1917 okiem historyka

In Aktualności, Kino

Dla Sama Mendesa ten rok zaczął się doskonale! Dwie statuetki Złotych Globów za reżyserię oraz za najlepszy film „1917” to ogromny sukces! Nie sposób przecenić przecenić też walor historyczny filmu. 

„Trudno wyobrazić sobie lepszy obraz o walkach pozycyjnych, z ich niekończącymi się zasiekami, transzejami i wszechobecnym błocie pełnym szczurów” – twierdzi Michał Mackiewicz kustosz Działu Historii Wojskowości z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i dodaje „Precyzja z jaką odtworzono rzeczywistość oraz dbałość o militarne detale doskonale współgrają z fenomenalną grą aktorów i mistrzowską pracą operatorów.”

(from left) Schofield (George MacKay) and Blake (Dean-Charles Chapman) in 1917, the new epic from Oscar®-winning filmmaker Sam Mendes.

Sam Mendes spędził mnóstwo czasu na zbieraniu informacji na temat I Wojny Światowej. Wojna fascynowała go ze względu na dziadka, który mu o niej opowiadał. Film co prawda opowiada fikcyjną historię, ale jest w dużej mierze inspirowany opowieściami dziadka reżysera, a także historiami, które zasłyszał od innych żołnierzy. Wizją Mendesa było to, aby cały film wyglądał tak jakby był nakręcony na jednym, bardzo długim ujęciu, sprawia to, że widzowie zostają niejako zmuszeni do podróżowania z głównymi bohaterami. Takie podejście do strony wizualnej wywołuje w widzu poczucie niemal namacalnego uczestniczenia w odysei głównych bohaterów, a także jeszcze mocniejsze odczuwanie ich emocji. 

To wszystko sprawia, że w opinii Michała Mackiewicza „Film 1917 dorównuje najlepszym obrazom kina wojennego ostatnich dziesięcioleci”.

Michał Mackiewicz, kustosz Działu Historii Wojskowości w Muzeum Wojska Polskiego jest do Państwa dyspozycji jeśli chodzi o konsultacje historyczne przy analizowaniu filmu „1917”. 

(from left) Blake (Dean-Charles Chapman) and Schofield (George MacKay) in “1917,” the new epic from Oscar®-winning filmmaker Sam Mendes.

Wielkie wojenne widowisko na miarę „Dunkierki” i „Szeregowca Ryana”, które przybliża nam dramatyczne losy żołnierzy na froncie jednej z najbardziej tragicznych wojen w dziejach świata.

Sam Mendes, zdobywca Oscara za “American Beauty”, reżyser dwóch Bondów (SKYFALL i SPECTRE), który z artystycznego kina potrafi zrobić komercyjny hit, tym razem idzie na wojnę. 

Dwaj brytyjscy szeregowcy Schofield i Perry, u schyłku Pierwszej Wojny Światowej otrzymują ogromnie ryzykowną misję, od której powodzenia zależy życie ich towarzyszy. Muszą przedrzeć się za linię wroga i przekazać rozkaz odwołujący atak, który w świetle nowych informacji nie ma najmniejszych szans powodzenia. Jeśli nie uda się wypełnić misji, niechybna śmierć czeka ponad 1600 żołnierzy, a wśród nich brata Schofielda.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

ZAUŁEK KOSZMARÓW NAJNOWSZY FILM W REŻYSERII GUILLERMO DEL TORO JUŻ 15 CZERWCA NA DVD!

Dwukrotny laureat Oscara® Guillermo del Toro – twórca takich obrazów jak „Labirynt Fauna”, czy „Kształt wody”, wraca z nowym

Read More...

Jennifer Lopez w najbardziej współczesnej komedii romantycznej! “WYJDŹ ZA MNIE” na Blu-ray i DVD 15 czerwca

Para supergwiazd Kat Valdez (Jennifer Lopez) i Bastian (debiutujący w filmie Maluma) mają się pobrać na oczach milionów widzów. Kiedy jednak

Read More...

FESTIWAL CLASSIX NA ŻYWIECCZYŹNIE JUŻ OD 13-15 Maja 2022

Festiwal ClassiX to innowacyjny festiwal na styku sztuk. Łamie schematy i konwencje. Łącząc różne gatunki sztuki łączy ludzi. Czwarta edycja Festiwalu

Read More...

2 commentsOn 1917 okiem historyka

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu