Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o dinozaurach, czyli spotkanie z paleontologiem na wystawie „Jurassic Adventure”

In Aktualności, Czas z rodziną, Free Time

Dinozaury mają wszystkie cechy, by wzbudzić ciekawość. Nie dość, że wyglądają jak stwory nie z tej ziemi, mają nazwy jak z baśni, to jeszcze wyginęły miliony lat temu, a wciąż są obecne wśród nas. Choćby te z wystawy „Jurassic Adventure”, którą można oglądać w Muzeum Nowa Praga w Warszawie.

W sobotę 18 listopada o godzinie 12:00 będzie można nie tylko stanąć oko w oko z gadami, ale też porozmawiać z ekspertem, paleontologiem, Tomaszem Sulejem, profesorem Instytutu Paleobiologii PAN i autorem książki Gdy na Ziemi żyły dinozaury. Temat spotkania w sam raz dla małych badaczy dinozaurów: „Skamieniałe kupy – skarbnicą wiedzy dla paleontologów”.

Wystawa Jurassic Adventure od kilku lat jeździ po Europie, potwierdzając fakt, że dinozaury fascynują nie tylko paleontologów. Od września tego roku „Jurassic Adventure” gości w Warszawie! W kilkunastu stylizowanych na prastarą dżunglę salach Muzeum Nowa Praga przy ulicy Jagiellońskiej 82A zamieszkało 46 naturalnej wielkości gadów. Wystarczy się do nich zbliżyć, by zaczęły się ruszać i ryczeć tak donośnie, że najmłodsi zwiedzający nierzadko chronią się w objęciach rodziców. Robią wrażenie te dinusie!

Są wśród nich długoszyjce, czyli w naukowej terminologii: zauropody, o wyjątkowo małych głowach na bardzo długiej szyi; są też teropody, czyli największe drapieżniki na ziemi z tyranozaurem na czele. I to one najmocniej rozpalają wyobraźnię zwiedzających:

Dinozaury drapieżne w sposób szczególny przyciągają uwagę zarówno naukowców, jak i miłośników dinozaurów. Myślę, że bierze się to z faktu, że z jednej strony są straszne i przerażające, ale z drugiej czujemy się przy nich zupełnie bezpieczni, bo są już tylko skamieniałościami. Ciągle nie do końca wiemy, jaka była ich inteligencja. Czy były sprytne jak wilki, a może jeszcze bardziej? Dla naukowców już sam fakt, że jest ich mało, jest atrakcyjny – przypomina dr hab. Tomasz Sulej, profesor Instytutu Paleobiologii PAN, ambasador wystawy i autor książki Gdy na Ziemi żyły dinozaury.

Najsłynniejsze dinozaury z całego świata

Na wystawie wymyślonej i przygotowanej przez Belgów w wyprodukowanej przez czesko-holenderską spółkę IEL INTERNATIONAL są najsłynniejsze dinozaury z całego świata. Zanim tam wejdziemy, warto przypomnieć sobie, że to bardzo zróżnicowana grupa gadów. Najprostszy podział oparty na budowie miednicy dzieli je na dinozaury ptasiomiedniczne i gadziomiedniczne. Te grupy dzielą się na kolejne i w prawie wszystkich pojawiają się zarówno gady przystosowane do roślinożerności, jak i drapieżniki. Roślinożerne były więc słynne stegozaury, jak i triceratopsy, ale też diplodok, czy bardzo długo znany tylko z ogromnych przednich łap deinocheirus.

Na wystawie są również celofyzy, o których wiadomo, że ich bliscy krewni współwystępowali na terenach Polski w Lisowicach wraz ze słynnym odkrytym przez polskich paleontologów smokiem wawelskim. Nie tylko w Lisowicach zresztą. W tym roku nowe ich kości zostały znalezione też w Porębie koło Zawiercia – dodaje paleontolog Tomasz Sulej, zachęcając do odwiedzenia wystawy.

Jest na niej potężny spinozaur z głową przypominającą krokodyla, brachiozaur, mierzący prawie 10 metrów wysokości, opierzony beipiaozaur, wyglądający jak ptak, amargazaur z niemal mityczną grzywą, zabójczy welociraptor z sierpowatymi szponami na stopach, znany wielbicielom filmów Stevena Spielberga. A przy każdym stoi tablica informacyjna ze zbiorem faktów i ciekawostek: kiedy dany dinozaur żył, co jadł, jaką inteligencją się odznaczał, jaką miał czaszkę albo zęby, jak choćby te, które długoszyjce… utraciły w toku ewolucji. 

Zostały im tylko zęby przypominające grzebień wygięty na przedzie głowy, służący do sczesywania liści z gałęzi. Bardzo długie szyje sprawiały natomiast, że mogły, nie ruszając się z miejsca, objeść z liści całe drzewo – opowiada paleontolog Tomasz Sulej.

Wystawy tematyczne rozbudzają wyobraźnię

Już same nazwy dinozaurów rozbudzają wyobraźnię, a co dopiero ich historia. Profesor Sulej, który na co dzień prowadzi tam również Klub Młodego Paleontologa dla dzieci, zdradza, że nazwy te to często pierwsze trudne słowa, które opanowują młodzi naukowcy i badacze. Zwykle każdy z nich ma też swojego ulubionego gada. On sam również:

W moim przypadku jest to gad pancerny, którego odkryłem w Krasiejowie i potem opisywałem. Gdy okazało się, że to nowy gatunek, musiałem wymyślić mu nazwę. Pomyślałem o uhonorowaniu mojej wspaniałej żony, która zajmuje się domem, gdy wyjeżdżam na wyprawy. A ponieważ ma na imię Ola, to gatunek nazywa się Stagonolpeis olenkae (Oleńki).

Paleontolodzy twierdzą, że przed nimi jeszcze bardzo dużo do odkrycia, bo skamieliny, czyli zapis kopalny, z definicji jest fragmentaryczny, a dzieje życia mają wciąż wiele niezbadanych kart z mnóstwem znaków zapytania. Odpowiedzi na nie leżą choćby w skałach na południu Polski. Trzeba tylko się do nich dostać i odczytać ukrytą w nich informację.

Profesor Sulej raz do roku zabiera na wykopaliska również młodych badaczy, pozwalając im pracować przy skamielinach.

Jestem przekonany, że to lepsza forma spędzania czasu niż ta przed ekranem czy monitorem. Na pewno korzysta na tym intelekt dzieci i ich wrażliwość na świat. A proces ten zaczyna się od rozbudzenia wyobraźni i chęci zgłębienia tematu, dzięki książkom, filmom czy takim wystawom tematycznym jak «Jurassic Adventure» – mówi dr hab. Tomasz Sulej.

Spotkanie z paleontologiem – pierwszy krok do świata nauki dla małych wielbicieli dinozaurów

Wystawy takie jak „Jurassic Adventure” to również pierwszy krok przybliżenia dzieci do świata nauki. Oprócz porcji zabawy i emocji, organizatorzy zadbali o elementy edukacyjne. Tablice informacyjne, audioprzewodnik, kilkuminutowy film o historii życia gadów, który można obejrzeć na wystawie, wycieczki z edukatorami czy takie spotkania jak to z paleontologiem w najbliższą sobotę, które nosi tytuł: „Skamieniałe kupy – skarbnicą wiedzy dla paleontologów” – to część z nich.

Zapraszam wszystkich miłośników dinozaurów na godzinne spotkanie ze skamieniałościami. Będziemy opowiadać między innymi o skamieniałych kupach dinozaurów, które dla paleontologów są skarbnicą wiedzy. Będziemy też czytać fragmenty mojej książki Gdy na Ziemi żyły dinozaury i szukać odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania dotyczące wymarłych gadów. Szykuje się naukowe popołudnie pełne dobrej zabawy – zaprasza dr hab. Tomasz Sulej, profesor Instytutu Paleobiologii PAN.

Więcej szczegółów na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/717265060277767

„Jurassic Adventure” to prezentowana po raz pierwszy w Polsce wystawa, na której można obejrzeć 46 naturalnej wielkości najbardziej znanych dinozaurów na świecie. Usytuowana w Muzeum Nowa Praga przy ulicy Jagiellońskiej 82A w Warszawie zaprasza codziennie, by podziwiać ruszające się i ryczące prehistoryczne stworzenia, a także zdobyć unikalną wiedzę.

W sobotę 18 listopada o godzinie 12:00 spotkanie z paleontologiem, prof. Tomaszem Sulejem, pt. „Skamieniałe kupy – skarbnicą wiedzy dla paleontologów”. Udział w spotkaniu możliwy jest po zakupie biletu na wystawę.

Bilety są już dostępne na stronie: https://goingapp.pl/aktywnosc/jurassic-adventure

Więcej informacji o wystawie Jurassic Adventure:

WWW: https://jurassicadventure.pl

FB: https://www.facebook.com/jurassicadventurepolska,

IG: https://www.instagram.com/jurassicadventurepolska/

Organizator wystawy: IEL INTERNATIONAL s.r.o.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Kryminalny duet, którego jeszcze nie było!

Początek lata przynosi miłośniczkom i miłośnikom kryminałów opowieść, która może stać się jednym z hitów tego lata. Cienie dawnych

Read More...

Światowej klasy artyści i prelegenci podczas czterech lipcowych dni na Colours of Ostrava 2024! Bilety w niższej cenie tylko do 14 czerwca!

Wyjątkowa postindustrialna przestrzeń starej huty, 250 prelegentów na jedynym w swoim rodzaju forum dyskusyjnym Meltingpot i doskonały line-up z

Read More...

Reakcja Słowiańska opanowuje Zagłębie Dąbrowskie, jednak na tym nie poprzestaniemy! Zdobędziemy cały kraj!

Celem festiwalu jest popularyzacja i krzewienie wiedzy o kulturze rodzimej, w tym przede wszystkim Słowian, a także integracja ludzi

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu