#wtonacjirecenzji: Krzyk 6: Powrót do horrorowej klasyki z nowym poziomem przerażenia

In Kino, Recenzje

Krzyk, seria filmów o Ghostface’u, zdobyła popularność wśród fanów horrorów od premiery pierwszej części w 1996 roku. Mamy 2023 i powraca najnowsza odsłona, przenosząca nas z miasteczka Woodsboro do Nowego Jorku. Czy Krzyk 6 zaspokoi oczekiwania widzów i odniesie sukces? Sprawdźmy to!

Matt Bettinelli-Olpin i Tyler Gillet, którzy stanęli za kamerą przy Krzyku VI, nie tylko kontynuują dobrze znaną stylistykę serii, ale wręcz celebrują ją i odwołują się do poprzednich części. To, co wyróżnia ich podejście, to fakt, że nie traktują tych nawiązań jako coś trywialnego czy mało znaczącego. Zamiast tego, wprowadzają wiele subtelnych odniesień, które jednocześnie zaskakują i przypominają o kluczowych momentach poprzednich odsłon. 

Co najważniejsze, te nawiązania nie służą jedynie zaspokojeniu oczekiwań najbardziej zagorzałych fanów serii, ale pełnią ważną rolę w fabule i kontynuacji historii stworzonej przez Wesa Cravena.

To sprawia, że Krzyk VI to nie tylko kolejna odsłona kultowej serii, ale pełnoprawna kontynuacja, w której każdy widz będzie miał szansę odnaleźć coś dla siebie.

Krzyk VI – zwiastun PL

Powrót Ghostface

Czas mija, ale koszmar nigdy się nie kończy. Od dramatycznych wydarzeń, które wstrząsnęły Woodsboro, minęło już wiele lat, ale ciągle budzą one lęk i niepokój w umysłach mieszkańców miasteczka. Główni bohaterowie, którzy przetrwali koszmar z przeszłości, wciąż żyją w cieniu tamtych wydarzeń. Tara, Mindy, Chad i Quinn próbują ułożyć sobie życie w Nowym Jorku, ale przeszłość ciągle ich goni. Sam natomiast, mimo kolejnych terapii, nie potrafi pogodzić się z traumą, którą przeżyła.

Gdy niespodziewanie w mieście pojawia się nowy Ghostface, wszystko się zmienia. Morderca wykorzystuje stare maski i zaczyna zabijać pozostałych przy życiu ocalałych z Woodsboro. Nikt nie jest bezpieczny, a atmosfera w mieście staje się napięta i groźna. Siostry Tara i Sam otrzymują kolejną szansę, aby zbliżyć się do siebie i pomóc sobie nawzajem. Razem próbują odkryć tożsamość mordercy, zanim będzie za późno. Jednak każda próba rozwikłania tajemnicy kończy się kolejnymi morderstwami.

Czy bohaterowie zdołają pokonać nowego Ghostface’a i zakończyć ten koszmar raz na zawsze? Czy przeszłość pozwoli im na normalne życie? Tego wszystkiego dowiemy się w najnowszej odsłonie Krzyku, która przynosi ze sobą jeszcze więcej napięcia, akcji i przerażających momentów.

Ghostface in Paramount Pictures and Spyglass Media Group’s „Scream VI.” |materiały prasowe

Nowy Jork, nowe problemy.

W Nowym Jorku każdy może być potencjalnym zagrożeniem, a każde miejsce może stać się sceną przerażającej zbrodni. W miastach takich jak to, zawsze istnieje ryzyko, że zabójca może uciec bezkarnie i zniknąć w gąszczu ulic. Co gorsza, ofiary mogą być wybierane przypadkowo, a morderca nie będzie miał problemu z odnalezieniem nowych celów, gdy jego poprzednie ofiary zostaną już zgładzone. W tym mieście nikt nie jest bezpieczny, a każdy krok może prowadzić do śmiertelnej pułapki. To właśnie dlatego przeniesienie akcji Krzyku do Nowego Jorku było tak trafnym pomysłem – w takim otoczeniu trudno się czuć bezpiecznie, a to tylko pogłębia napięcie i emocje, które towarzyszą widzom przez cały czas trwania filmu.

Muszę przyznać, że mimo wewnętrznego głosu mówiącego, że nie będę bała się Ghostface’a, bo przecież pamiętam o ikonicznej scenie ze „Strasznego Filmu” i scenie „What’s up?”, najnowsza odsłona serii zdołała mnie przestraszyć kilkukrotnie. Krzyk na ekranie niezmiennie budzi lęk!

Ghostface in Paramount Pictures and Spyglass Media Group’s „Scream VI.” © 2022 Paramount Pictures. Ghost Face is a Registered Trademark of Fun World Div., Easter Unlimited, Inc. ©1999. All Rights Reserved.”. Ghost Face is a Registered Trademark of Fun World Div., Easter Unlimited, Inc. ©1999. All Rights Reserved.” |materiały prasowe

Diabeł tkwi w szczegółach

Siła każdego Krzyku nie tkwi jedynie w krwawych scenach morderstw, ale również w psychologicznej grze, którą prowadzi z widzem. Od samego początku próbujemy odgadnąć, kto jest mordercą, ile ich jest i jaki jest motyw ich działań.

Każda kolejna odsłona tej kultowej serii wprowadza nowe elementy, motywy i sposoby działania antagonisty. Z jednej strony daje to świeżość i napięcie. Z drugiej jednak sprawia, że trudniej jest odgadnąć, kto stoi za krwawymi atakami.

Motyw antagonisty może nie zawsze być zaskakujący, ale i tak jest on dobrze wyważony i wpisuje się w klimat serii.

Krzyk jest przede wszystkim filmem, który wzbudza emocje, napięcie i strach, a nie tylko zaskakuje nas twistem fabularnym.

Myślę, że w tym tkwi właśnie siła tego filmu. W doskonałym balansie między krwawymi scenami morderstw, a psychologiczną grą, którą prowadzi z widzem. Nie tylko to, jak bohaterowie są zabijani, ale również to, jak prowadzona jest narracja i jak rozwijają się wątki postaci.

Melissa Barrera (“Sam Carpenter”), left, and Jenna Ortega (“Tara Carpenter”) stars in Paramount Pictures and Spyglass Media Group’s „Scream VI.” | materiały prasowe

Warto czy nie warto?

Krzyk to seria, która zawsze dostarczała mocnych wrażeń i świetnej rozrywki dla miłośników horrorów. Szukasz filmu, który wzbudzi w Tobie strach i napięcie, a przy tym pozwoli na wnikliwą analizę psychologiczną postaci? W takim razie Krzyk będzie dla Ciebie idealnym wyborem! Każda część serii to przemyślana i doskonale wyważona mieszanka strachu, humoru i akcji. Po obejrzeniu ostatniej części nie mogę się doczekać, co twórcy przygotują w kolejnej odsłonie tej kultowej serii. Ciekawe czy i kiedy się jej doczekamy?

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Connie Nielsen nominowana do Emmy® 2023 za rolę w produkcji oryginalnej Viaplay ‘Marzycielka – stając się Karen Blixen’!

Ciesząca się uznaniem widzów oraz krytyków produkcja oryginalna Viaplay ‘Marzycielka - stając się Karen Blixen’ została po raz kolejny

Read More...

„Figurant” – najnowszy film Roberta Glińskiego w kinach od 20 października

Film Roberta Glińskiego prezentowany w tegorocznym Konkursie Głównym 48. FPFF w Gdyni to poruszająca opowieść o agencje SB, który

Read More...

„Chłopi” polskim kandydatem do Oscara

Film „Chłopi” w reżyserii DK i Hugh Welchmanów został wybrany przez Komisję oscarową jako polski kandydat do nagród Akademii

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu