22 marca – 2 czerwca 2019, Muzeum Dialogu Kultur, oddział muzeum Narodowego w Kielcach, Kielce, Rynek 3
Wystawa sztuki współczesnej zakorzenionej w symbolice chrześcijaństwa.
Temat prac prezentowanych na wystawie zakorzeniony jest w symbolice chrześcijaństwa postrzeganego przez pryzmat znaku i jego szeroko rozumianej dominacji w kulturze chrześcijańskiej oraz przestrzeni publicznej. Odniesień i inspiracji należy szukać w prostym języku plakatu, gdzie, podobnie jak w omawianych pracach, mnóstwo jest niedopowiedzeń.
W przedstawionym projekcie artystycznym znak i symbol stają się równoważnym
przekazem informacji, a analiza semiologiczna pozwala je pełniej zrozumieć.
W prezentowanym cyklu wykorzystano symbole i treści religijne, którym nadano nową formę wizualną. W projektowaniu zastosowano technologie wykorzystywane w reklamie i designie użytkowym. Na cykl składają się obrazy, które mają charakter mieszany (symbole), oraz prace alegoryczne o charakterze narracyjnym. Intencją autora było nadanie pracom postaci ikon poprzez materiał, z jakiego są współtworzone, czyli drewna (jako podłoża), z którym następnie połączone zostały tworzywa sztuczne.
Artur Ptak
Doktor sztuki, wszechstronny artysta, tworzący w dziedzinie grafiki, malarstwa, fotografii i formy przestrzennej. Związany zawodowo z Muzeum Narodowym w Kielcach. Autor wystaw indywidualnych (Kielce 2009 i 2014, Nowy Sącz 2008 i 2015) i zbiorowych. Wystawa „Od alegorii do autorskiego znaku” to prezentacja cyklu prac, których temat zakorzeniony jest w symbolice chrześcijaństwa. W przedstawionym projekcie artystycznym znak i symbol stają się równoważnym przekazem informacji. Prezentowane w nowej formie wizualnej obiekty religijne łączą w sobie reklamę i wzornictwo użytkowe.