Koszerne raz!”, czyli żydowski show w Teatrze Kwadrat – spektakle przedpremierowe od 26.11

In Teatr

W Teatrze Kwadrat powstaje widowisko audiowizualne na podstawie tekstów amerykańskiego dramaturga Jamesa Shermana w kolorowej inscenizacji Reb’ego Judele von Polen. „Koszerne raz!” to barwna i dynamiczna opowieść, wysycona kulturą i obyczajowością judaizmu, podana w malowniczej, komiksowej konwencji. Bilety na spektakle przedpremierowe w listopadzie i grudniu są już dostępne na www.teatrkwadrat.pl

W „Koszernym” miłość zmaga się z kulturowymi ograniczeniami, a współczesność ściera się z wielowiekową tradycją. Każda scena tego „żydowskiego show” rozgrywa się w wyjątkowym z perspektywy kalendarza świąt żydowskich czasie  – przyjęcia urodzinowego, święta lub ceremonii religijnej, takich jak Szabas, Seder, czy Brit Mila. Za inscenizację, reżyserię i scenografię odpowiada izraelski artysta ukrywający się pod pseudonimem Reb Judele von Polen. Sztuka została oparta tekstach amerykańskiego dramaturga Jamesa Shermana: „Beau Jest” i „Jest a Second”. Widz otrzymuje więc dwa spektakle w ciągu jednego wieczoru.  Dwie sztuki w cenie jednej, obie całkiem koszerne!

W obsadzie: Agnieszka Sienkiewicz/Anna Cieślak, Krzysztof Szczepaniak, Ewa Wencel, Andrzej Grabarczyk, Marcin Piętowski/ Paweł Ciołkosz, Andrzej Andrzejewski/ Michał Lewandowski.

W przedstawieniu nie sposób wskazać jednak głównej roli, bo każda z pojawiających się na scenie osób tworzy swoistą kreację: Sara Goldman, młoda żydówka z Chicago, Bob – bezrobotny aktor,  Joel – brat Sary, Miriam i Abe – rodzice Sary i Joela, a nawet Mohel, czyli rabin, odpowiadający za ceremonię obrzezania. Całość spaja przezabawna postać Lektora w osobie Reb’ego Judele Von Polen, który prowadzi widza przez wszystkie perypetie i obyczaje żydowskie.

Autorzy widowiska bawią się stylistyką – wykorzystują elementy komiksu i domu lalek, tworzą wizualne sekwencje portretów bohaterów i przybliżają odbiorcy kulturę żydowską m.in. poprzez prezentowany na scenie przez lektora „Leksykon Pojęć Żydowskich”. „Koszerne” łamie stereotypy i pozwala widzowi bezkarnie śmiać się, niosąc jednocześnie głębokie przesłanie o tolerancji.

Autorem polskiego przekładu jest Andrzej Nejman, który ma na koncie tłumaczenia wielu sztuk znanych ze sceny Teatru Kwadrat, m.in. „Trzy sypialnie”, „Medium”, „Przez park na bosaka” czy „Ciotka Karola”.

Premiera sztuki „Koszerne raz!” w Teatrze Kwadrat 17 grudnia.

Spektakle przedpremierowe 26, 27, 29, 30 listopada i 15, 16 grudnia.

Bilety i rezerwacje na www.teatrkwadrat.pl

***

O TEATRZE KWADRAT

Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego od przeszło 45. lat pozostaje najważniejszym teatrem komediowym w Polsce. Swoją działalność rozpoczął 1 września 1974 roku jako Teatr Komedii i Farsy „Kwadrat” w budynku przy ul. Czackiego 15/17 w Warszawie. Do zespołu Teatru Kwadrat od początku należeli najwybitniejsi aktorzy polskiej sceny teatralnej, m.in. Irena Kwiatkowska, Danuta Szaflarska czy Anna Seniuk, Stanisława Celińska, a także Jan Kobuszewski, Wojciech Pokora, Janusz Gajos, Krzysztof Kowalewski, Marian Opania, Mieczysław Czechowicz, Jerzy Turek czy Andrzej Łapicki. Pierwszym kierownikiem artystycznym Teatru był Edward „Dudek” Dziewoński. Najgłośniejsze spektakle wystawione pod jego kierownictwem to „Rozmowy przy wycinaniu lasu” (tekst napisany specjalnie dla Teatru przez Stanisława Tyma), czy „Rodzina” (obok „Amadeusza” w reżyserii Romana Polańskiego najwybitniejszy spektakl 1981 roku).

Cd. o Teatrze

W latach 1986-2001 funkcję dyrektora generalnego i artystycznego Teatru pełnił Edmund Karwański. Najsłynniejsze spektakle tamtego okresu to „Mayday”, „Mayday 2”, „Dwie morgi utrapienia” oraz „Perfect day”. Od 2010 roku funkcję Dyrektora Teatru pełni Andrzej Nejman. Od marca 2016 stały adres Kwadratu to ul. Marszałkowska 138. Wielkie otwarcie nowej siedziby połączone zostało z oficjalną premierą spektaklu „Medium” w reżyserii Andrzeja Nejmana. Aktualnie w repertuarze Teatru Kwadrat znajdują się takie hity jak „Szalone nożyczki” (ponad 1000 razy na scenie Kwadratu), „Za jakie grzechy?”, „Małżeństwo do poprawki”, „Nie książka zdobi człowieka”, „Ślub doskonały” czy „Medium” i wiele innych. Teatr uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014.

Więcej informacji: www.teatrkwadrat.pl

Social media: www.facebook.com/Teatr.Kwadrat | www.instagram.com/teatr_kwadrat

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Demon, który wraca – Abyzou już 10 lutego w kinach

Owiana posępną legendą, demoniczna istota o imieniu Abyzou w żydowskiej tradycji obwiniana była o powodowanie poronień i śmierć niemowląt.

Read More...

PALUCH / SŁOŃ w Klubie Stodoła!

13 kwietnia 2023 w Klubie Stodoła wystąpią czołowi reprezentanci polskiej sceny hip-hop - PALUCH oraz SŁOŃ! Bilety na wydarzenie dostępne w

Read More...

#wtonacjipromocji: BROS. Kiedy chłopak spotyka… Chłopaka. Komedia romantyczna jakiej jeszcze nie było już od 9 lutego 2023 na DVD!

Inteligentna i szczera komedia napisana przez znanego komika – Billy’ego Eichnera to pierwsza w historii, wyprodukowana przez duże studio

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu