31 marca 2023 o 20:00 w Teatrze Druga Strefa odbędzie się premiera spektaklu „Ja, córka Rasputina” w reżyserii Sylwestra Biragi.
Akcja spektaklu rozgrywa się w Los Angeles w mieszkaniu Marii Rasputiny, w 10. rocznicę śmierci Feliksa Jusupowa, który zabił jej ukochanego ojca. Dla jednych Grigorij Rasputin był prorokiem a dla innych najbardziej tajemniczą, mroczną i złowrogą postacią. Maria wspomina swoje życie, które nierozłącznie niesie ze sobą wspomnienia o historii świata epoki rewolucji oraz codziennej konfrontacji człowieka z tragicznym losem. Spektakl daje nam możliwość spojrzenia na historię Rosji i świata przez pryzmat życia nieszczęśliwej kobiety.
Autor: Rafael Akopdżanian
Tłumaczenie: Walentyna Mikołajczyk-Trzcińska
Reżyseria i scenografia: Sylwester Biraga
Występuje: Marzena Trybała
Plakat: Jan Wawrynkiewicz
Realizacja techniczna: Eligiusz Baranowski
Spektakl jest realizowany przy wsparciu finansowym Miasta Stołecznego Warszawy i Związku Artystów Scen Polskich.
Informacje o realizatorach:
Marzena Trybała
Aktorka filmowa, teatralna i dubbingowa, wykonawczyni piosenki aktorskiej. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (1972). Aktorka Teatru Polskiego w Poznaniu (1972–1978), Teatru Słowackiego w Krakowie (1978–1982), Teatru Narodowego (1983–1990) oraz Polskiego w Warszawie (1990–1997). Od 1998 jest aktorką Teatru Ateneum. W 1993 roku otrzymała nagrodę
aktorską za rolę Elmiry w „Tartuffie” Teatru Polskiego w Warszawie. W 2014 r. otrzymała Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W Teatrze Druga Strefa zagrała w spektaklach „Bette&Joan”, „Modlimy się, żeby wszystko było dobrze”.
Sylwester Biraga
Reżyser, scenograf, aktor, performer, założyciel, pomysłodawca i Dyrektor Teatru Druga Strefa. Absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza (1997) oraz Ogniska Teatralnego przy Teatrze Ochoty (1991). W 2002 roku był kuratorem na Festiwalu Sztuka Ulicy wWarszawie. Od 1990 roku wyreżyserował ponad 112 spektakli i zagrał ponad 30 ról. W 2009 roku jego autorski spektakl „Fin de…” otrzymał Nagrodę Dziennikarzy „Coup de Coeur” na Międzynarodowym Festiwalu w Avignonie. W tym samym roku otrzymał również brązowy medal Gloria Artis od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2010 roku wyreżyserował kameralną operę w Teatrze Wielkim w Poznaniu pod tytułem „Maciejewski maski władzy”.
Rafael Akopdżanian.
Ormiański pisarz i krytyk literacki. Urodził się w stolicy Armenii, Erywaniu, ale jego babka była rodowitą Polką. Od 1994 roku mieszka na stałe w San Francisco, w Kalifornii. W latach 2003-2005 często odwiedzał Polskę, gdzie w warszawskim Teatrze Druga Strefa w 2003 r. wystawiono jego sztukę pod tytułem „Gdy nocny ptak przeleci w dzień”, a w 2004 r. wystawiono specjalnie napisaną dla Teatru Druga
Srefa sztukę Ja, córka Rasputina. Akopdżanian często podkreślał, że jego „jedynym marzeniem nie do spełnienia jest to, żeby Armenia graniczyła z Polską”. W 2004 r. nakładem kieleckiej Oficyny Wydawniczej Ston 2 ukazała się książka autorstwa Rafaela Akopdżaniana
zatytułowana „Polskie wyspy”. Jak twierdził sam pisarz jest to „antypowieść skierowana do czytelników światłych”.
Walentyna Mikołajczyk-Trzcińska (1946-2019)
Tłumaczka, dziennikarka, krytyk teatralny i literacki, autorka, członek Związku Literatów Polskich (ZLP) i Stowarzyszenia Kultury Europejskiej. Od lat aktywnie uczestniczyła w życiu Klubu Krytyki Teatralnej, wielokrotnie wchodziła w skład Zarządu polskiej sekcji AICT.
31 marca o 20:00
Teatr Druga Strefa, Magazynowa 14A
Czas trwania 60 minut. Kategoria wiekowa 15+