Radiowy zwierzyniec czyli rozmowy o mrówkach

In Free Time, Wywiady

Od jakiegoś czasu możecie usłyszeć na falach Radia Hobby – nową audycję „Radiowy Zwierzyniec”

To nowa audycja która porusza ciekawe tematy dotyczące zwierząt, owadów czy gadów. I już do pierwszego odcinka możecie posłuchać ciekawych informacji dotyczących małych ale jakże pracowitych mrówek. Gościem dotychczasowych odcinków jest Pan Piotr Rachwał z firmy AntCenter.

Z naszych rozmów dowiecie się wiele o właśnie o mrówkach, co jest w nich ciekawego w hodowli. Czy mogą być dwie królowe? Dowiecie się czy  mrówki śpią ? Jak nawadniać formikarium.A także czym żywić mrówki co to jest formikarium i od jakich mrówek zacząć domową hodowlę tych interesujących owadów. Myślimy że nasza audycja odpowie na sporo pytań dotyczących hodowli mówek, dla osób które rozpoczynają  swoją przygodę z mrówkami.

O audycji:

Audycja z cyklu „Radiowy Zwierzyniec”  To audycja gdzie będziemy mówić o małych i dużych zwierzakach, gadach czy owadach.
Zapraszamy serdecznie w każdy piątek po godzinie 14:00 a także w każdą niedzielę po godzinie 14:00

http://hobby.pl/player/

Zapraszamy więc do wysłuchania audycji i naszych ciekawych rozmów o mrówkach :

Odcinek 1

część I

część II

Odcinek 2

Odcinek 3

cześć I

część II

INFORMACJA :

wyemitowane odcinki audycji będziemy dodawać systematycznie.

https://www.youtube.com/channel/UCONk6KmNKk6rvKmRWfL6m9w

https://www.antcenter.com.pl/

https://www.facebook.com/antcenter.mrowki/

 

O mrówkach:

Mrówkowate (Formicidae) – rodzina owadów należąca do rzędu błonkówek, podrzędu trzonkówek. Bardzo rozpowszechnione, występują praktycznie pod każdą szerokością geograficzną, tworzą społeczności kastowe żyjące w gniazdach. Liczbę gatunków mrówek szacuje się na około 12 tysięcy. W Polsce występują 103 gatunki.

U mrówkowatych, podobnie jak u pszczołowatych, prócz samców i samic występuje również kasta robotnic, czyli samic o niedorozwiniętych narządach rozrodczych. U niektórych gatunków bywa nawet po kilka postaci robotnic. Robotnice opatrzone bardzo silnymi żuwaczkami i wielkimi głowami noszą nazwę żołnierzy. Niekiedy pomiędzy samicami rozwiniętymi płciowo a robotnicami właściwymi występują formy pośrednie. Samce i samice są prawie u wszystkich gatunków skrzydlate, robotnice zawsze bezskrzydłe.

Mrówki tworzą złożone społeczności o wyraźnej strukturze hierarchicznej i ściśle przydzielonych obowiązkach. Robotnice mają do spełnienia funkcje usługowe. Budują gniazdo, bronią go, zbierają pożywienie, opiekują się potomstwem.

Rolą samców jest zaplemnienie królowej; po tym giną. Zadaniem królowej jest składanie jaj, z których po przeobrażeniu powstają nowe mrówki, a także regulacja działania społeczności za pomocą feromonów.

Mrówki żyją w zorganizowanej społeczności, w której każda z nich odgrywa przypisaną sobie rolę, przyczyniając się do właściwego funkcjonowania całego mrowiska. Setki tysięcy mrówek żyją w społeczności pod kopcem z nagromadzonych igieł sosnowych i resztek roślin. Cały czas pracując, mieszają one glebę, spulchniają ją i wzbogacają.

 

Za pomoc w realizacji programu dziękujemy firmie :

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Kryminalny duet, którego jeszcze nie było!

Początek lata przynosi miłośniczkom i miłośnikom kryminałów opowieść, która może stać się jednym z hitów tego lata. Cienie dawnych

Read More...

Światowej klasy artyści i prelegenci podczas czterech lipcowych dni na Colours of Ostrava 2024! Bilety w niższej cenie tylko do 14 czerwca!

Wyjątkowa postindustrialna przestrzeń starej huty, 250 prelegentów na jedynym w swoim rodzaju forum dyskusyjnym Meltingpot i doskonały line-up z

Read More...

Reakcja Słowiańska opanowuje Zagłębie Dąbrowskie, jednak na tym nie poprzestaniemy! Zdobędziemy cały kraj!

Celem festiwalu jest popularyzacja i krzewienie wiedzy o kulturze rodzimej, w tym przede wszystkim Słowian, a także integracja ludzi

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu