Od jakiegoś czasu możecie usłyszeć na falach Radia Hobby – nową audycję „Radiowy Zwierzyniec”
To nowa audycja która porusza ciekawe tematy dotyczące zwierząt, owadów czy gadów. I już do pierwszego odcinka możecie posłuchać ciekawych informacji dotyczących małych ale jakże pracowitych mrówek. Gościem dotychczasowych odcinków jest Pan Piotr Rachwał z firmy AntCenter.
Z naszych rozmów dowiecie się wiele o właśnie o mrówkach, co jest w nich ciekawego w hodowli. Czy mogą być dwie królowe? Dowiecie się czy mrówki śpią ? Jak nawadniać formikarium.A także czym żywić mrówki co to jest formikarium i od jakich mrówek zacząć domową hodowlę tych interesujących owadów. Myślimy że nasza audycja odpowie na sporo pytań dotyczących hodowli mówek, dla osób które rozpoczynają swoją przygodę z mrówkami.
O audycji:
Audycja z cyklu „Radiowy Zwierzyniec” To audycja gdzie będziemy mówić o małych i dużych zwierzakach, gadach czy owadach.
Zapraszamy serdecznie w każdy piątek po godzinie 14:00 a także w każdą niedzielę po godzinie 14:00
Zapraszamy więc do wysłuchania audycji i naszych ciekawych rozmów o mrówkach :
Odcinek 1
część I
część II
Odcinek 2
Odcinek 3
cześć I
część II
INFORMACJA :
wyemitowane odcinki audycji będziemy dodawać systematycznie.
https://www.youtube.com/channel/UCONk6KmNKk6rvKmRWfL6m9w
https://www.facebook.com/antcenter.mrowki/
O mrówkach:
Mrówkowate (Formicidae) – rodzina owadów należąca do rzędu błonkówek, podrzędu trzonkówek. Bardzo rozpowszechnione, występują praktycznie pod każdą szerokością geograficzną, tworzą społeczności kastowe żyjące w gniazdach. Liczbę gatunków mrówek szacuje się na około 12 tysięcy. W Polsce występują 103 gatunki.
U mrówkowatych, podobnie jak u pszczołowatych, prócz samców i samic występuje również kasta robotnic, czyli samic o niedorozwiniętych narządach rozrodczych. U niektórych gatunków bywa nawet po kilka postaci robotnic. Robotnice opatrzone bardzo silnymi żuwaczkami i wielkimi głowami noszą nazwę żołnierzy. Niekiedy pomiędzy samicami rozwiniętymi płciowo a robotnicami właściwymi występują formy pośrednie. Samce i samice są prawie u wszystkich gatunków skrzydlate, robotnice zawsze bezskrzydłe.
Mrówki tworzą złożone społeczności o wyraźnej strukturze hierarchicznej i ściśle przydzielonych obowiązkach. Robotnice mają do spełnienia funkcje usługowe. Budują gniazdo, bronią go, zbierają pożywienie, opiekują się potomstwem.
Rolą samców jest zaplemnienie królowej; po tym giną. Zadaniem królowej jest składanie jaj, z których po przeobrażeniu powstają nowe mrówki, a także regulacja działania społeczności za pomocą feromonów.
Mrówki żyją w zorganizowanej społeczności, w której każda z nich odgrywa przypisaną sobie rolę, przyczyniając się do właściwego funkcjonowania całego mrowiska. Setki tysięcy mrówek żyją w społeczności pod kopcem z nagromadzonych igieł sosnowych i resztek roślin. Cały czas pracując, mieszają one glebę, spulchniają ją i wzbogacają.
Za pomoc w realizacji programu dziękujemy firmie :