Lata ’60-’80 są w cenie. Czyli o inwestowaniu w sztukę.

In Sztuka

Lata ’60-’80 są w cenie. Czyli o inwestowaniu w sztukę.

Historia zatacza koło, nastaje moda na celebrowanie stylu i pozostałości po kulturze okresu socrealizmu, jak neony czy mozaiki. To samo tyczy się malarstwa i grafiki – odkrywamy artystów z tej epoki, którzy rzucają nowe światło na historię polskiej sztuki. Są wśród nich prawdziwe perły. Zakup ich dzieł, poza niewątpliwymi walorami artystycznymi, może okazać się dobrą inwestycją. 

Zdaniem Rafała Kameckiego z portalu Artinfo.pl, cały okres od lat 50-tych do 80-tych jest w dużej mierze nieodkryty. W przypadku 30-40 artystów ceny zdecydowanie idą w górę. – Widzę tu duży potencjał powiększenia rynku o nowe nazwiska, które zupełnie nie ustępują dziełom uznanym dzisiaj. Przykładem jest malarstwo Walentego Gabrysiaka, które jest niepowtarzalne i bardzo wysokiej klasy, a wraca właśnie na rynek.

 

Ważne, aby do inwestycji w sztukę podejść z emocjami, nie tylko z suchą kalkulacją. – Namawiam klientów, aby inwestowali w estetyczne odczucia. Trzeba znaleźć pierwiastek piękna – to najczystszy i najbardziej właściwy sposób podejścia do inwestowania w sztukę – dodaje Kamecki. Tego samego zdania jest Krzysztof Fabijański, właściciel Galerii Stalowa – Najważniejsze, aby robić to z przyjemnością. Subiektywnie odbierana wartość estetyczna dzieł powinna być uzupełniona o opinie ekspertów w zakresie warsztatu danego artysty. Szczególnie jeśli mówimy o artystach młodych.

Opinie te zdają się potwierdzać liczby. Obecnie 70% transakcji na rynku stanowi sztuka współczesna. Dzieła takich malarzy, jak Fangor czy Winiarski w ciągu ostatnich 2-3 lat podrożały 10-krotnie. Także polski rynek aukcyjny ma się coraz lepiej. O ile dekadę temu działo nieco ponad dziesięć domów aukcyjnych, dziś mamy ich dwa razy więcej. Rok 2016 zamknięto rekordową liczbą 240 aukcji. Nie dzieje się to bez przyczyny – inwestowanie w sztukę jest jedną z pewniejszych i spokojniejszych form lokowania kapitału, a żeby zacząć, wystarczy już budżet rzędu 5-10 tysięcy złotych.

Odkrywanie artystów na nowo stanowi swoiste hobby kolekcjonerów sztuki. Zgodnie ze złotą regułą, warto inwestować w pogłoski, zanim staną się faktami. Nabywanie takich dzieł, poza doznaniami wizualnymi, przysparza miłego dreszczyku emocji. Zdaniem Rafała Kameckiego możemy się niedługo spodziewać wzrostu prac takich artystów, jak Stażewski, Gierowski, Lebenstein, Nowosielski, Kantor, Tarasin czy Tadeusz Dominik. W tym kontekście ciekawie prezentuje się też wspomniany wcześniej Walenty Gabrysiak.

Inwestowanie w sztukę.

 

– Z jednej strony znajdziemy u Gabrysiaka struktury typowe dla lat 60-tych. Z drugiej, artystę tego cechuje niepowtarzalny styl, niesamowita dbałość o formę i wyjątkowa graficzność. – komentuje Rafał Kamecki.  – Malarstwo Walentego Gabrysiaka bazuje na formie. Widać jednak, że z tej formy przebija treść, która zaczyna być bardzo ważna. Dużo z jego prac to kompozycje, są bardzo mocno osadzone w grafice. To, co widzę w obrazach Gabrysiaka, to kwintesencja polskiej szkoły malarskiej, rozumiana jako dbałość o graficzną formę, a jednocześnie wprowadzanie tematu – dodaje. Nie dziwne, że pojawiają się problemy z przypisaniem Gabrysiaka do jakiegoś konkretnego nurtu. Jego unikatowość powoduje, że wyłamuje się z kanonów.

Dzieła Walentego Gabrysiaka można oglądać w warszawskiej Galerii Stalowa od połowy maja. W związku z ogromnym zainteresowaniem ekspozycją termin wystawy został dziś wydłużony o tydzień, do dnia 21 czerwca. Na jesieni prace zobaczyć będzie można w Krakowie.

 

 

Wystawie malarstwa Walentego Gabrysiaka w Galerii STALOWA patronuje
Komitet Honorowy w składzie:

 

  • Mańka Dowling-Skibińska, malarka,
  • Jerzy Fedak, fotografik, reżyser,
  • Magdalena Heltman-Ossowska, siostrzenica, właścicielka kolekcji prac artysty,
  • Wojciech Jędrzejewski, kolekcjoner sztuki,
  • Rafał Olbiński, artysta malarz i grafik,
  • Janusz Oskar Knorowski, artysta malarz, prof. ASP, Krzysztof Stanisławski, krytyk sztuki,
  • Krzysztof Stanisławski, krytyk sztuki,
  • Rosław Szaybo, artysta grafik, prof. ASP,
  • Krzysztof Tchórzewski, reżyser filmowy, historyk sztuki, prof. ASP,
  • Sławomir Rogowski, medioznawca – przewodniczący Komitetu Honorowego.

WALENTY GABRYSIAK. MALARSTWO I GRAFIKA

http://stalowa.art.pl/1772-walenty-gabrysiak-malarstwo-o-wystawie

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

#wtonacjipromocji: Nadchodzi czas Uwalniania!

Odkryj przejmującą historię o dorastaniu, odkrywaniu prawdy o sobie i niezwykłej odwadze. Już wkrótce premiera bezkompromisowej i szczerej do bólu powieści –

Read More...

#wtonacjirecenzji: „Doberman”, czyli czytasz na własną odpowiedzialność…

Doberman. Takim słowem została opatrzona najnowsza książka Jacka Piekiełki. Z pozoru wydaje się, że jest zupełnie niegroźne. W końcu nazwa tej

Read More...

#wtonacjirecenzji: „Łemkowie. Losy zaginionego narodu” – lekcja historii według Marka A. Koprowskiego.

Muszę przyznać, że biorąc do rąk książkę Marka A. Koprowskiego „Łemkowie. Losy zaginionego narodu.” początkowo czułam niechęć. „Kolejne suche

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu