TRANS-ATLANTYK PONOWNIE NA SCENIE GŁÓWNEJ TEATRU ATENEUM

In Teatr

Do Teatru Ateneum powraca po przerwie „Trans-Atlantyk” Witolda Gombrowicza,
w reżyserii Artura Tyszkiewicza. Premiera spektaklu odbyła się 17 lutego 2018 roku.

fot. Bartek Warzecha

Czy przed Polską można uciec? W sztuce Polska odmieniana na dziesiątki sposobów jest obsesją bohaterów i autora, a zarazem narratora, Witolda Gombrowicza.

Jedna z najsłynniejszych powieści w naszej literaturze XX wieku, nie powstałaby, gdyby Gombrowicz (w lipcu 1939 roku) nie wsiadł na statek Chrobry do Argentyny, a wysiadłszy w Buenos Aires odmówił powrotu do ojczyzny objętej wojną. Swoje przygody świeżo upieczonego emigranta opisał w książce, która do dziś jest kością niezgody między „prawdziwymi Polakami” a tymi, którzy nie widzą powodu, żeby przed Polską leżeć wyłącznie plackiem. Czy Ojczyzna – ziemia ojców – musi być dla Polaka rzeczywiście tym, co najważniejsze? A może powinno się stworzyć jakąś Synczyznę – Polskę młodej przyszłości, wyzbytą starych grzechów Polaków Sarmatów? Statek „Polska” w spektaklu Artura Tyszkiewicza od wieków zarazem płynie i stoi w miejscu. Nasza pycha i nasza małość, tromtadracja i szlachetność kręcą nim w kółko, a my na nim, aż do zawrotu głowy.

Dzieło Gombrowicza po przeszło 50 latach od momentu wydania wciąż nie traci na aktualności. Rządzą nami wciąż te same namiętności, mamy te same przywary. Obecnie w przestrzeni publicznej coraz częściej i intensywniej pojawiają się symbole narodowe. Bycie patriotą stało się istotne, a tak naprawdę nikt do końca nie wie, co to oznacza. Gombrowicz opisuje dwie zasadnicze tradycje pojmowania patriotyzmu, tzn. patriotyzm romantyczny, który wymagał tego, żeby zginąć za ojczyznę, i pozytywistyczny, wedle którego patriotą jest ten, kto solidnie pracuje i w sposób ekonomiczny wspiera ojczyznę. – mówi Artur Tyszkiewicz, reżyser przedstawienia.

W roli Gombrowicza Przemysław Bluszcz, ponadto w obsadzie: Tomasz Schuchardt (Cieciszowski), Artur Barciś (Poseł), Rafał Fudalej (Podsrocki), Marek Lewandowski (Pułkownik), Bartłomiej Nowosielski (Baron), Dariusz Wnuk (Pyckal), Tomasz Kozłowicz (Ciumkała), Krzysztof Dracz (Gonzalo), Janusz Łagodziński / Krzysztof Gosztyła (Tomasz), Jan Wieteska (Ignac), Jakub Sasak (Horacy), Julia Konarska (Panna 1), Katarzyna Ucherska (Panna 2).

Witold Gombrowicz

TRANS-ATLANTYK

ADAPTACJA I REŻYSERIA Artur Tyszkiewicz

SCENOGRAFIA Justyna Elminowska

MUZYKA I OPRACOWANIE Jacek Grudzień

ŚWIATŁO Mateusz Wajda

PRZYGOTOWANIE WOKALNE Magdalena Sobczak–Kotnarowska

RUCH SCENICZNY Maćko Prusak

Szczegóły i bilety dostępne na stronie www.teatrateneum.pl

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

#wtonacjirecenzji: Otto: Portret mężczyzny, którego nie zapomnisz.

Zdarza się, że w trakcie bloku reklam kinowych nasze oczy utkwione są w ekranie, a uwaga wędruje po różnorodnych

Read More...

Street Art

"To wydarzyło się naprawdę - oprócz tego, co zmyśliłem"środa, godz. 16:30, wydarzenie bezpłatne Sztuka uliczna przyciąga wzrok obfitymi w kolory

Read More...

AVATAR: ISTOTA WODY już 5 lipca na Blu-ray, Blu-ray Steelbook i DVD

Już w lipcu fani Avatara będą mieli dwie okazje do świętowania. Wraz z długo wyczekiwaną premierą filmu Avatar: Istota

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu