Radiowy zwierzyniec czyli rozmowy o mrówkach

In Free Time, Wywiady

Od jakiegoś czasu możecie usłyszeć na falach Radia Hobby – nową audycję „Radiowy Zwierzyniec”

To nowa audycja która porusza ciekawe tematy dotyczące zwierząt, owadów czy gadów. I już do pierwszego odcinka możecie posłuchać ciekawych informacji dotyczących małych ale jakże pracowitych mrówek. Gościem dotychczasowych odcinków jest Pan Piotr Rachwał z firmy AntCenter.

Z naszych rozmów dowiecie się wiele o właśnie o mrówkach, co jest w nich ciekawego w hodowli. Czy mogą być dwie królowe? Dowiecie się czy  mrówki śpią ? Jak nawadniać formikarium.A także czym żywić mrówki co to jest formikarium i od jakich mrówek zacząć domową hodowlę tych interesujących owadów. Myślimy że nasza audycja odpowie na sporo pytań dotyczących hodowli mówek, dla osób które rozpoczynają  swoją przygodę z mrówkami.

O audycji:

Audycja z cyklu „Radiowy Zwierzyniec”  To audycja gdzie będziemy mówić o małych i dużych zwierzakach, gadach czy owadach.
Zapraszamy serdecznie w każdy piątek po godzinie 14:00 a także w każdą niedzielę po godzinie 14:00

http://hobby.pl/player/

Zapraszamy więc do wysłuchania audycji i naszych ciekawych rozmów o mrówkach :

Odcinek 1

część I

część II

Odcinek 2

Odcinek 3

cześć I

część II

INFORMACJA :

wyemitowane odcinki audycji będziemy dodawać systematycznie.

https://www.youtube.com/channel/UCONk6KmNKk6rvKmRWfL6m9w

https://www.antcenter.com.pl/

https://www.facebook.com/antcenter.mrowki/

 

O mrówkach:

Mrówkowate (Formicidae) – rodzina owadów należąca do rzędu błonkówek, podrzędu trzonkówek. Bardzo rozpowszechnione, występują praktycznie pod każdą szerokością geograficzną, tworzą społeczności kastowe żyjące w gniazdach. Liczbę gatunków mrówek szacuje się na około 12 tysięcy. W Polsce występują 103 gatunki.

U mrówkowatych, podobnie jak u pszczołowatych, prócz samców i samic występuje również kasta robotnic, czyli samic o niedorozwiniętych narządach rozrodczych. U niektórych gatunków bywa nawet po kilka postaci robotnic. Robotnice opatrzone bardzo silnymi żuwaczkami i wielkimi głowami noszą nazwę żołnierzy. Niekiedy pomiędzy samicami rozwiniętymi płciowo a robotnicami właściwymi występują formy pośrednie. Samce i samice są prawie u wszystkich gatunków skrzydlate, robotnice zawsze bezskrzydłe.

Mrówki tworzą złożone społeczności o wyraźnej strukturze hierarchicznej i ściśle przydzielonych obowiązkach. Robotnice mają do spełnienia funkcje usługowe. Budują gniazdo, bronią go, zbierają pożywienie, opiekują się potomstwem.

Rolą samców jest zaplemnienie królowej; po tym giną. Zadaniem królowej jest składanie jaj, z których po przeobrażeniu powstają nowe mrówki, a także regulacja działania społeczności za pomocą feromonów.

Mrówki żyją w zorganizowanej społeczności, w której każda z nich odgrywa przypisaną sobie rolę, przyczyniając się do właściwego funkcjonowania całego mrowiska. Setki tysięcy mrówek żyją w społeczności pod kopcem z nagromadzonych igieł sosnowych i resztek roślin. Cały czas pracując, mieszają one glebę, spulchniają ją i wzbogacają.

 

Za pomoc w realizacji programu dziękujemy firmie :

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Spektakularne widowisko „RENAISSANCE: A Film by Beyoncé” na ekranach Heliosa

Sieć kin Helios zaprasza na porywający seans z wielką gwiazdą współczesnej muzyki – wszechstronnie utalentowaną Beyoncé. Najnowszy dokument o

Read More...

IFPI prezentuje badanie dotyczące postaw odbiorców muzyki wobec sztucznej inteligencji. Ludzka kreatywność pozostaje kluczowa w dobie muzyki produkowanej przez sztuczną inteligencję – potwierdzają odbiorcy muzyki

Międzynarodowa organizacja reprezentująca branżę nagraniową na świecie – IFPI – opublikowała wnioski z przeprowadzonego po raz pierwsze badania dotyczącego

Read More...

„Chłopi” przekraczają 1,5 miliona widzów!

„Chłopi” w reż. DK Welchman i Hugh Welchmana to zdecydowanie najpopularniejszy polski film od czasu pandemii, która na nowo

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu