#wtonacjipromocji. Utopia, która istnieje – film „Rave” w reżyserii Łukasza Rondudy i Dawida Nickela

In Kino

Już 4 października na ekrany kin studyjnych wchodzi film „Rave” w reżyserii Łukasza Rondudy i Dawida Nickela, który rzuca zupełnie nowe światło na kulturę techno w Polsce.

Wszystko zaczęło się na imprezie osiem lat temu. Dawid Nickel był wówczas DJ-em i organizatorem imprez rave’owych. Na jednej z nich poznał Łukasza Rondudę, który zaproponował mu udział w swoim projekcie filmowym „Rave”.

Początkowo Łukasz rozwijał go w pojedynkę. – Spotkałem się z tak dużym niezrozumieniem, że ze aż straciłem energię, by go w ogóle realizować. Wtedy właśnie zobaczyłem film Dawida Ostatni komers”, w którym muzyka techno jest bardzo ważnym elementem. Pomyślałem, że warto wrócić do tego pomysłu i zaprosić go do współpracy. – wspomina. Obaj byli zanurzeni w kulturze rave i chcieli o niej opowiedzieć. Pokazać, że techno to nie tylko manieczki i białe rękawiczki ale też pewien zestaw wartości, styl życia i rozmaite, często nieoczywiste, powiązania ze sztuką. Peace, love, unity, respect (PLUR) – pod tymi hasłami postanowili zrealizować swój dokument.

W filmie świat kultury rave poznajemy oczami Marysi i Janusza, czyli przedstawicieli Gen Z. Ona marzy o karierze DJ-ki, on w każdej wolnej chwili tańczy haken. – Marysia i Janusz są tym pokoleniem, które naprawdę chce pojednania, nie chce konfliktów. Nie boją się walczyć o siebie, nie wstydzą się robić rzeczy, które ich ciekawią, interesują. – mówi reżyser Dawid Nickel. Do tej dwójki dołącza Marcello Zamenhoff, performer i jeden z pionierów techno w Polsce.

Film „Rave”, w którym znalazła się imponująca ilość nieznanych do tej pory materiałów archiwalnych, to również obszerny wycinek historii Polski – przemian społecznych lat 90. i dwutysięcznych. Twórcy odnoszą się nie tylko do wewnętrznej historii muzyki techno, ale także szerszej, kulturowej dyskusji o zwrocie ludowym.

Film swoją festiwalową premierę miał na Millennium Docs Against Gravity (Konkurs Polskim) oraz znalazł się w oficjalnej selekcji BNP Paribas Dwa Brzegi Festiwal Filmu i Sztuki w Kazimierzu Dolnym. Dystrybutorem filmu jest Stowarzyszenie Kin Studyjnych. Patronami medialnymi są: Radio Kampus oraz portale Dla Studenta, Netfan, W tonacji kultury.

–––––––––

tytuł oryginalny: „Rave”

reżyseria i scenariusz: Łukasz Ronduda i Dawid Nickel

kraj i rok produkcji: Polska, 2024

zdjęcia: Michał Pukowiec

muzyka: DJ Lotos

dźwięk: Jan Moszumański, Błażej Kafarski

montaż: Agata Cierniak, Kamil Grzybowski, Igor Kaczmarek

produkcja: Izabela Kiszka-Hoflik

koprodukcja: EC1 Łódź – Miasto Kultury, Instytut Adama Mickiewicza, DI Factory, IKH Pictures Production

współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej

czas trwania: 78’

dystrybucja: Stowarzyszenie Kin Studyjnych

RAVE opowiada historię rozwoju muzyki techno i kultury rave w Polsce z dwóch perspektyw: historycznej i współczesnej. Mówi o ścisłym powiązaniu tej muzyki z historią polskiej transformacji lat 90., na wielu poziomach wyrażającej ducha przemian, a także o najważniejszych jej środowiskach z różnych klas społecznych: łódzkim techno i klubie Ekwador w Manieczkach. Jednakże, historia muzyki i kultury tamtych lat pokazana jest z perspektywy jej dzieci – pokolenia Z. Wśród tych młodych ludzi panuje nieustająca fascynacja i moda na lata 90., ale i krytyczna świadomość naiwności i utopijności pierwszego pokolenia techno w Polsce. Naszym przewodnikiem po tym świecie jest Marcello Zamenhoff, performer i jeden z pionierów kultury rave sprzed przeszło 30-stu lat, oraz dwójka młodych rejwowców: Marysia i Janusz.

Jest to wyjątkowy na skalę kraju projekt, który wychodzi poza ramy filmu. Twórcy mówią, że jest to „kreacyjny dokument” poprzedzony wieloletnią pracą dokumentacyjną i współpracą z bohaterami. Realizatorzy zgromadzili wokół siebie społeczność techno i zaangażowali twórców tej muzyki i kultury od lat 90. do współczesności, zarówno teoretyków jak i praktyków.

Łukasz Ronduda

Reżyser, kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, badacz i znawca filmu eksperymentalnego. Absolwent programu reżyserskiego i scenariuszowego w Szkole Wajdy.  W swojej działalności skupia się na styku sztuki współczesnej i kina. Współreżyser docenionego na Festiwalu w Gdyni w 2021 roku (Złote Lwy), zrealizowanego razem z Łukaszem Guttem, filmu „Wszystkie nasze strachy”. Za film Performer otrzymał nagrodę Think: The Award w sekcji Forum Expanded na 65. MFF w Berlinie.

Filmografia

2024 Rave

2021 Wszystkie nasze strachy

2022 Lot

2017 Serce miłości

2015 Performer

Dawid Nickel

Absolwent Szkoły Filmowej Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach i Szkoły Wajdy w Warszawie. W swojej twórczości koncentruje się na opowiadaniu historii bohaterów postrzeganych stereotypowo ze względu na orientację seksualną lub pozycję społeczną.  Jego debiut fabularny „Ostatni komers” zdobył główną nagrodę Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych.

Filmografia

2024 Rave

2023 #BRINGBACKALICE

2023 Filipka

2020 Ostatni komers

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Jesień z ukraińskim kinem. Ukraina! 9. Festiwal Filmowy już wkrótce w całej Polsce!

Już 21 października w Warszawie rusza Ukraina! 9. Festiwal Filmowy – jedyne wydarzenie w Polsce w pełni poświęcone kinematografii

Read More...

42. Rawa Blues Festiwal: Celebracja Bluesa w Katowicach – Fotorelacja

42 edycja Rawa Blues Festiwal, która odbyła się w katowickim Spodku, po raz kolejny przyciągnęła tłumy miłośników bluesa z

Read More...

Pawlicki, Małaszyński i Krawczyk jako elektryzujące trio. Superprodukcja audio na podstawie nowej powieści ​Harlana Cobena.

Antoni Pawlicki w roli niedoszłej gwiazdy NBA, Paweł Małaszyński jako ekscentryczny miliarder psychopata oraz kryminalna historia okraszona kulisami z

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu