Audioteka podsumowała 2023 rok. Czego najchętniej słuchali Polacy?

In Audiobooki

Audioteka oferuje największy wybór audiobooków w języku polskim – to miliony godzin historii opowiedzianych przez znanych i lubianych lektorów. W 2023 roku użytkownicy słuchali produkcji dostępnych w aplikacji przez niemal 2,5 mld minut, czyli o ponad 400 mln minut dłużej niż w ubiegłym roku. Po które audiobooki najchętniej sięgali Polacy?

Kryminały niezmiennie na topie

W minionym roku wśród dziesięciu najchętniej słuchanych przez użytkowników produkcji, aż sześć stanowiły kryminały. Za króla tego gatunku, Polacy bez wątpienia uznają Remigiusza Mroza – autor co miesiąc gościł w zestawieniu najbardziej popularnych pozycji w Audiotece. Jego Langer, z Mateuszem Damięckim w roli głównej; Widmo Brockenu, czytane przez Krzysztofa Gosztyłę; Kabalista, w którym słyszymy Roberta Jarocińskiego oraz Zarzut z głosem Karoliny Gorczycy znajdują się w zestawieniu top 10 produkcji najchętniej słuchanych przez użytkowników w 2023 roku. Ogromną sympatię słuchaczy Audioteki zdobył także kryminał Agent autorstwa Jiri Havelka (w roli głównej Marcin Czarnik) oraz Error Krzysztofa Domaradzkiego, opowiadający o ataku hakerskim paraliżującym cały kraj.

Polacy docenili także zrealizowaną z rozmachem adaptację kultowego dzieła Henryka Sienkiewicza, czyli Ogniem i mieczem czytaną przez gwiazdorską obsadę, z Antonim Pawlickim, Michałem Żurawskim, Michaliną Łabacz oraz Andrzejem Grabowskim w rolach głównych. W zestawieniu najchętniej słuchanych produkcji znalazły się także: przełomowa książka Joanny Kuciel-Frydryszak Chłopki. Opowieść o naszych babkach, w której jak autorka sama mówi, powraca do czasów “harujących od świtu do nocy wiejskich kobiet”; Najlepsze miejsce na świecie. Gdzie Wschód zderza się z Zachodem Jacka Bartosiaka, czytaną przez Antoniego Pawlickiego, a także powieść fantasy Ja, inkwizytor. Dziennik czasu zarazy, z Leszkiem Lichotą, Jarosławem Gajewskim, Grzegorzem Kwiecieniem oraz Piotrem Głowackim w rolach głównych.

Autorzy, którzy zdominowali 2023 rok

Klubowicze Audioteki najchętniej słuchali pozycji autorów kryminałów i thrillerów, spośród których najczęściej wybierali dzieła wspomnianego Remigiusza Mroza, ale również Mieczysława Gorzki czy Kena Folletta, który kolejny rok z rzędu był najchętniej słuchanym zagranicznym autorem. Nie malało także zainteresowanie klasyką literatury fantasy i science fiction – Polacy w dalszym ciągu chętnie sięgają po dzieła Andrzeja Sapkowskiego, J.K. Rowling czy Stanisława Lema, którego Dzienniki gwiazdowe czytane przez Piotra Adamczyka ukazały się w listopadzie w Audiotece.

Innowacyjne techniki realizacji audiobooków

W 2023 roku słuchacze zwrócili uwagę nie tylko na popularność danego autora i tytułu, ale także na sposób realizacji wybranych dzieł. Docenili m.in. Spaloną Ziemię, czyli oryginalną superprodukcję Audioteki współtworzoną przez 25 aktorów oraz 30 osób pracujących na planach, realizowaną poza studiem nagrań, w 10 lokalizacjach. Ten sposób realizacji znacznie zwiększył immersję odbiorców. Ogromnym sukcesem okazała się także premiera Zimy Świata, czyli długo wyczekiwana kontynuacja sagi Kena Folletta. Prace nad produkcją – począwszy od adaptacji scenariusza, do premiery – trwały półtora roku. W tym czasie ponad 100 aktorów spędziło w studio blisko 250 godzin, nagrywając ścieżki dialogowe. Na potrzeby audiobooka stworzono również dziesiątki oryginalnych motywów muzycznych.

W bieżącym roku Audioteka planuje kolejne premiery nowych superprodukcji, audioseriali i audiobooków, czytanych przez najbardziej lubiane głosy w Polsce. Pierwsze informacje o nowych produkcjach będą dostępne już w drugiej połowie stycznia.

***

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Nie ma potężniejszej siły niż miłość. Brazylijski hit DZIKA MIŁOŚĆ dostępny w NOVELAS+

Nominowana do International Emmy Awards DZIKA MIŁOŚĆ to 120-odcinkowa historia ukazująca prawdziwą moc uczucia. Widzowie już mogą śledzić przygody

Read More...

AQUAMAN I ZAGINIONE KRÓLESTWO już od 15 marca na 4K UHD, Blu-ray i DVD!

Zupełnie nowy rozdział w historii jednego z kluczowych członków Ligi Sprawiedliwości. Jason Momoa powraca jako Aquaman w pełnym akcji

Read More...

Zjawiskowa JESSICA CHASTAIN na okładkach HARPER’S BAZAAR MEXICO & SPAIN | PAMIĘĆ w kinach od 22.03

Nowy film jednego z najciekawszych współczesnych reżyserów Michela Franco, portretuje dwójkę bohaterów, którzy w poszukiwaniu miłości i zrozumienia muszą

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu