Bestsellery Empiku 2021 rozdane – wśród laureatów Natalia de Barbaro, Andrzej Maleszka, Wojciech Chmielarz i B.A. Paris

In Aktualności, Wydarzenia

Kolejny triumf Andrzeja Maleszki, pierwsze wyróżnienia dla Natalii de Barbaro, B.A. Paris oraz Joanny Mokosy-Rykalskiej – książkowe Bestsellery Empiku 2021 trafiły do najpopularniejszych autorów ubiegłego roku. Statuetkę w kategorii Audiobook odebrali twórcy serialu oryginalnego Empik Go Wilkołak na podstawie powieści Wojciecha Chmielarza.

Po raz pierwszy przyznano także Bestsellera Empiku w kategorii Podcast – laureatem został Marcin Myszka, autor serii Kryminatorium Empik Go 2. Ogłoszono również Odkrycia Empiku 2021. W kategorii Literatura jurorzy docenili Aleksandrę Zbroję za jej debiutancką powieść Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu.

Polska publiczność już po raz 23. wybrała swoich ulubionych twórców. Od pierwszej edycji, całoroczny plebiscyt i nagrody Empiku odzwierciedlają rzeczywiste zainteresowania czytelników, słuchaczy i widzów, a także wskazują najważniejsze trendy w rodzimej kulturze. Bestsellery Empiku 2021 w kategoriach książkowych zdominowali polscy twórcy.

Najczęściej czytani i słuchani

Joanna Mokosa-Rykalska, nazywana często „Bareją w spódnicy”, debiutantka na rynku książkowym, pokonała w wyścigu po statuetkę w literaturze pięknej powieściowych gigantów, m.in. Kena Folleta i Heather Morris. Zwyciężyła jej pełna humoru Matka siedzi z tyłu. Opowieści z d**y wzięte (Wielka Litera).

Nie po raz pierwszy czytelnicy przyznali Bestsellera Empiku fabule ze świata Magicznego drzewa Andrzeja Maleszki.Stwór(Znak Emotikon)–laureat w kategoriiliteratura polska dla dzieci–to świetnie skonstruowana opowieść, w której bohaterowie mogą liczyć na swoich przyjaciół, ich wsparcie i pomysłowość, a więc młodym czytelnikom łatwo się z nimi zaprzyjaźnić.

scena z: Natalia De Barbaro, SK:, , fot. Piętka Mieszko/AKPA

Czuła przewodniczka (Wydawnictwo Agora) poprowadziła tysiące Polek ścieżką wyznaczoną przez kobiecą intuicję i mądrość, a Natalię de Barbaro – po Bestsellera Empiku 2021 w kategorii Rozwój osobisty. Autorka łączy profesję z pasją – wiedzę psychologiczną z poetycką lekkością oraz umiejętnością budowania metafor i porównań przemawiających do wyobraźni czytelniczek. Wśród nagrodzonych nie zabrakło zagranicznego akcentu. Wielokrotnie nominowana w poprzednich latach B.A. Paris w tym roku zwyciężyła w kategorii Literatura popularna za sprawą thrillera Terapeutka (Wydawnictwo Albatros). Polskich czytelników wciągnęła ta stworzona z chirurgiczną precyzją opowieść o obsesji, kłamstwach i rosnącej paranoi.

To dla mnie radość i zaszczyt, że „Terapeutka” zdobyła Bestsellera Empiku. Było to możliwe dzięki wielu osobom, przede wszystkim moim polskim czytelnikom – dziękuję im za czytanie moich książek.

– powiedziała B.A. Paris, dziękując za nagrodę.

W minionym roku najchętniej słuchaliśmy opowieści z dreszczykiem. Bestsellera Empiku 2021 w kategorii Audiobook odebrali twórcy Serialu Oryginalnego Empik Go i Wydawnictwa Marginesy Wilkołak na podstawie powieści Wojciecha Chmielarza, z Aleksandrą Popławską, Cezarym Pazurą, Krzysztofem Zalewskim i Filipem Kosiorem w rolach głównych. Od tej edycji w ramach Bestsellerów Empiku nagradzani są również twórcy stale zyskujących na popularności podcastów. Statuetka w nowej, premierowej kategorii trafiła do Marcina Myszki za Kryminatorium Empik Go 2.

scena z: Marcin Myszka, SK:, , fot. Piętka Mieszko/AKPA

Nagroda Publiczności

Po raz pierwszy w historii przyznana została także specjalna Nagroda Publiczności. O tym, do kogo trafi, decydowali odbiorcy w głosowaniu w aplikacji mobilnej Empiku. W ciągu 10 dni oddano blisko 200 tysięcy głosów. Szansę na zwycięstwo mieli wszyscy twórcy nominowani w 12 bestsellerowych kategoriach. Ostatecznie statuetkę odebrał Mata.

scena z: Mata, Vito Bambino, Igor Walaszek, Marcin Myszka, SK:, , fot. Piętka Mieszko/AKPA

Twórcy, których warto znać

Ambitni, odważni, oryginalni, charyzmatyczni i utalentowani – to tylko część przymiotników, jakimi można scharakteryzować laureatów Odkryć Empiku 2021. Statuetki w kategoriach Literatura, Muzyka i Film po raz trzeci trafiły do młodych twórców, których niesztampowa wizja artystyczna wyznacza nowe kierunki rozwoju rodzimej kultury.

Zwycięzców wskazały zespoły jurorskie złożone z autorytetów i ekspertów w danej dziedzinie oraz – po raz pierwszy – laureatów z ubiegłych lat. W literackim jury zasiedli Dominika Słowik (Odkrycie Empiku 2019), Witold Szabłowski, Marcin Meller oraz eksperci z Empiku Joanna Marczuk i Marcin Maćkiewicz.

Statuetka Literackie Odkrycie Empiku 2021 powędrowała do Aleksandry Zbroi, która w ubiegłym roku zadebiutowała książką Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu(Wydawnictwo Agora). To głęboka, dojrzała i miejscami przewrotna historia o dorastaniu z ojcem alkoholikiem. Jurorzy zwrócili szczególną uwagę na „umiejętne znalezienie nowego stylu i obudzenie nowych emocji w, zdawałoby się, wyeksploatowanym już dość mocno temacie”. Docenili również „poruszające i dojrzałe zmierzenie się z własną biografią oraz uniwersalizm literacki odnaleziony w indywidualnych przeżyciach”.

Jest mi bardzo miło być czyimś odkryciem, bo pisanie tej książki wiązało się dla mnie z wieloma odkryciami i było procesem szalenie refleksyjnym

– dziękowała autorka.

scena z: Aleksandra Zbroja, SK:, , fot. Kurnikowski/AKPA

Ponadczasowe utwory i niepowtarzalne duety

Bestsellery Empiku to wielkie święto kultury i twórców, któremu co roku towarzyszy niepowtarzalna oprawa wizualna i muzyczna. Ze sceny popłynęły dźwięki kultowych polskich przebojów w nowych, oryginalnych aranżacjach dyrektora muzycznego gali – Wojtka Urbańskiego. W wyjątkowych, międzypokoleniowych duetach zaprezentowały się Julia Wieniawa i Anita Lipnicka, a także Artur Rojek z braćmi Kacperczyk oraz Vito Bambino i Stanisław Soyka. Niezapomniane muzyczne kreacje stworzyli również Igo z Krzysztofem Zalewskim, a także Daria Zawiałow. Nową odsłonę jednego ze swoich największych hitów zaprezentowała sanah.

Jeszcze więcej emocji czekało na widzów oglądających galę w streamingu online. Scenę ponownie rozgrzali Daria Zawiałow, Igo, Krzysztof Zalewski oraz Julia Wieniawa z braćmi Kacperczyk. Gospodarzem gali telewizyjnej był Marcin Prokop. Towarzyszyła mu Gabi Drzewiecka, która wraz z Michałem Szpakiem poprowadziła również transmisję online z backstage’u.

Oficjalna strona wydarzenia: www.empik.com/bestselleryempiku.

Bestsellery Empiku to całoroczny plebiscyt kulturalny. Każdy wybór czy zakup w salonach stacjonarnych Empik, w sklepie online Empik.com, w aplikacji Empik Go, serwisach Empik Music, Empik Bilety i Going. to głos oddany na konkretną książkę, audiobook, podcast, film, muzyczny album i utwór oraz wydarzenie live. Skala głosowania sprawia, że od 1999 roku Bestsellery Empiku stanowią wyznacznik najważniejszych zjawisk i trendów rodzimej sceny literackiej, muzycznej i filmowej. To zarazem jedne z najbardziej demokratycznych nagród w sferze kultury i rozrywki – zwyciężają twórcy najchętniej wybieranych w danym roku dzieł. Brane są pod uwagę całoroczne wyniki sprzedaży poszczególnych tytułów – na wszystkich nośnikach (np. w przypadku książek wydania papierowe i e-booki) i w różnych wydaniach (oprawa miękka, twarda, kieszonkowa). Nominacje są wyłaniane wyłącznie z grona pozycji premierowych,wydanych w danym roku kalendarzowym.

BESTSELLERY EMPIKU – KSIĄŻKA

Literatura piękna: Matka siedzi z tyłu. Opowieści z d**y wzięte, Joanna Mokosa-Rykalska, Wielka LiteraLiteratura popularna: Terapeutka, B.A. Paris, tłum. Maria Gębicka-Frąc, Wydawnictwo AlbatrosRozwój osobisty: Czuła Przewodniczka. Kobieca droga do siebie, Natalia de Barbaro, Wydawnictwo AgoraLiteratura polska dla dzieci: Bohaterowie Magicznego Drzewa. Stwór, Andrzej Maleszka, Znak EmotikonAudiobook:Wilkołak – Serial Oryginalny Empik Go i Wydawnictwa Marginesy na podstawie powieści Wojciecha Chmielarza; w rolach głównych: Aleksandra Popławska, Cezary Pazura, Krzysztof Zalewski i Filip KosiorPodcast: Kryminatorium Empik Go 2, Marcin Myszka

NAGRODA PUBLICZNOŚCI 2021

Mata, Młody Matczak, SBM Label/e-muzyka

ODKRYCIA EMPIKU 2021 – LITERATURA

Aleksandra Zbroja, Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu, Wydawnictwo Agor

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Demon, który wraca – Abyzou już 10 lutego w kinach

Owiana posępną legendą, demoniczna istota o imieniu Abyzou w żydowskiej tradycji obwiniana była o powodowanie poronień i śmierć niemowląt.

Read More...

PALUCH / SŁOŃ w Klubie Stodoła!

13 kwietnia 2023 w Klubie Stodoła wystąpią czołowi reprezentanci polskiej sceny hip-hop - PALUCH oraz SŁOŃ! Bilety na wydarzenie dostępne w

Read More...

#wtonacjipromocji: BROS. Kiedy chłopak spotyka… Chłopaka. Komedia romantyczna jakiej jeszcze nie było już od 9 lutego 2023 na DVD!

Inteligentna i szczera komedia napisana przez znanego komika – Billy’ego Eichnera to pierwsza w historii, wyprodukowana przez duże studio

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu