#wtonacjirecenzji: „Wodnik” Jędrzeja Pasierskiego to super produkcja spod skrzydeł Audioteki, w której usłyszymy między innymi kojący głos Andrzeja Chyry, Agnieszki Żulewskiej oraz Urszuli Grabowskiej.

In Audiobooki, Recenzje

Czy ciche miasteczko na Roztoczu może kryć coś więcej poza cudowną naturą?

Szczepan Turski (Andrzej Chyra) jest psychologiem dziecięcym, pewnego dnia dostaje zlecenie na interwencje psychologiczną . Jego pacjentem ma być 8 letni chłopiec Michaś (Olaf Wójcik), który nie potrafi radzić sobie z agresją, zamyka się w swoim świecie a jego rodzice, głównie matka Beata Gajus  (Urszula Grabowska) jest tym bardzo zaniepokojona. Turski przyjmuje zlecenie i zjawia się w Zwierzyńcu, gdzie ma spędzić tydzień obserwując zachowania chłopca. Dom jego zleceniodawców jest stary, piękny, tajemniczy i pełen myśliwskich trofeów,istna makabreska. Doskonale jednak wpisuje się w okoliczny krajobraz. Pozornie normalna rodzina, ciche miasteczko, spokojna okolica- wszystko to nie zwiastuje żadnych niespodzianek.

Szczepan jednak każdego dnia odkrywa nowe fakty dotyczące tej rodziny. Pierwsze co zauważa to , że tylko Beacie zależy na tym aby zdiagnozować chłopca, dla jego ojca Jacka( Artur Dziurman) chłopiec jest trochę niezauważalny. Zastanawia to Szczepana a jednocześnie niepokoi, próbuje dociec czemu tak się dzieje. W miarę upływu czasu i rozmów jakie udało mu się przeprowadzić z małym pacjentem dowiaduje się, że Michaś miał brata Marcela, który się utopił w okolicznych stawach Echo. Według chłopca Marcel nie utonoł tak po prostu a zabrał go tajemniczy wodnik. Czy to prawda czy tylko wymysł dziecięcej fantazji? Kim jest wspominany przez malca wodnik?Szczepan już wie, że nie będzie to łatwa interwencja a Michaś jest bardziej problematycznym dzieckiem niż mu się pierwotnie wydawało. W miarę jak obserwuje rodzinę dostrzega fakt, że Marcela nie ma w rodzinnych pamiątkach takich jak zdjęcia tak jak by ktoś specjalnie chciał wykasować jego istnienie w tej rodzinie.

Każdy dzień w domu rodziny  Gajus  przynosi nowe spostrzeżenia. Psycholog zaczyna swoje prywatne śledztwo.

W momencie, kiedy Szczepan poznaje Ulę (Agnieszka Żulewska), która opowiada mu historie o pewnych wydarzeniach mających miejsce w miasteczku, zaczyna zastanawiać się kogo z rodziny Gajus tak naprawdę powinien obserwować aby poznać prawdę o chłopcu. Ula jest miejscową pisarką, osobą która wie o Zwierzyńcu i całym Roztoczu bardzo dużo, zna jego historie zarówno te zwyczajne jak i te bardziej mroczne. Jej pisarska kariera przyniosła jej duży sukces ponieważ swego czasu wydała  serię bardzo poczytnych książek. Jednak kolejna, którą tworzyła miała być oparta na faktach i miała opisywać historię tragedii jaka zdarzyła się w okolicy a mianowicie dotyczyć miała tajemniczego i niewyjaśnionego po dziś dzień zaginięcie młodej dziewczyny. Ula prowadzi swoje małe śledztwo aby dojść do prawdy nawet jeśli ta miała by okazać się bardzo brutalna.

Narracja w „Wodniku”  prowadzona jest głównie przez 2 osoby tj. Ulę i Szczepana. Przeplata się, jeden rozdział „opowiadany” jest przez Szczepana kolejny przez Ulę. W miarę jak akcja „Wodnika” nabiera tempa zarówno śledztwa psychologa jak i pisarki zaczynają się krzyżować a to co odkrywa jedno znacznie pomaga drugiemu i rozjaśnia kolejne kwestie.

Zgrany duet aktorski kluczem do sukcesu.

Uważam, że dobór aktorów użyczających głosy bohaterom został wykonany doskonale a nawet perfekcyjnie. Andrzej Chyra bowiem ma bardzo charakterystyczny głos, który świetnie pasował  do postaci 40 kilku letniego  psychologa. Spokojny a zarazem bardzo kojący tembr głosu aktora sprawiał, że ja jako słuchacz czekałam z niecierpliwością na rozdział, kiedy to on głównie będzie prowadził narrację. Za głosem Uli jak wyżej wspomniałam stała Agnieszka Żulewska i tutaj jej temperamentne brzmienie doskonale spajało się z postacią charyzmatycznej pisarki. Należy podkreślić, że Żulewska jako aktorka ma w sobie coś bardzo magnetycznego i cały ten jej aktorski magnetyzm został przez nią fantastycznie wprowadzony także do postaci Uli Radziwiłowicz. 

„Wodnik” to słuchowisko idealne na długie zimowe wieczory, ponieważ zabiera słuchacza do świata pełnego tajemnic i jednocześnie pozwala na relaks przy brzmieniu kojących głosów bohaterów.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

„Chłopi” polskim kandydatem do Oscara

Film „Chłopi” w reżyserii DK i Hugh Welchmanów został wybrany przez Komisję oscarową jako polski kandydat do nagród Akademii

Read More...

Lady Pank dwukrotnie w Teatrze Roma w ramach trasy MTV Unplugged! 19 i 20 grudnia zespół zaprezentuje w Warszawie ikoniczne przeboje w wyjątkowych aranżacjach 

Lady Pank, ikona polskiego rocka, ogłasza drugi koncert w warszawskim Teatrze Roma, w ramach akustycznego tournée. Po sukcesie albumu

Read More...

SABAT RAVEUM X FEST ~ femi rave

Okrągła jak zaczarowany krąg, niejako jubileuszowa edycja naszego femi rejwu i z tego też powodu trwająca 2 dni! SABAT

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu