Kim Krizan i Krzysztof Piesiewicz gośćmi specjalnymi 11. edycji Script Fiesty

In Aktualności, Kino, Wydarzenia

Już za niecały miesiąc rozpocznie się jedenasta edycja Script Fiesty – jedynego w Polsce i jednego z największych w tej części Europy festiwalu scenarzystów. Od 30 marca do 2 kwietnia 2023 r. w Warszawskiej Szkole Filmowej i stołecznym kinie Elektronik odbywać się będą warsztaty, projekcie oraz spotkania z twórcami – w tym między innymi ze scenarzystką filmu „Przed wschodem słońca” – Kim Krizan, a także scenarzystą obrazów Krzysztofa Kieślowskiego – Krzysztofem Piesiewiczem. Dowiemy się wtedy także, który film zwycięży w konkursie głównym na najlepszy scenariusz. Szanse na to mają „Słoń”, „Inni ludzie” oraz „Piosenki o miłości”.

Script Fiesta to święto miłośników kina, a szczególnie – sztuki scenopisarskiej. Co roku uczestniczą w nim nie tylko najlepsi polscy scenarzyści, ale również ci zagraniczni. Nie inaczej będzie i tym razem. Gościnią specjalną tegorocznej edycji festiwalu będzie Kim Krizan. Amerykańska pisarka i scenarzystka wraz z Richardem Linklaterem stworzyła trylogię, którą rozpoczyna film „Przed wschodem słońca” – niecodzienna miłosna opowieść, do dziś chwytająca za serca widzów na całym świecie.

W ramach festiwalowego wydarzenia „Spoiler Masterclass” 31 marca o godz. 20.15 w Kinie Elektronik odbędzie się spotkanie z Kim Krizan. Poprowadzi je Michał Oleszczyk. Wcześniej – o godz. 18.15, odbędzie się specjalny pokaz filmu „Przed wschodem słońca”.

Tegoroczna Script Fiesta będzie okazją do świętowania 30-lecia kultowego już filmu „Trzy kolory. Niebieski” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Obraz ten został uhonorowany Złotym Lewem na festiwalu w Wenecji i na stałe zapisał się na kartach światowej kinematografii. Brawurowa rola Juliette Binoche, niesamowita muzyka Zbigniewa Preisnera, a także wyjątkowe zdjęcia Sławomira Idziaka zachwycają do dziś.

Festiwal dla scenarzystów rusza już w marcu

fot. materiały prasowe

1 kwietnia o godz. 15.45. w Kinie Elektronik odbędzie się pokaz filmu „Trzy kolory. Niebieski”, a po nim – spotkanie z Krzysztofem Piesiewiczem – scenarzystą filmowej trylogii wyreżyserowanej przez Krzysztofa Kieślowskiego. Poprowadzi je Łukasz Maciejewski.

Na tegorocznej Script Fieście spełnię swoje pokoleniowe marzenie. Film „Trzy kolory. Niebieski” Kieślowskiego był tym, dzięki któremu w pewnym sensie robię dziś to, co robię. To była iluminacja! To był film, który sprawił, że uznałem, że kino może dotykać spraw metafizycznych. Dlatego bardzo cieszę się, że będę miał okazję poprowadzić spotkanie z panem Krzysztofem Piesiewiczem i o nim porozmawiać – przyznaje Łukasz Maciejewski, dziennikarz i krytyk filmowy.

Mało tego, podczas 11. edycji Script Fiesty dowiemy się, kto zwyciężył w konkursach organizowanych w ramach festiwalu – konkursie głównym, w którym do wygrania jest aż 50 tys. zł, a także konkursie na koncepcję serialu telewizyjnego lub internetowego, którego zwycięzca otrzyma 20 tys. zł. W kapitule tego pierwszego zasiedli – Agnieszka Smoczyńska, Ilona Łepkowska, Dorota Kędzierzawska, Jerzy Stuhr, Jerzy Antczak, Szczepan Twardoch, a także Janusz Majewski. W jury drugiego – Joanna Kos-Krauze, Michał Oleszczyk oraz Piotr Szymanek.

Do finałowej trójki konkursu głównego zakwalifikowały się następujące filmy – „Słoń”, „Inni ludzie”, a także „Piosenki o miłości”. W trakcie Script Fiesty będzie można je zobaczyć w Kinie Elektronik w następujących terminach:

  • „Słoń” – 30 marca o 17.00,
  • „Inni ludzie” – 1 kwietnia o 13.15,
  • „Piosenki o miłości” – 2 kwietnia o 20.30.

Udział w pokazach filmów i spotkaniach jest bezpłatny.

Po pokazach odbędą się spotkania ze scenarzystami i scenarzystkami konkursowych propozycji, czyli kolejno: Kamilem Krawczyckim, Aleksandrą Terpińską oraz Tomaszem Habowskim.

Więcej informacji na temat festiwalu Script Fiesta można znaleźć na stronie internetowej www.scriptfiesta.pl.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Teatr Druga Strefa | Ja, córka Rasputina

31 marca 2023 o 20:00 w Teatrze Druga Strefa odbędzie się premiera spektaklu "Ja, córka Rasputina" w reżyserii Sylwestra

Read More...

Helios zaprasza na filmową noc strachu!

W piątek, 31 marca sieć kin Helios zaprasza na Maraton Strachu, który nie pozostawi obojętnym żadnego fana horrorów. Tego

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu