David Černý na 3. edycji Open Eyes Economy Summit w Krakowie!

In Wydarzenia

Już 20–21 listopada w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbędzie się trzecia edycja Międzynarodowego Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit. Wydarzenie tworzy około 100 firm i instytucji, ponad 170 mówców z całego świata oraz 2000 gości z ponad 20 krajów.

Promuje ono gospodarkę opartą na wartościach społecznych. Podczas kongresu będzie można wysłuchać prelekcji wielu znamienitych osobistości ze świata ekonomii, biznesu i polityki oraz socjologii, dziennikarstwa i sztuki, a także wziąć udział w Open Eyes Economy Festival. Wśród zaproszonych na to wydarzenie artystów jest m.in. jeden z najpopularniejszych współczesnych rzeźbiarzy – David Černý.

David Černý (1967) to czeski rzeźbiarz znany ze swoich przewrotnych i prowokujących dzieł. Jednym z pierwszych było przemalowanie na różowo czołgu, który Armia Czerwona wykorzystała do wyzwolenia Pragi. Czołg błyskawicznie stał się symbolem pokolenia. Černý jest autorem oryginalnej rzeźby przedstawiającej patrona Czech, św. Wacława, który siedzi na brzuchu konia wiszącego w powietrzu do góry nogami. Jest to bezpośrednia parodia najsłynniejszego praskiego pomnika autorstwa Josefa Václava Myslbeka.

Jednej z jego rzeźb przestraszono się w Bielsku-Białej, w Belgii i we Wrocławiu. Tam miał stanąć pomnik „Syn Boży – model do sklejania. Rzeźbę odrzucono, ale zakupiło ją Muzeum Sztuki Nowoczesnej w San Diego. W 2009 roku na zlecenie czeskiego rządu rzeźbiarz wykonał dla Unii Europejskiej instalację Entropa, przedstawiającą symbolicznie każdy z 27 krajów członkowskich. Jego najbardziej znana rzeźba to Sikający, która stanowiła komentarz artysty na temat przystąpienia Czech do Unii Europejskiej w 2004 roku.

Przedstawia ona basen w kształcie Republiki Czeskiej, do którego dwóch mężczyzn oddaje mocz. Powstanie obiektu dowodzi, że nasi sąsiedzi mają dużo dystansu do swojej historii, i jest przejawem dobrze znanego na świecie, specyficznego poczucia humoru. Černý jest laureatem najważniejszej w Czechach nagrody w dziedzinie sztuk plastycznych – Nagrody Chalupeckiego, a także założycielem popularnego dziś centrum sztuki MeetFactory. Artysta poprowadzi wykład Wartościach kształtujących społeczeństwa w XXI wieku.

Open Eyes Economy Festival to cykl wydarzeń artystycznych towarzyszących kongresowi Open Eyes Economy Summit 2018. W ramach przenikania się biznesu i sztuki oraz wpływu kultury na markę i miasto na terenie Centrum Kongresowego ICE oraz Nowohuckiego Centrum Kultury będzie można zobaczyć przygotowane specjalnie na tę okazję wystawy i wziąć udział w różnych wydarzeniach. Dodatkowo nad Wisłą planowany jest specjalny happening Cecylii Malik.

W ramach Open Eyes Economy Festival odbędzie się spektakl Bursztynowe Drzewo w wykonaniu Art Color Ballet, wystawa Artysta zmienia świat Cecylii Malik, wystawa Przestrzeń dla sztuki poświęcona Franciszkowi Bunschowi, wystawa fotograficzna Ryszarda Horowitza Pożegnanie z Krakowem oraz koncert laureata nagrody Grammy Włodka Pawlika, kompozytora muzyki do wierszy Adama Zagajewskiego Mów spokojniej.
Szczegółowe informacje:
http://oees.pl/

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Diuna: część druga. SPEKTAKULARNA KONTYNUACJA WIELKIEGO HITU JUŻ OD 25 MAJA NA 4K UHD™, BLU-RAY™ I DVD

Arcydzieło, kino totalne, dzieło absolutne, film perfekcyjny: Diuna: Część druga już 25 maja zadebiutuje na 4K UHD™, Blu-ray™, DVD

Read More...

Przed nami 20. edycja Jestem Vintage! Szykuj się na targi i Vintage Festiwal!

W weekend 8 i 9 czerwca znane targi Jestem Vintage! zagoszczą w Elektrowni Powiśle już po raz dwudziesty. Z

Read More...

„Furiosa: Saga Mad Max” – Helios zaprasza na porywającą nowość z kultowej sagi!

Sieć kin Helios prezentuje nową odsłonę serii, która od lat cieszy się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Już 24

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu