OBFITY CZERWIEC NA SZPITALNEJ 1

In Muzyka, Wydarzenia

Szpitalna 1 to nie tylko jeden z najważniejszych klubów z muzyką niezależną w Polsce, ale także miejsce na co dzień tętniące kulturą. Czerwcowy program obejmujący, m.in. imprezy, pokazy filmowe, warsztaty oscylujące w okół nauki tworzenia muzyki elektronicznej czy koncerty to nie lada gratka dla pasjonatów muzyki, sztuk wizualnych, filmu i… nauki!

Czerwiec na Szpitalnej 1 obfituje w wydarzenia taneczne najlepszego sortu. W tym miesiącu w klubie usłyszymy występy ponad 20 artystów pochodzących z różnych stron świata oraz creme de la creme polskiej sceny klubowej. Na Szpitalnej 1 wystąpią m.in, Via App, pochodząca z Nowego Jorku DJka specjalizująca się w awangardowej odsłonie muzyki elektronicznej, Ciarra Black, DJka i producentka, która wyrobiła sobie bardzo mocną pozycję na nowojorskiej scenie, grając regularnie świetne sety w takich klubach jak Bossa Nova Civic Club.

Nie obce są jej również rave’y w opuszczonych przestrzeniach. Deltatron to jedna z najważniejszych postaci na południowoamerykańskiej scenie współczesnej elektroniki, producent, absolwent Red Bull Music Academy (Tokio, 2014), w którego muzyce słychać inspiracje hip hopem, trapem i brzmieniami afroperuwiańskimi. Novo Line to alias Nata Fowlera, który specjalizuje się w nietypowym wykorzystaniu narzędzi studyjnych z lat osiemdziesiątych niezgodnie z ich przeznaczeniem.

Powstała w ten sposób poezja dźwiękowa ma być tępa, a zarazem precyzyjna, a wszystko w palecie dźwięków zaczerpniętych ze złotej ery gatunku AOR (Adult Oriented Rock). Albrecht Wassersleben, Carl Suspect, Philipp Demankowski reprezentanci niemieckiej sceny niezależnej odwiedzą Szpitalną 1 z okazji celebracji nowych wydawnictw muzycznych rezydentów klubu, Olivii oraz Chino.

Słuchaczy lubiący zatracić się w koncertowych brzmieniach zadowoli fakt, iż na scenie Szpitalnej 1 wystąpią Better Person oraz Romantic Fellas. Better Person czyli solowy projekt Adam Byczkowskiego to przede wszystkim uwodzące syntezatorowe ballady, jednocześnie zmysłowe i złowieszcze. W brzmieniu Better Person odnaleźć można ślady wpływu Arthura Russella czy Sade, ale także Davida Lyncha i Andrzeja Zauchy.

Romantic Fellas to pochodzący z Krakowa zespół, którego muzyka daje się opisać jako klimatyczny, alternatywny pop o subtelnym brzmieniu wynikający z zamiłowania kolektywu do analogowych syntezatorów. Koncert promować będzie nową EP zespołu zatytułowaną „Romantic hotel”, gdzie zespół z charakterystyczną ironią opowiada o miłosnych perypetiach boya hotelowego, niespełnionego kochanka oczekującego na telefon czy przypadkowo zakochanego Cassanovy.

Koncerty i imprezy to nie jedyne co oferuje Szpitalna 1. Na stałe do programu klubowego weszły Live Act – meet, talk & jam, czyli spotkania mające na celu przybliżenie sztuki tworzenia muzyki wszystkim osobom zainteresowanym produkcją własnych utworów oraz zajęcia z DJingu, które odbywają się co środę w ramach cyklu Open Decks.

Warsztaty prowadzone są przez doświadczonych DJów i producentów. One Artists Day to wydarzenie prezentujące młodych artystów z Krakowa, poruszających się po wizualnych dziedzinach sztuki. To spersonalizowany event, podczas którego zaproszony Artysta jest odpowiedzialny za cały koncept wydarzenia – od oprawy wizualnej, muzycznej po zagospodarowanie przestrzeni klubu Szpitalna 1, a nawet ustalenie dedykowanego menu. Gościem pierwszej odsłony cyklu był Rafał Gawlik.

Kolejnym novum w programie klubu jest cykl RAUT, czyli pokazy filmowe przybliżające widzom kino niszowe sytuujące się poza głównym nurtem. Selekcja filmów oparta jest o współpracę z instytucjami oraz selekcjonerami festiwali filmowych z różnych zakątków świata. Wstęp na te wydarzenia jest darmowy.

 

Klub w czerwcu świętuje także sukcesy wydawnicze swoich rezydentów. Olivia, której produkcyjny debiut noszący nazwę „Skawa” ukazał się nakładem K-Hole Trax, spędziła za gramofonami ponad dekadę, dzięki ciężkiej pracy stając się jedną z najlepszych europejskich DJ-ek.

To doświadczenie oraz fascynację brzmieniami maszyn Rolanda słychać na jej debiutanckiej EP-ce. „Skawa” opiera swój groove na skocznym rytmie, dźwiękach gwizdka i chwytliwej melodii przeplecionej acidowym świergotem.

Chino to artysta o jednym z najbardziej charakterystycznych brzmień na polskiej scenie. Jego produkcje to wypadkowa wyjątkowych dźwiękowych połączeń, ostrych syntezatorowych linii, acidowych loopów, czy ciężkich basowych uderzeń zamkniętych w fascynującą całość. Nowy album Chino zatytułowany „Kolaps” ukazał się na winylu nakładem niemieckiego wydawnictwa shtum i dostępny jest m.in. w warszawskim Side One.

 

Bilety na wydarzenia można nabyć codziennie w klubie od godziny 13.00, w dniu wydarzenia na bramce oraz przez platformę Going.

 

Kalendarium:

 

01.06 PT.     Neurodydaktyka #15 Drum & Bass / Techno

02.06 SB.     Basy Tropikalne Número Tres w/ Deltatron

04.06 PN.     LIVE ACT – meet, talk & play (Wstęp Free)

06.06 ŚR.     Open Decks – Digital Edition (Wstęp Free)

07.06 CZW   Better Person na Szpitalnej 1, afterparty Klub Anonimowych Ambientoholików

08.06 PT.     Szum: Novo Line live!

09.06 SB.     BTS + Oramics w/ Ciarra Black

10.06 ND.    Granie w Bramie: Sunday Best edition by Discomule (Wstęp Free)

11.06 PN.     RAUT #1 Pokazy Filmowe na Szpitalnej 1 (Wstęp Free)

12.06 WT     Jam Session

13.06 ŚR.     Open Decks Vinyl Edition (Wstęp Free)

14.07 CZW   Koncert Romantic Fellas

15.06 PT.      Krak Up Trzeci

16.06 SB.     Release Party: Chino / Shtum / & Olivia / K-Hole Trax /

18.06 PN.     Pokazy Filmowe na Szpitalnej 1 (Wstęp Free)

19.06 WT.    LIVE ACT – meet, talk & play (Wstęp Free)

20.06 ŚR.     Open Decks Digital (Wstęp Free)

21.06 CZW. Why So Silent ? w/ Błażej Malinowski & Eastern Renaissance

22.06 PT.     Brutaż

23.06 SB.     Wianki w Krakowie! Noc Klubowa w/ Via App live (Wstęp Free)

24.06 ND.    Granie w Bramie: Italo Edition w/ Kinzo Chrome,

25.06 PN.     One Artist’s Day (Wstęp Free)

16.06 WT.    Jam Session

27.06 ŚR.     Open Decks Vinyl Edition (Wstęp Free)

28.06 CZW. Fresh Start

29.06 PT.     Syntetyk

 

Olivia Skawa
K-Hole Trax 2018
Odsłuch tutaj

 

Chino Kolaps
Shtum 016
Odsłuch tutaj

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

ELVIS WIELKI POWRÓT KRÓLA ROCK’N’ROLLA JUŻ 28 WRZEŚNIA NA BLU-RAY™ I DVD

Baz Luhrmann, jeden z najbardziej oryginalnych reżyserów w Hollywood powraca z nowym filmem! W charakterystycznym dla siebie stylu, który idealnie pasuje

Read More...

Pełen nowości, porywający repertuar kin Helios!

Piątek to jeden z najbardziej filmowych dni tygodnia, a ten najbliższy będzie obfitował w moc wyczekiwanych premier. Na ekranach kin Helios

Read More...

#wtonacjirecenzji: „Symbioza” to dostępny na platformie Audioteka serial audio, w którym usłyszymy między innymi głosy Bartłomieja Topy i Mariana Opani, którzy odegrali swoje role lepiej niż świetnie.

Pozornie niemożliwa przyjaźń okazuje się być początkiem ciekawej przygody. Dwóch mężczyzn, których połączyło pragnienie wolności. Janek (Bartłomiej Topa) to

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu