Avengers: Koniec Gry – recenzja filmu

In Kino, Recenzje

Przez dziesięć ostatnich lat Marvel konsekwentnie krok po korku, wręcz z chirurgiczną precyzją ukazywał nam przygody poszczególnych bohaterów, tym samym wprowadzając ich do swojego filmowego świata. Jak się okazało, wszystko to co mieliśmy okazję obejrzeć na srebrnym ekranie bądź też w domowym zaciszu, prowadziło właśnie do tego – do Avangers: Koniec Gry.

 

Chyba nikt podczas premiery pierwszego filmu o przygodach Tonyego Starka nie przypuszczał, że kinowe uniwersum rozwinie się do tego stopnia, że jeden z filmów, z pod szyldu Marvela zostanie najlepiej zarabiającą produkcją w historii kinematografii, co więcej możemy założyć, że mało kto spodziewał się, że Avengers: Koniec Gry, poza zdarzeniem kinowym, stanie się zjawiskiem kulturowym na skalę światową.

 

 

Początek końca

Po pierwszych seansach Avengers: Wojna Bez Granic, w środowisku kinomaniaków, ale również widzów okazjonalnych, można było wyczuć ogromny ból, strach. Jak to? Jakim cudem antagonista serii w postaci potężnego Thanosa, wygrywa ostateczną bitwę z Avengersami i za pomocą jednego pstryknięcia palcami wymazuje połowę życia ze wszechświata?

Na całe szczęście finał Wojny Bez Granic, był jedynie preludium do tego co Marvel zaprezentował w Końcu Gry. To co można zobaczyć na ekranie w trakcie projekcji najnowszej produkcji z MCU, to kino fantastyczno – sensacyjne na najwyższym poziomie, które zapiera dech w piersiach, wciska w fotel, a nawet momentami chwyta za serce.

To widowisko na najwyższym poziomie, które jest genialnym podsumowaniem wszystkich poprzednich filmów, które w cudowny sposób w Avengers: Koniec Gry stały się jednością i to nie tylko za sprawą bohaterów, których można zobaczyć w filmie, ale również dlatego że Koniec Gry jest idealną mieszaniną tego co w Marvelu najlepsze – humoru, zaskakujących zwrotów fabularnych, ogromu wartkiej akcji i scen wypełnionych efektami specjalnymi.

 

Złamani bohaterowie

W Wojnie Bez Granic Avengrsi po raz pierwszy poczuli smak porażki. Ich wola walki oraz nadzieja na lepsze jutro zostały złamane przez Thanosa. To sprawiło, że w Końcu Gry mamy do czynienia z bohaterami jakich jeszcze nie było dane nam poznać.

Dla przykładu, Thor z Boga Piorunów stał się Bożkiem wina i gier wideo, Iron Man z bogatego i pewnego siebie filantropa zamienił się w kochającego ojca, dla którego najważniejszą wartością jest rodzina, Bruce Banner postanowił pogodzić się z zielonym potworem i przemienił się w Profesora Hulka. Mimo to każdemu z mścicieli w głębi serca nadal zależało na tym, żeby przywrócić ład i porządek świata, który Thanos zniszczył przy pomocy Rękawicy Nieskończoności.

I to właśnie sprawiło, że grupa Avengers w towarzystwie War Machine, Rocketa, Nebuli oraz Ant Mana stwierdziła, że jedyną opcją jaka im została jest podróż w czasie w celu zdobycia Kamieni Nieskończoności, co finalnie okazało się głównym wątkiem fabularnym całego filmu.

Powrót w czasie

Marvel Studios’ AVENGERS: ENDGAME..Thor (Chris Hemsworth)..Photo: Film Frame..©Marvel Studios 2019

Jak już wspomniałem powyżej jednym z głównych wątków fabularnych w  Avengers: Koniec Gry są podróże w czasie. W wielu filmach „zabawy z czasem” często wprowadzają ogromny bałagan, który sprawia, że produkcja staje się niezrozumiała dla widza.

W przypadku Avangersów jest kompletnie inaczej. Wszystkie sytuacje z przeszłości są dopięte na ostatni guzik, a każda podróż niesie ze sobą jakieś konsekwencje, część z nich można zobaczyć w Końcu Gry, a kolejne zapewne dopiero wyjdą na jaw, w kolejnych produkcjach z MCU.

Tutaj należy zrobić wielki ukłon w stronę reżyserów, którzy w tak prosty i klarowny sposób przedstawili maszynę czasu, że nie ma możliwości, żeby nie zrozumieć w jaki sposób ona funkcjonuje i jak oddziałuje na przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

Ostatnia bitwa

Marvel Studios’ AVENGERS: ENDGAME..L to R: Nebula (Karen Gillan) and War Machine/James Rhodey (Don Cheadle)..Photo: Film Frame..©Marvel Studios 2019

Nie mogło być inaczej… scena batalistyczna, którą można zobaczyć w Avengers: Koniec Gry. To jedna z najciekawszych i najlepiej wyreżyserowanych scen batalistycznych w historii kinematografii. Na ekranie cały czas się coś dzieje. Kiedy na pierwszym planie pojawia się Iron-Man siejący spustoszenie wśród wojsk wroga, z tyłu można zauważyć Thora siejącego postrach za pomocą swojego mistycznego młota.

Pierwszy raz w historii MCU, na ekranie pojawiają się wszystkie postacie, które zostały zaprezentowane w poprzednich produkcjach. Co więcej każdy z superbohaterów w trakcie bitwy ma swoje przysłowiowe pięć minut, tak więc jeżeli liczycie na to, że Wasza ulubiona postać pokaże na co ją stać, to zapewniam Was, że się tego doczekacie. Dodatkowo przed samym starciem Kapitan Ameryka, wypowiada dwa bardzo znaczące słowa, na które fani czekali już od pierwszych Avengersów, nie chce tutaj zdradzać dokładnie o co chodzi, jednak mogę Wam obiecać, że gęsia skórka na całym ciele gwarantowana!

 

Koniec Gry

Avengers: Koniec Gry  to film, który zachwyca rozmachem produkcyjnym, dbałością o szczegóły, cudownie rozbudowaną fabułą i genialną muzyką. Nie ma drugiej takiej ekranizacji, która zarazem bawi, wzrusza, edukuje i wzbudza w trakcie trzy godzinnego seansu tak wiele najróżniejszych emocji.

To ekranizacja, którą warto obejrzeć nie raz, a nawet nie dwa, ponieważ przy każdej projekcji można w niej odkryć coś nowego. Warto mieć ten film na półce, nie dlatego że jest to najlepiej sprzedający się film w historii, a ze względu na to, że to produkcja, to której chce się wracać, ponieważ jest ona pewnego rodzaju niezapomnianym przeżyciem, którego ciągle mało. Dla mnie Avengers: Koniec gry to widowisko, które zasługuje tylko i wyłącznie na jedną ocenę – 10/10!

 

Za udostępnienie filmu dziękujemy :

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

„Gierek” wyjątkowa biografia na ekranach kin Helios!

Edward Gierek - to nazwisko zna chyba każdy Polak. Pozostaje w pamięci jako jeden z najważniejszych Polaków XX wieku, choć

Read More...

Wygraj z nudą w zimowe wieczory – 7 najciekawszych planszówek

Gry planszowe to wymagająca i inteligentna rozrywka, która rozwija mózg, ćwiczy pamięć i logiczne myślenie. Spędzenie wieczoru przy planszówce

Read More...

#wtonacjirozmowy: Patryk Jaroń: Chcę, by czytelnicy w trakcie odbioru dobrze się bawili

– Mogę jedynie dodać, że jedną z najważniejszych kwestii, jakie chcę przekazać moim czytelnikom jest to, by sięgając po

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu