O smartfonach i przesłaniu nowego singla “S.O.S” w rozmowie z Agą Dyk

In Muzyka, Wywiady

Aga Dyk powraca z nowym utworem “S.O.S” w którym porusza bardzo ważny temat obecnych czasów – smartfon.

Pokolenie pochylonych głów” lub “iGen” tak mówi się o obecnym społeczeństwie. Coraz młodsze dzieci mają kontakt z małym ekranem telefonu a nastolatkowie nie pamiętają już świata sprzed epoki internetu. Wraz z rozwojem cywilizacji nowe technologie i media zmieniają codzienną przestrzeń naszego życia i powodują zatarcie pewnych granic. I właśnie o tym i zagrożeniach jakie niesie ze sobą smartfon mówi nowy utwór Agi Dyk.

W rozmowie z nami Aga opowiedziała nam o nowym utworze i genezie jego powstania a także o przesłaniu jakie niesie singiel zatytułowany „S.O.S.”. Zapraszamy do lektury.

Aga od naszej rozmowy minął chyba rok 😉 a widzę ze dużo się dzieje u Ciebie?

– To chyba dobrze? Trzeba iść cały czas do przodu! 🙂

Ukazał się także nowy Twój utwór „SOS”, który opowiada o przypadłości dzisiejszych czasów – telefonów komórkowych.

– Ten temat rozszerzyłabym do ogólnie przyjętego funkcjonowania w dzisiejszym świecie. Relacje międzyludzkie schodzą na drugi plan. Coraz mniej się ze sobą spotykamy, rozmawiamy. Niby do wszystkiego mamy dostęp, zalewa nas morze informacji i wszelkich bodźców.  A jak się temu przyglądniemy z bliska to okazuje się, że jesteśmy bardzo samotni. Sami we własnym komórkowo-tabletowym świecie.

Z tego co wiem to Twój wyjazd do Chorwacji i pewna sytuacja miała wpływ na powstanie utworu – przybliżysz nam to zdarzenie ?

– Właśnie tam dostrzegłam to zjawisko, o którym właśnie wspomniałam. Nawet na randce, przy romantycznej kolacji, nad brzegiem morza ludzie potrafią większość czasu przesiedzieć na ze wzrokiem utkwionym w swoim telefonie. Chyba to trochę dziwne i nienaturalne?

Masz rację, obecnie, mimo że ludzie spotykają się na żywo, to sam widziałem takie sytuacje gdzie każdy siedział w nosem w swoim smartfonie. To niepokojące i smutne.

– Stąd w piosence „S.O.S” mój głos sprzeciwu. Taki apel do nas wszystkich. Coś złego dzieje się z naszymi międzyludzkimi relacjami. Zastępujemy je wirtualnym kontaktem i wirtualnym życiem.

A kiedyś pisało się listy i szło się pograć w piłkę na podwórku 

– To prawda. Ale nie tracę nadziei, że gro dzieci lubi nadal w ten sposób spędzać wolny czas. Co do listów… Mam do nich wielki sentyment…może kiedyś wróci na nie moda, podobnie jak na winyle.

W sieci znajdziemy teledysk do utworu „SOS” . Kto odpowiada za scenariusz i reżyserię?

– Scenariusz napisałam razem z Pawłem Deską, który także teledysk wyreżyserował i zmontował. Warto zaznaczyć, że w klipie wzięli udział wspaniali aktorzy tj. Ewa Błachnio, popularna aktorka kabaretowa, tym razem w poważnej dla siebie roli;  Kasia Chlebny oraz Karol Wolski. W główną rolę wcielił się Jaś Brak – uczeń klasy 3a, który wspólnie z kolegami i koleżankami ze Społecznej Szkoły Podstawowej im. Lady Sue Ryder w Niepołomicach naprawdę spisali się na medal. 

Czy przez utwór „SOS” chcesz trochę też edukować ludzi o  tym ze smartfon nie jest najważniejszy a relacje międzyludzkie ?

– Edukować to za duże słowo. Ja tylko chciałam pokazać swój punkt widzenia odnośnie tego tematu. Każdy wyciągnie z tego właściwe dla siebie wnioski. Ciężko jednak nie zauważyć, że sytuacja jest alarmująca i mówi o tym wiele badań.

Nie ulega wątpliwości, że w pewnych obszarach smartfony zmieniły one nasze życie o 180 stopni. Mimo że ułatwiają nam codzienne sprawy.

– Nie chcę, żeby wyszło, że obecne czasy są „be” a komórki to „zło wcielone”. Trzeba korzystać z tego co dają nam nowe technologie, bo one po prostu pomagają nam funkcjonować w szybszy i łatwiejszy sposób. We wszystkim jednak należy znaleźć umiar i rozwagę. Dzieci powinny najpierw rozwinąć swoją wyobraźnię i umiejętności interpersonalne, powinny nauczyć się pisać długopisem a nie od razu na klawiaturze…

Ostatnio  czytałem ciekawe podsumowanie obecnego młodego pokolenia otóż prof. Gardner i prof. Davis z uniwersytetu Waszyngtońskiego nazywają młodych ludzi „pokoleniem apki”. Chyba coś w tym jest ?

– Oj jest. Z moją bratanicą miałam właśnie nawiązujące do tego pytania zdarzenie. Nie będę tutaj rozwijać całej historii. Jej puenta w ustach dziesięciolatki brzmiała mniej więcej tak: „Ciociu nie pomyślałaś. No przecież są od tego aplikacje na telefon”. 

Poruszasz także temat dzieci. Według badań maluchy które spędzają za dużo czasu na smartfonie dość często występują u nich problemy z system wartości.

– Małe dziecko przez wszystkie swoje zmysły poznaje świat, budując swoje wyobrażenie na jego temat. Jak można poznać smak czy kształt marchewki poprzez zabawy z komórką? To trochę tak świat dziecka spłaszczyć z formatu 3D do 2D. 

Ale Aga czy nie masz tak że jak się obudzisz patrzysz w ten mały ekranik np. czytając wiadomości?

– Kiedyś ludzie czytywali gazety. Teraz jedząc rano śniadanie, przeglądają wiadomości w Internecie. Ja staram się nie zaczynać dnia od spojrzenia w telefon, chociaż w mojej pracy, musi być ze mną kontakt.

Najgorsze, co robią z nami smartfony, to nieustanne trzymanie nas w stanie podwyższonej gotowości i napięcia.

– Jest coś w tym. Gdy zdarza nam się zapomnieć telefonu z domu, czujemy się zagubieni i bezradni.

Czyli smartfony to taka współczesna choroba ludzkości ?

– Słyszałam, że w Korei Południowej uzależnienie od komórek jest najczęściej występującą i oficjalnie uznaną, wśród dzieci i młodzieży, chorobą współczesnych czasów. Na popularności zyskują tam również obozy odwykowe związane z tym uzależnieniem. Czyli chyba zaczyna nam się robić problem…

Myślę ze nie należy też demonizować rozwijającej się technologii w końcu wszystko jest dla ludzi, ale nie wszystko dla wszystkich i nie w każdej ilości.

– Ale ja przecież cały czas mówię o złotym środku jakim jest umiar i równowaga :).

Jakie są twoje najbliższe plany muzyczne?

– Mam nadzieję, że roku 2020 będę mogła pokazać światu swój nowy płytowy materiał, więc całą swoją energię kumuluję właśnie dopinając ostatnie piosenki.

Rozmawiał : K.D

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozprzestrzenianie artykułu bez zgody autora jest zabronione!
Prawo chronione przez ustawę z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych: Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Gorący zwiastun filmu MIŁOŚĆ, SEKS & PANDEMIA Patryka Vegi już w sieci! (4 lutego w kinach!)

Namiętność, poszukiwanie miłości i dużo gorących scen .Zobacz zwiastun filmu „Miłość, seks & pandemia”! Nowy film Patryka Vegi w kinach

Read More...

Film „355” z Jessica Chastain już w kinach

Zdobywczynie OSCARÓW Penelope Cruz i Lupita Nyong’o, zachwycające Jessica Chastain i Diane Kruger oraz gwiazdor serii AVENGERS Sebastian

Read More...

„Mój syn” w kinach od 25 lutego! ZWIASTUN

25 lutego do kin trafi film „Mój syn” w reżyserii Christiana Cariona - zrealizowany w nowatorski sposób detektywistyczny thriller

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu