Teatr Kwadrat otwiera 49. sezon artystyczny z nową dyrektor na czele

In Teatr

Po wakacyjnej przerwie na deski Teatru Kwadrat wracają uwielbiane przez publiczność spektakle. W repertuarze najlepsze komedie i farsy ostatnich lat, między innymi kultowe „Szalone nożyczki” i „Za jakie grzechy?”. Bilety na wrześniowe i październikowe spektakle są w sprzedaży. Od września sceną pokieruje Ewa Wencel, która z Kwadratem związana jest od blisko czterech dekad.

W nowym sezonie na scenie Kwadratu niezmiennie królować będą znakomite komedie światowych autorów. W repertuarze nie zabraknie najchętniej oglądanych przez publiczność spektakli, wśród których warto wymienić kultowe „Szalone nożyczki”, „Za jakie grzechy?” na podstawie francuskiego kinowego hitu,romantyczno-kryminalne „Małżeństwo do poprawki” czysłodko-gorzkie „Umrzeć ze śmiechu”. Repertuar na nadchodzące miesiące jest dostępny na stronie www.teatrkwadrat.pl

Od 1 września Teatrem Kwadrat pokieruje Ewa Wencel, aktorka, scenarzystka, wykładowczyni łódzkiej Szkoły Filmowej. Ze sceną Kwadratu związana jest od 1986 roku. Tu wykreowała m.in. rolę Ethel Banks w spektaklu „Przez park na boska”, która przyniosła jej nominację do prestiżowej nagrody Feliksów Warszawskich.

Jak zapowiada rozpoczynająca kadencję dyrektor Teatru Kwadrat, w nowym sezonie na widzów niezmiennie czekać będzie rozrywka w najlepszym wydaniu i gwiazdorskiej obsadzie.

– Teatr Kwadrat jest na mapie Warszawy miejscem wyjątkowym, od zawsze na swoich deskach gości wybitnych artystów i znakomite sztuki. Chcę kontynuować najlepsze tradycje tego miejsca zapoczątkowane blisko pięć dekad temu przez Dudka Dziewońskiego – podkreśla Ewa Wencel.

Nowy sezon w Teatrze Kwadrat

Warto wspomnieć, że znaczną część zespołu artystycznego Teatru Kwadrat – ten za rok obchodzić będzie 50-te urodziny – stanowi ostatnie pokolenie aktorów, które zawodu uczyło się od mistrzów gatunku – Jana Kobuszewskiego, Jerzego Turka, Wojciecha Pokory czy Edwarda Dziewońskiego. Dziś to oni – Paweł Wawrzecki, Grzegorz Wons, Andrzej Grabarczyk, Ewa Wencel, Ewa Ziętek i Lucyna Malec – są mistrzami, a klasa aktorstwa, którą prezentują jest wyróżnikiem Teatru Kwadrat na tle innych warszawskich scen.

Od nowego sezonu do współpracy z Kwadratem powróci także Marcin Sławiński, wybitny reżyser teatralny, odpowiedzialny m.in. za sukces „Szalonych nożyczek”. Wyreżyseruje on sztukę brytyjskiego autora Stevena Moffata, której premiera odbyła się w 2022 roku w Wielkiej Brytanii. Polska premiera odbędzie się na deskach Kwadratu pod koniec roku. Próby ruszają jesienią.

Od września działalność wznowi także Scena im. Jana Kobuszewskiego. Do największych hitów sceny należą „Misery” na podstawie głośnej powieści Stephena Kinga, pulsujący hiszpańskimi rytmami „Przystojniaczek”, a także przewrotna komedia „Roma i Julian” oraz dwa znakomite monodramy „Promieniowanie”, czyli sceny z życia Marii Skłodowskiej Curie Ewy Wencel oraz „Nieostrość widzenia” w wykonaniu Ewy Ziętek.

Repertuar Teatru Kwadrat na nadchodzące miesiące jest dostępny na stronie teatrkwadrat.pl  

Bilety do nabycia w kasie Teatru oraz na bilety.teatrkwadrat.pl/

***

O TEATRZE KWADRAT

Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego od blisko pięciu dekad lat pozostaje najważniejszym teatrem komediowym w Polsce. Swoją działalność rozpoczął 1 września 1974 roku jako Teatr Komedii i Farsy „Kwadrat” w budynku przy ul. Czackiego 15/17 w  Warszawie. Do zespołu Teatru Kwadrat od początku należeli najwybitniejsi aktorzy polskiej sceny teatralnej, m.in. Irena Kwiatkowska, Danuta Szaflarska, Anna Seniuk czy Stanisława Celińska, a także Jan Kobuszewski, Wojciech Pokora, Janusz Gajos, Krzysztof Kowalewski, Marian Opania, Mieczysław Czechowicz, Jerzy Turek czy Andrzej Łapicki. Pierwszym kierownikiem artystycznym Teatru był Edward „Dudek” Dziewoński. Najgłośniejsze spektakle wystawione pod jego kierownictwem to „Rozmowy przy wycinaniu lasu” (tekst napisany specjalnie dla Teatru przez Stanisława Tyma), czy „Rodzina” (obok „Amadeusza” w reżyserii Romana Polańskiego najwybitniejszy spektakl 1981 roku). W latach 1986-2001 funkcję dyrektora generalnego i artystycznego Teatru pełnił Edmund Karwański. Najsłynniejsze spektakle tamtego okresu to „Mayday”, „Mayday 2”, „Dwie morgi utrapienia” oraz „Perfect day”. Od lipca 2010 przez 13 sezonów artystycznych funkcję Dyrektora Teatru pełnił Andrzej Nejman. Od września 2023 r. sceną kieruje Ewa Wencel. Aktualnie w repertuarze Teatru Kwadrat znajdują się takie hity jak „Szalone nożyczki” (ponad 1000 razy na scenie Kwadratu), „Za jakie grzechy?”, „Małżeństwo do poprawki”, „Umrzeć ze śmiechu”, „Ślub doskonały”, „Medium” i wiele innych. Od marca 2016 stały adres Kwadratu to ul. Marszałkowska 138. Teatr uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014.

Więcej informacji: www.teatrkwadrat.pl

Social media: www.facebook.com/Teatr.Kwadrat | www.instagram.com/teatr_kwadrat

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Connie Nielsen nominowana do Emmy® 2023 za rolę w produkcji oryginalnej Viaplay ‘Marzycielka – stając się Karen Blixen’!

Ciesząca się uznaniem widzów oraz krytyków produkcja oryginalna Viaplay ‘Marzycielka - stając się Karen Blixen’ została po raz kolejny

Read More...

„Figurant” – najnowszy film Roberta Glińskiego w kinach od 20 października

Film Roberta Glińskiego prezentowany w tegorocznym Konkursie Głównym 48. FPFF w Gdyni to poruszająca opowieść o agencje SB, który

Read More...

„Chłopi” polskim kandydatem do Oscara

Film „Chłopi” w reżyserii DK i Hugh Welchmanów został wybrany przez Komisję oscarową jako polski kandydat do nagród Akademii

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu