzewa, że żona skrywa przed nim taką tajemnice. Fabuła filmu opiera się głównie na relacjach między Anną a Dorotą.

fot.materiały prasowe

Tutaj na dużą pochwałę zasługuje Olga Bołądź, która niczym kameleon wcieliła się  w swoją postać. Drapieżna, niebezpieczna nosząca na ciele więzienne tatuaże a z drugiej strony kobieta, która walczy o swoje dziecko. Być może nieudolnie, bo przez lata przebywania za kratami zatraciła swoje matczyne instynkty i kobiecość, ale na swój sposób stara się poukładać swoje połamane życie na nowo.

Na duży plus filmu działa sceneria tajemniczej Islandii, która nadaje “Wolce” mrocznego klimatu. Mimo, że bardzo łatwo i szybko można rozszyfrować fabułę film ogląda się z zainteresowaniem bo jest to bardzo konsekwentna opowieść z dość smutnym finałem.

Wolka” na VOD : https://vod.pl/filmy,1/wolka,8867

“Wolka” na Cineman : https://cineman.pl/film/vod.2637-wolka

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Ocean, łagry, miłość i przemoc! Na podstawie najnowszej powieści Szczepana Twardocha właśnie powstała superprodukcja audio. W rolach głównych Bartłomiej Topa i Szczepan Twardoch.

Miesiąc po premierze papierowej edycji Chołodu na rynku wydawniczym ukazuje się produkcja audio, w której główną rolę obok Bartłomieja Topy zagrał Szczepan

Read More...

Black Week w Audiotece – tysiące audiobooków w promocyjnych cenach

Audioteka, w ramach tegorocznego Black Friday, przygotowała dla swoich klientów aż tydzień obniżek. Black Week w Audiotece to tysiące audiobooków dostępnych z

Read More...

Wszyscy czekali na taki film Stevena Spielberga” – tak o „Fabelmanach” piszą krytycy na całym świecie. Film w polskich kinach od 30 grudnia, już od dziś w wybranych kinach pokazy specjalne.

Czy „Fabelmanowie” Stevena Spielberga zrobią wielkie zamieszanie podczas Oscarów – dowiemy się dokładnie za dwa miesiące! Już 30 grudnia

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu