Jerzy Mierzejewski z Rodziną

In Sztuka, Wydarzenia

Trzy pokolenia. Niezwykła historia ostatniego wieku uchwycona na płótnie przez artystów z rodziny Mierzejewskich

Najnowsza wystawa rodziny Mierzejewskich zatytułowana “Jerzy Mierzejewski z Rodziną” zostanie otwarta 4 czerwca w przestrzeniach Fundacji im. Bolesława Biegasa przy al. Jerozolimskich 51 w Warszawie. Wystawa przedstawicieli trzech pokoleń – Jerzego, Jacka, Andrzeja, Gabrieli Mierzejewskich – z jednej strony przybliża pełną dramatycznych, bolesnych doświadczeń historię rodzinną, stwarza możliwość poszukiwania związków artystycznych, wspólnych motywów i podejmowanych w twórczości problemów, z drugiej strony pozostaje prezentacją różnych pokoleń artystów, których dzielił czas historyczny lub temperament twórczy.

 

Wystawa malarstwa Mierzejewskich powstała z inicjatywy Fundacji im. Bolesława Biegasa, we współpracy z córką Jerzego Mierzejewskiego, Gabrielą, która podtrzymuje do dziś tradycję malarską rodziny. Inspiracją dla wystawy była chęć zaprezentowania szerokiego spectrum twórczości czworga artystów, których działalność artystyczna rozwijała się na przestrzeni kilkudziesięciu lat historii, zróżnicowanych realiów, politycznych, społecznych, życiowych.

Będą to zatem cztery, różne wystawy, które łączy jedna historia rodzinna. Goście będą mogli zobaczyć w sumie około 45 prac, w tym w przeważającej ilości oleje na płótnie, ale także wyjątkowe grafiki i rysunki. Wspaniałe, nostalgiczne, pełne tęsknoty prace Jerzego, zdecydowanie bardziej formalne obrazy Andrzeja, idealizm Jacka i wreszcie prace Gabrieli, lekkie, pozytywne, kobiece.

 

Ta niesamowita historia wielopokoleniowej twórczości artystycznej jest absolutnie warta opowiedzenia szerszej publiczności, dlatego w ramach wydarzenia będą organizowane spotkania z żyjącymi członkami rodziny, przede wszystkim z córką Jerzego, Gabrielą i jego synem Rafałem. Na potrzeby wystawy rodzina udostępniła wyjątkowe nagrania video, które dopełniają całości koncepcji. Wystawa będzie prezentowana do dnia 23 lipca 2019 r.

 

Jerzy Mierzejewski ur. 13 lipca 1917 w Krakowie, polski malarz i pedagog  PWSFTviT w Łodzi. Syn Jacka Mierzejewskiego, brat Andrzeja Mierzejewskiego, ojciec Gabrieli Mierzejewskiej. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od roku 1950 wykładowca PWSTiF, w latach 1963–1968 dziekan Wydziału Operatorskiego, w latach 1968–1974 dziekan Wydziału Reżyserii, w latach 1974–1975 prorektor uczelni. Artysta wybitny i doceniony przez znawców.

Wielokrotnie odznaczany i nagradzany za wybitne osiągnięcia, między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla kultury narodowej, za osiągnięcia w pracy artystycznej i pedagogiczne, Doktor Honoris Causa. Zmarł 14 czerwca 2012 w Warszawie

 

Jacek Mierzejewski ur. w 1883 r. w Sosnowcu, artysta malarz, członek grupy “Formiści“, ojciec Andrzeja i Jerzego, dziadek Gabrieli. Studia artystyczne rozpoczął w warszawskiej Klasie Rysunkowej, kontynuował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Floriana Cynka, Leona Wyczółkowskiego i Józefa Mehoffera. W roku 1913 przebywał we Francji na stypendium. W 1917 r. został członkiem awangardowego ugrupowania Ekspresjoniści Polscy (Formiści).

W 1919 r. osiedlił się w Piotrowicach koło Nałęczowa. Wczesne dzieła wykazują wpływy Mehoffera i Wyspiańskiego. Oprócz malarstwa zajmował się grafiką (akwaforty i suchoryty oraz litografie). W późniejszych pracach pojawiają się wpływy malarstwa Cézanne’a oraz kubizmu i nadrealizmu. Zmarł przedwcześnie na gruźlicę w Otwocku w 1925 roku.

 

Andrzej Mierzejewski ur. 1915 r. w Zakopanem, artysta malarz, syn Jacka Mierzejewskiego, brat Jerzego Mierzejewskiego, wuj Gabrieli Mierzejewskiej. W latach 1935–1939 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Mieczysława Kotarbińskiego. Nie należał do żadnej grupy artystycznej. Jego prace były wystawiane w wielu prestiżowych miejscach, w tym m.in. w Galerii Zachęta w 1980 oraz w Muzeum Narodowym w Warszawie w 2004. Zmarł 25 grudnia 1982.

 

Gabriela Mierzejewska ur. 1959 r. w Warszawie, córka Jerzego. W szkole średniej zaczęły powstawać jej pierwsze prace malarskie. Artystka studiowała w Aix en Provence w Ecole Superieure des Beaux – Arts gdzie w 1985 roku otrzymała dyplom z wyróżnieniem. Dodatkowo studiowała w Wyższej Szkole Plastycznej w Łodzi na wydziale malarstwa i grafiki.

Po ukończeniu studiów artystka brała udział w wielu wystawach zarówno grupowych, jak i indywidualnych we Francji i w Polsce. Na początku lat 90. przyjechała do Polski z rodziną, gdzie dodatkowo rozpoczęła pracę jako scenograf teatralny. Obecnie zajmuje się malowaniem obrazów w swojej pracowni na wsi, a w Warszawie w rodzinnym domu na Żoliborzu nadal projektuje scenografię na eventy i sesje fotograficzne.

 

“Jerzy Mierzejewski z Rodziną”

4 czerwca – 23 lipca 2019

Galeria Fundacji im. Bolesława Biegasa

Al. Jerozolimskie 51, Warszawa. Wstęp wolny.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

#wtonacjipromocji: Premiery filmowe 2023 – zapowiedzi 7 hitów

Na ekrany polskich kin w przyszłym roku wejdzie mnóstwo hitów rozgrzanych do czerwoności w kuźni hollywoodzkiej fabryki snów. Na niektóre tytuły

Read More...

#wtonacjirozmowy: Roma J.Fiszer.Zła wokół jest zbyt wiele. Nie czuję żadnej potrzeby, aby jeszcze o tym pisać…”

Z Romą J.Fiszer rozmawiamy nie tylko o najnowszej książce, ale też po prostu o życiu, o marzeniach, o planach o

Read More...

Festiwal Audioriver 2022 zakończony

Za nami 15. edycja Audioriver. Podczas trzech dni, na 11 scenach wystąpiło ponad 100 artystów muzyki elektronicznej, a wśród nich m.in.

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu