Hejt nie jest OK! Społeczne słuchowisko o języku przemocy.

In Aktualności, Audiobooki

Według badań już ponad 10% dzieci w polskich szkołach doświadcza bullyingu*. Zagrożenie dla bezpieczeństwa oraz zdrowia psychicznego uczniów stało się motywem przewodnim historii, którą wraz z młodzieżą postanowiła opowiedzieć lektorka Ewa Abart. Słuchowisko Hejt nie jest OK” to antyhejtowy manifest audio, który autorka oddaje w ręce rodziców oraz ich dzieci. 

Agresywne zachowania słowne i fizyczne z intencją wyrządzenia krzywdy, brak wsparcia wśród grupy rówieśniczej oraz social media jako miejsce, gdzie doświadcza się przemocy słownej to coraz popularniejsze zjawiska w polskich szkołach. W ich efekcie cierpią dzieci, młodzież i rodziny. Walka ze zjawiskiem hejtu i nasilającej się przemocy to temat wielopłaszczyznowy i trudny. Uwrażliwienie na skalę bullyingu oraz wyposażenie ludzi (dzieci, nauczycieli, wychowawców czy psychologów) w narzędzia pozwalające na poradzenie sobie z nim w sposób konstruktywny jest jedną z najpilniejszych  potrzeb środowisk edukacyjnych.

-Według badań w Polsce regularnego dręczenia doświadcza 10% dzieci. Mówimy tu o sytuacji, w której tego typu zachowania wobec dziecka występują kilka razy w tygodniu. W porównaniu z rzeczywistością szkolną ich rodziców, dzisiejsze dzieci muszą mierzyć się z szybkim przepływem informacji, który spowodował rozwój technologii, oraz wszechobecną oceną własnej osoby (wzrost znaczenia mediów społecznościowych). Pokolenie obecnych 30-50-latków doświadczało dręczenia najczęściej w szkole, natomiast dom był azylem. Obecnie młodzi ludzie mogą stykać się z hejtem nie tylko w środowisku szkolnym, ale również poprzez np. social media praktycznie wszędzie – mówi Hubert Czemierowski, psycholog i realizator programu „Spójrz Inaczej” w szkołach.  

STOP HEJT – akcja empik go

Pomysł społecznego słuchowiska o języku przemocy zrodził się w głowie Ewy Abart kilka miesięcy temu. Najpopularniejsza polska lektorka – na bazie własnych obserwacji oraz doświadczeń własnych córek – postanowiła zareagować na rosnące zjawisko przemocy wśród dzieci i młodzieży. Z niezgody na krzywdę zrodził się projekt „Hejt nie jest OK”. Abart zaproponowała uczniom szkoły podstawowej nr 400 w Warszawie wspólne zrealizowanie słuchowiska o języku przemocy. Pomysł na historię i zagranie głównych ról to wielka praca, jaką wykonali Magdalena Kobylińska, Blanka Łagutko, Borys Świentczak, Ignacy Bałauszko, Tymoteusz Daniluk i Ignacy Kruk.

-Fala hejtu, z którą na co dzień musi mierzyć się młodzież szkolna, w tym niestety najbliżsi moich dzieci, mnie przerastała. We wszystkich smutnych historiach, które usłyszałam od moich pociech, najbardziej brakowało mi wzajemnego wsparcia wśród rówieśników. Zawsze na końcu każdej opowieści chciałam usłyszeć, że dzieci i młodzież są dla siebie największym wsparciem. To nie zawsze się działo. Dlatego postanowiłam działać i stworzyłam projekt od dzieci dla dzieci – mówi Ewa Abart. 

To właśnie ich głosy można usłyszeć w tej niemal 40-minutowej historii osadzonej w realiach polskiej szkoły. Uczniowie wspólnie z Ewą Abart zdecydowali się na najmocniejszy z zaproponowanych pomysłów. Oparty jest on na prawdziwej historii z jednej z wilanowskich podstawówek. Słuchowisko „Hejt nie jest OK” to głos sprzeciwu wobec bierności i próba pokazania młodym ludziom, że mają moc zmieniania świata. W tej historii cała zmiana zaczyna się od wrażliwości i odwagi.

Tytuł został wzbogacony o rozmowę psychologa, Huberta Czemierowskiego z odtwórcą jednej z głównych ról, 6-klasistą, Ignacym Krukiem, Ewą Abart oraz Ewą Kubacką, dyrektorką szkoły podstawowej nr 400 w Warszawie. Całość od dzisiaj można przesłuchać bezpłatnie w aplikacji Empik  Go** oraz wszystkich serwisach streamingowych (Spotify, Apple Podcast i YouTube).

Producentem słuchowiska jest Empik Go. 

Więcej na www.empik.com/hejtniejestok 

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Diuna: część druga. SPEKTAKULARNA KONTYNUACJA WIELKIEGO HITU JUŻ OD 25 MAJA NA 4K UHD™, BLU-RAY™ I DVD

Arcydzieło, kino totalne, dzieło absolutne, film perfekcyjny: Diuna: Część druga już 25 maja zadebiutuje na 4K UHD™, Blu-ray™, DVD

Read More...

Przed nami 20. edycja Jestem Vintage! Szykuj się na targi i Vintage Festiwal!

W weekend 8 i 9 czerwca znane targi Jestem Vintage! zagoszczą w Elektrowni Powiśle już po raz dwudziesty. Z

Read More...

„Furiosa: Saga Mad Max” – Helios zaprasza na porywającą nowość z kultowej sagi!

Sieć kin Helios prezentuje nową odsłonę serii, która od lat cieszy się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Już 24

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu