,,Cały czas fascynujemy się nowymi sposobami kreacji dźwięku’’ – rozmowa z duetem MIST – Pruchniewicz/Siwierski.

In Aktualności, Muzyka, Wywiady

MIST – Pruchniewicz/Siwierski – to projekt ojca i syna oparty na muzyce improwizowanej z pogranicza ambientu, jazzu, etno i elementów klasyki. Ich płyta Live Dragon recenzowana była przez uznane media muzyczne – Top Guitar, Jazz.fm, Trójka Polskie Radio, Jazz.pl.

Duet zapewnia niezapomniane wrażenia muzyczne, które sprostają najbardziej wymagającym słuchaczom. Obezwładniające dźwięki, które wprowadzają odbiorcę w stan muzycznej kontemplacji, zostały wydane w wersji winylowej i kompaktowej.

Co czujecie, kiedy wchodzicie na scenę, zanim jeszcze zabrzmi pierwszy dźwięk?

Maciej Pruchniewicz: Zawsze jest ekscytacja, przygoda, w którą zabierzemy naszych słuchaczy, pewna nuta tajemniczości, bo sam nie wiem, w którą stronę emocje nas pokierują…

Szymon Siwierski: Wchodząc na scenę, próbuję wyłączyć wszystkie emocje. Staram się skupić tylko na muzyce. Trochę się stresuję, ale gdy już zagram ten pierwszy dźwięk, to wszystko płynie i łączy się w jakąś całość. Siadając do fortepianu, jeszcze nie myślę, co to będzie za całość. Właściwie to w ogóle nie myślę (śmiech).

Znaleźliście już swoje własne brzmienie,  wypracowaliście swój własny styl?

MP: Brzmienie chyba już wypracowaliśmy, jest to wypadkowa naszej wrażliwości muzycznej. Co do stylu, to on ciągle meandruje, cały czas fascynujemy się nowymi sposobami kreacji dźwięku.

SS: Wydaje mi się, że to brzmienie samo się wypracowało. Graliśmy ze sobą przez paręnaście lat w domowym zaciszu, muzyka MIST stworzyła się sama. Na pewno nie myśleliśmy, że ma to brzmieć tak albo inaczej. Nie chcieliśmy narzucać sobie żadnych gatunkowych ram. Kto wie, czy w przyszłości nie popłynie to w kierunku chociażby techno…

Gracie muzykę opartą na improwizacji. Jesteście przeciwnikami kompozycji?

MP: Asolutnie nie, to się nie wyklucza, komponujemy ale w czasie rzeczywistym.

SS: Absolutnie nie!!! MIST jest jedynym projektem, w którym muzyka jest prawie całkowicie improwizowana. Poza tym dużo komponuję i uwielbiam możliwość pracowania nad każdym szczegółem. Oba te podejścia do muzyki mają swoje zalety i oba mają swoje wady. Nigdy bym nie odrzucił ani formy kompozytorskiej, ani improwizowanej. Po co wybierać? Najlepiej zagrać obie!

Jesteście otwarci na różne rodzaje muzyczne? Jaka jest rola słuchacza w improwizacji?

MP: Oczywiście, że jesteśmy otwarci, muzyka dzieli się na tę szczerą i tę mniej… Potrafimy wyczuć oszustwo. W czasie koncertu słuchacz podąża z nami w naszą podróż i staramy się, aby się z nami dobrze czuł.

SS: Oczywiście. Słucham Rammsteina, The Prodigy czy Massive Attack. Co ciekawe, najmniej ze wszystkich gatunków mam do czynienia z jazzem, mimo że MIST jest z nim kojarzony. Zarówno ja, jak i Tata, czerpiemy prawie ze wszystkich rodzajów muzyki, choć nie chcemy nikogo naśladować. Ale otwartość w muzyce jest podstawą. Bardzo nie lubię, gdy ktoś jest zamknięty w sobie. Starzy bluesmani uważający, że tylko blues jest prawdziwą muzyką, czy jazzmani krytykujący wszystko, co nie jest jazzem. Oczywiście, znakomita większość muzyków to ludzie super otwarci. I to jest ekstra.

Czy feedback publiczności jest istotny?

MP: Bardzo, my i odbiorcy naszej muzyki to w pewnym sensie naczynia połączone. Staramy się na bieżąco w czasie koncertu reagować na emocje publiczności, czasami staramy się naprowadzać ją na naszą ścieżkę, a czasami poddajemy się emocjom słuchaczy, i to jest piękne w improwizacji.

SS: Bardzo ważne jest dla nas to, co ludzie mówią po koncertach o tym, co się zadziało. Po pierwsze dlatego, że czasem, gdy schodzę ze sceny, nie pamiętam co się działo przez ostatnią godzinę. Po drugie, nie zawsze to, co nam się podoba, podoba się publiczności. Nie gramy tylko dla siebie i odbiór jest dla nas bardzo istotny.

MACIEK PRUCHNIEWICZ – gitarzysta, kompozytor, producent muzyczny. Brał udział w wielu projektachwspółpracujących i koncertujących z artystami polskimi i zagranicznymi, m.in. Wojtkiem Waglewskim, Michałem Urbaniakiem, Tadeuszem Nalepą, Małgorzatą Ostrowską, Dariuszem Makarczykiem, Antonim Gralakiem, Mateuszem Pospieszalskim, Jerzym Słomińskim, Włodzimierzem Kiniorskim, Kiparą Yusuph, Osvaldo Baltodano, Luisem Varona. Na początku drogi muzycznej najbliższe były mu klimaty bluesowo-rockowe. Obecnie inspiruje się muzyką improwizowaną z pogranicza jazzu, etno, elementów klasycznych, tworzy także muzykę do spektakli teatralnych i muzyki filmowej.

SZYMON SIWIERSKI – pianista, klawiszowiec, klarnecista oraz kompozytor. Mimo młodego wieku, zebrałjuż duże doświadczenie współpracując z wieloma świetnymi muzykami. Już w wieku kilkunastu lat zaczął improwizować na fortepianie i tworzyć własne utwory. Obecnie gra w zespole Swiernalis oraz tworzy muzykę do spektakli teatralnych i filmów. Łączy w swojej twórczości brzmienia elektroniczne z instrumentami akustycznymi. Pracuje nad debiutanckim albumem, w którym, jak sam mówi, dominować będzie przestrzeń oraz cisza.

FACEBOOK /@mist.pruchniewicz.siwierski

INSTAGRAM /@mist_pruchniewicz_siwierski

YOUTUBE /@mist-pruchniewicz&siwierski

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozprzestrzenianie artykułu bez zgody autora jest zabronione!
Prawo chronione przez ustawę z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych: Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Wyjątkowe, wirtualne wydarzenie dla fanów DC Comics już 16 października!

DC FANDOME - największe wydarzenie w świecie DC! Bezprecedensowe 24-godzinne wirtualne spotkanie fanów z całego świata na platformie www.DCFanDome.com

Read More...

Tęskno z soundtrackiem do produkcji audio „Mała Księżniczka”

Tęskno prezentuje premierowy materiał – ścieżkę dźwiękową do audiobooka „Mała Księżniczka” Karoliny Lewestam. Ta nasycona symboliką historia, nawiązująca do kultowej powieści

Read More...

Katarzyna Figura, Maciej Musiałowski, Tomasz Schuchardt i Michał Żurawski urządzają „Chrzciny”. Data premiery kinowej

Intrygująca historia skłóconej rodziny, której losy połączyły się z przełomowym dla Polski wydarzeniem…Komedia obyczajowa „Chrzciny” z Katarzyną Figurą, Maciejem

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu