Pomagaj ukraińskim uchodźcom oglądając filmy!

In Aktualności, Kino

Pomagamy Ukrainie, oglądając filmy! Ukraina! Festiwal Filmowy zaprasza na specjalne, charytatywne pokazy filmów w całej Polsce, z których dochód przeznaczony zostanie na wsparcie uchodźców z Ukrainy.

W nadchodzących dniach w Warszawie odbędą się pokazy filmów Złe drogi w reżyserii Natalii Worożbyt (4 marca o godz. 20:00 w Kinie Luna) oraz Moja wojna w reżyserii Maszy Kondakowej (5 marca o godz. 18:00 w Kinotece).

4 marca o godz. 20:00 w Kinie Luna odbędzie się pokaz filmu Złe drogi w reżyserii Natalii Worożbyt.

Mężczyzna podający się za nauczyciela zostaje zatrzymany przez wojsko na punkcie kontrolnym. Dwie nastolatki czekają na swoich chłopaków-żołnierzy na zniszczonym placu miejskim. Dziennikarka jest przetrzymywana w niewoli i brutalnie atakowana. Młoda kobieta przeprasza starsze małżeństwo za przejechanie ich kurczaków. Cztery historie rozgrywające się na tle dróg Donbasu, naznaczone dezorientacją, paranoją i terrorem, które kwestionują pojęcie prawdy. Film zdobył nagrodę Verona Film Club Award w trakcie Międzynarodowego Tygodnia Krytyki w Wenecji oraz był ukraińskim kandydatem do Oscara.

Złe drogi, fot. materiały prasowe

Gośćmi spotkania po seansie będą: Okasana Czerkaszyna – ukraińska aktorka, Roza Sarkisian – ukraińska reżyserka teatralna, Tymur Jaszczenko – ukraiński reżyser filmowy, Dariusz Jabłoński – polski reżyser filmowy i producent. Spotkanie prowadzi dziennikarz filmowy Artur Zaborski.

Bilety w cenie 27 zł (normalny), 22 zł (ulgowy), 18 zł (Karta Lunatyka) dostępne są na stronie i w kasie kina.

Pokaz filmu dokumentalnego Moja wojna w reżyserii Maszy Kondakowej odbędzie się 5 marca o godz. 18:00 w warszawskiej Kinotece. Film jest laureatem nagrody publiczności ostaniej, 6. edycji Ukraina Festiwalu Filmowego.

Moja wojna, fot. materiały prasowe

Odkąd prorosyjscy najemnicy wzniecili w 2014 roku powstanie na wschodzie Ukrainy, setki kobiet dołączyło do wojska. Nieliczne dotarły na linię frontu. Dokument opowiada o trzech kobietach, które wstąpiły do wojska i brały czynny udział w działaniach wojennych. Reżyserka udaje się na do strefy, gdzie się toczy walka, aby pokazać codzienne życie Lery (Waleria), Jaskry (Ira) oraz Wiedźmy (Ołena). Lera (Waleria Burłakowa) jest dziennikarką, która zaciągnęła się do wojska, a po tym jak jej ukochany zginął w walce, jeszcze mocniej zaangażowała się w wojnę. Wiedźma (Ołena Lubynecka) przed 2014 kierowała siecią sklepów, a obecnie dowodzi oddziałem strzelców moździerzowych i mieszka na froncie, z dala od swoich dzieci. Jaskier (Iryna Iwanusz) – lekarka, była wolontariuszką od początku konfliktu zbrojnego. Straciła obie nogi z powodu nadepnięcia na minę podczas akcji ratunkowej. Teraz musi walczyć w Kijowie, z dala od frontu, aby zdobyć nowe miejsce w społeczeństwie. Każda z tych kobiet miała inny los, ale każdy z nich został zdeterminowany wojną. Wydarzenia na Donbasie dotykają milionów Ukraińców, jednak dla bohaterek filmu wojna nie jest taka sama, gdyż każda z nich toczy swoją własną wojnę.

Po projekcji odbędzie się spotkanie na temat sytuacji w Ukrainie. Gośćmi spotkania będą Anna Łazar, Iza Chruślińska, Piotr Tyma i Grzegorz Brzozowski. Spotkanie prowadzi dziennikarz Piotr Pogorzelski.

Podczas pokazu specjalnego filmu „Moja wojna” organizowanego wspólnie ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych na platformie Mojeekino.pl w dniach 25-27 lutego, udało zebrać się kwotę 21 tys. 375 zł, która zostanie przeznaczona na pomoc Ukraińcom.

Kolejnym tytułem, który zostanie pokazany w ramach pokazów specjalnych, jest U311 Czerkasy Tymura Jaszczenki. Film przedstawia opartą na prawdziwych wydarzeniach historię ostatniej jednostki na Krymie, która pływała pod ukraińską banderą.

U311 Czerkasy, fot. materiały prasowe

Jest rok 2014. Miszko i Lew są kolegami z jednej wsi, którzy służą na trałowcu „Czerkasy” należącym do marynarki wojennej Ukrainy. Stacjonują w porcie krymskiego jeziora Donuzław połączonego z Morzem Czarnym. Kiedy rozpoczyna się inwazja Krymu przez „zielone ludziki”, a prezydent Janukowycz ucieka z kraju, „Czerkasy” wraz z innymi statkami floty ukraińskiej zostaje zablokowany na jeziorze. Kolejne ukraińskie statki poddają się Rosjanom, jedynie załoga trałowca „Czerkasy” stawia opór. Tymczasem Rosjanie przygotowują się do szturmu trałowca. Marynarze muszą podjąć decyzję czy bronić się za wszelką cenę i do końca.

Film dostępny będzie na platformie mojeekino.pl w dniach 1-21 marca.

Ponadto, pokazy filmowe będą odbywać się w ponad 30 kinach w całej Polsce:

Kinoteka (Warszawa)

Kino Luna (Warszawa)

Kino Amondo (Warszawa)

Kino Świt (Warszawa)

Kino Pyrzyce (Pyrzyce)

Kino Odeon (Sochaczew)

Kino Klaps (Limanowa)

Kino MIKRO (Kraków)

Kino Paradox (Kraków)

Kino-Teatr Forum (Bolesławiec)

Kino Centrum (Toruń)

Kino Studenckie Niebieski Kocyk (Toruń)

DKF Kinochłon (Augustów)

Kino Charlie (Łodź)

Kino Bodo (Łódź)

Kino Zamek (Szczecin)

Nowe Horyzonty (Wrocław)

Pomagamy Ukrainie, oglądając filmy!

Kinoteatr Słonko (Śrem)    

Kino Halszka (Szamotuły)

Kino Oskard (Konin)

Kino Zacisze (Piekary Śląskie)

Kino Awangarda (Olsztyn)

Kino Aurum (Złotoryja)

Kino Kosmos (Katowice)

Kinoteatr Rialto (Katowice)

Kino Światowid (Katowice)

Kino Bałtyk (Racibórz)

Kino Janosik (Żywiec)

Kino Amok (Gliwice)

Kino Meduza (Opole)

Kino Łydynia (Ciechanów)

Obornicki Ośrodek Kultury (Oborniki)

Stargardzkie Centrum Kultury (Stargard)

Szczegółowe informacje o repertuarze i pokazach znajdują się na stronach kin.

Fundusze zostaną przekazane do następujących organizacji: Fundacja Ocalenie, Polska Misja Medyczna, Polskie Forum Migracyjne, Ukraiński Dom, Fundacja Nasz Wybór, PAH, Ukraińskie Centrum Edukacji, Come Back Alive, Pomoc Dla Ukraińskich Filmowców

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Kryminalny duet, którego jeszcze nie było!

Początek lata przynosi miłośniczkom i miłośnikom kryminałów opowieść, która może stać się jednym z hitów tego lata. Cienie dawnych

Read More...

Światowej klasy artyści i prelegenci podczas czterech lipcowych dni na Colours of Ostrava 2024! Bilety w niższej cenie tylko do 14 czerwca!

Wyjątkowa postindustrialna przestrzeń starej huty, 250 prelegentów na jedynym w swoim rodzaju forum dyskusyjnym Meltingpot i doskonały line-up z

Read More...

Reakcja Słowiańska opanowuje Zagłębie Dąbrowskie, jednak na tym nie poprzestaniemy! Zdobędziemy cały kraj!

Celem festiwalu jest popularyzacja i krzewienie wiedzy o kulturze rodzimej, w tym przede wszystkim Słowian, a także integracja ludzi

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu