O nowej płycie zespołu KA1 – „Oddech w rozmowie z Arturem Pruzińskim

In Muzyka, Wywiady

Zespół KA1 powstał w 2015 roku z inicjatywy Artura Pruzińskiego oraz Arcadiusa Mauritza.  Zespół do tej pory wydał dwa albumy : debiutacki EP-KA1 w 2016 roku, oraz Oddech w 2019 roku. Ich muzyka postrzegana jest jako jazzujący rock.

Szerszej publiczności dali się poznać m.in podczas supportu zespołu Kult, zespół także koncertował dla więźniów jak i zdobywał wyróżnienia na festiwalach takich jak: Finał Letniej Sceny VooDoo Club – edycja 2016
Wyróżnienie na New York Festiwal w Łodzi – edycja 2016/2017. Wystarczy posłuchać którejkolwiek z piosenek zespołu, lub obejrzeć ich na żywo, żeby przekonać się jak fantastycznie łączą takie gatunki jak jazz i rock.

Mieliśmy okazje porozmawiać z Arturem Pruzińskim m.in o procesie powstawania nowej płyty, a także jakie zespół ma plany na przyszłość, dowiecie się z naszego wywiadu

Część I

Cześć II

Krótko o KA1

KA1 to warszawski skład poruszający się w klimacie jazzującego rocka. Zespół założyli przyjaciele ze studiów i sąsiedzi z bloku przy ulicy Kamiennej 1 (stąd nazwa KA1). Spoiwem obu grup był Artur Pruziński, u którego w mieszkaniu odbywały się pierwsze próby wiosną 2015 roku.

Sąsiedzką historią zainteresował się developer odpowiedzialny za budowę bloku i wsparł zespół. Dzięki temu możliwe stało się nagranie debiutanckiego albumu w 2016 roku o nazwie EP-KA1. Zawiera on 7 premierowych utworów, w tym ostatni w wersji live. KA1 świetnie odnajduje się na scenie, m.in. supportował Kult, koncertował dla więźniów jak i zdobywał wyróżnienia na festiwalach. Od 2016 roku do dzisiaj zagrał kilkadziesiąt koncertów.

Płyta „Oddech” to drugi krążek KA1 z 2019 roku, wzbogacony o partie chóru oraz głos żeński. Album promuje singiel „Nowi My” i zrealizowany do niego teledysk wzbogacony o animacje Justyny Romul. KA1 tworzą wokalista Damian Całka, kontrabasista i manager Artur Pruziński, klawiszowiec Arcadius Mauritz, perkusista Mariusz „Szatan” Skodowski, trębacz i gitarzysta Jakub Sudoł oraz wokalistka Monika Wierbiłowicz. W zespole grali również Marek Elas, Andrzej Żubr i Ed Makara.

Warto dodać, że klawiszowiec KA1 Arcadius Mauritz i kontrabasista Artur Pruziński grają również w zespole SUOVA. Mariusz Skodowski udziela się równolegle w projekcie Dzieci Alberta H. z byłym gitarzystą KA1 Markiem Elasem, a Monika Wierbiłowicz kształci się intensywnie muzycznie i ma już na koncie pierwsze utwory skomponowane na orkiestrę.

Teledysk do singla „Nowi My”:

 

 

Fanpage zespołu: https://www.facebook.com/ka1band/ 

Strona internetowa zespołu: http://www.ka1.pl/

Dyskografia

EP-KA1 (czerwiec, 2016 rok)

1. Arkadia

2. Ludzie prawdziwi

3. Liczba 24

4. Słodkich snów

5. Pogadajmy

6. Dziewczynka

7. Gadoskórny (live)

ODDECH (kwiecień, 2019 rok)

1. Nowi my

2. Jaskółeczka

3. Emocje

4. Przestrzeń

5. Dotyk mgły

6. Pełen oddech

7. Western

8. Arkadia (feat. Chór Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego)

9. Dziewczynka (feat. Chór Wydziału Fizyki Uniwersytet)

Utwory z obu płyt są zarejestrowane w ZAIKS. Można ich posłuchać na platformach streamingowych oraz na kanale YouTube zespołu (płyty ODDECH po 26 kwietnia 2019 roku)

Skład zespołu

Damian Całka – wokal, teksty

Artur Pruziński – kontrabas elektryczny, menago

Mariusz „Szatan” Skodowski – perkusja

Arcadius Mauritz – klawisze

Jakub Sudoł – trąbka, gitara

Monika Wierbiłowicz – drugi wokal

O płycie ODDECH

Płyta powstawała przez kilkanaście miesięcy. Finalnie dzięki akcji crowdfundingowej i wsparciu życzliwych ludzi zrealizowaliśmy drugi album. ODDECH będzie dystrybuowany w sieci przez wydawnictwo AGORA. „Nowi my” – bardzo dynamiczny pierwszy numer to singiel promujący wydawnictwo. Został do niego zrealizowany teledysk, wzbogacony o animacje niezwykle utalentowanej artystki Justyny Romul.

Premiera 12 kwietnia, dwa tygodnie przed premierą płyty. 5 pierwszych utworów zostało zrealizowanych w Studio Diamentowy Pies u Piotrka Mazurka na warszawskiej Pradze. Piotr zajął się także ich miksem i masteringiem oraz nagrał gitarę i zaśpiewał harmonie w utworze Jaskółeczka. Utwory te zostały nagrane częściowo na tzw. setkę (na żywo). Zespół wsparł gościnnie na gitarze Ed Makara.

Piosenki Pełen Oddech oraz Western, odpowiednio numer 6 i 7 z płyty zrealizowano w RedRum Studio, również na warszawskiej Pradze. Słychać w nich ducha improwizacji, ponieważ w 100% (również z wokalami) były nagrywane na żywo. Na gitarze zespół wspierał Marek Elas.

Utwory Arkadia i Dziewczynka to nowe wersje numerów z pierwszej płyty. Artur Pruziński namówił do współpracy kompozytorkę Annę Marię Huszczę, która zaaranżowała partie chóru do tych numerów. Zostały one wykonane i nagrane przez Chór Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego pod przewodnictwem Katarzyny Płońskiej. W Arkadii pojawił się także głos Moniki Wierbiłowicz, którego nie było w oryginalnym wykonaniu.

Patroni medialni płyty: Ciekawie o Kulturze, ArtRock.pl, WybieramKulture.pl, Pionk24.pl

Autor zdjęcia: Artura Pruzińskiego – Adam Mikołajczyk Pracownia Męskich Portretów

Rozmawiał : K.S

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozprzestrzenianie artykułu bez zgody autora jest zabronione!
Prawo chronione przez ustawę z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych: Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83

 

 

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

#wtonacjirecenzji: “Nieostrość widzenia ” to fantastyczny monodram Ewy Ziętek, w którym przedstawia bliskie sceny z życia Zofii Książek-Bregułowej splecione z ciekawymi momentami ze swojego życia.

Ociemniała polska poetka i aktorka, łączniczka AK. Wzrok straciła podczas Powstania Warszawskiego, mniej więcej w miejscu gdzie aktualnie mieści

Read More...

#wtonacjirozmowy: SPOSÓB NA TEŚCIOWĄ – CZY ISTNIEJE? O nowej książce w rozmowie z Iwoną Golonko.

Z autorką książki „Teściowa kontra synowa czyli o trudnych relacjach między kobietami” – Iwoną Golonko rozmawiała Anna Matusiak –

Read More...

#wtonacjirecenzji: „ELVIS” film tak samo pulsujący i dynamiczny jak muzyka Presleya. To produkcja, która pokazuje życie chłopaka, o którym bez wahania można powiedzieć, iż wart był milion dolarów.

Reżyser Baz Luhrmann oddaje widzom widowiskową historię króla rock and rolla opowiedzianą przez Toma Parkera „Pułkownika” (Tom Hanks) , człowieka który odkrył Presleya

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu