Artur Pacuła ,,Gdzie jest dukat króla Zygmunta”?

In Aktualności, Literatura

Młodzi poszukiwacze przygód na tropie najcenniejszej polskiej monety!

Najnowsza – czwarta część przebojowej serii przygodowej dla dzieci i młodzieży. ,,Gdzie jest dukat króla Zygmunta” Artura Pacuły ukaże się 6 maja nakładem Oficyny 4 em. Wyrusz z młodymi bohaterami w pełną przygód podróż w poszukiwaniu skarbów!

Monika, Ala, Igor, Miras oraz ich nauczyciel Boss spędzają razem wakacje. Jadą pod namiot w okolice Tarnowa, gdzie leśniczym jest wujek Ali. Po raz kolejny trafiają na niesamowitą historyczną zagadkę! Chcą odkryć sekret kolekcji monet hrabiego Semechowskiego, dawnego właściciela leśniczówki. Okoliczna legenda głosi, że był wśród nich dukat króla Zygmunta – największa moneta wybita kiedykolwiek na terenie Polski.

Okazuje się, że ktoś inny także bardzo chce znaleźć tę kolekcję. Podejrzenia padają na grupę poszukiwaczy skarbów, którzy węszą w pobliżu. Przyjaciele zwiedzają okolicę, poznają jej historię i razem z leśniczymi ścigają gang motocyklistów, którzy pustoszą las.

FRAGMENT KSIĄŻKI

– Czy na pewno chodzi o dukat Zygmunta III Wazy?

Wujek Adam tylko kiwnął głową na potwierdzenie, a Krygier zduszonym głosem kontynuował:

– To jest najdroższa polska moneta… Niedawno czytałem, że na jakiejś aukcji sprzedano ją za ponad milion dolarów…

Leśniczy nie trafił szklaną do ust i oblał się spienionym radlerem. Monice do ogniska wypadł z ręki kij. Igor poparzył się kiełbaską, a Miras tak mocno walnął się ręką w kolano, że o mało nie złożyło mu się siedzisko. Tylko na Samirze nie zrobiło to najmniejszego wrażenia.

– Jest niezwykła – kontynuował po chwili ciszy nauczyciel historii. – Ma około siedmiu centymetrów średnicy i waży ponad trzysta pięćdziesiąt gramów.

– Taka wielka? – Miras był w tym momencie rzeczowy. Z placów ułożył okrąg zbliżony do rozmiarów dukata. – Jak oni to mogli włożyć do portfela?

ARTUR PACUŁA

fot.  Honorata Karapuda

Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Z zawodu „człowiek od marketingu”. Jako pisarz zadebiutował powieścią przygodową dla młodzieży „Gdzie jest korona cara?”. Publikacja zajęła drugie miejsce w konkursie na Najlepszą Samochodzikową Książkę 2015 roku – plebiscytu organizowanego przez fanów twórczości Zbigniewa Nienackiego zrzeszonych w Forum Miłośników Pana Samochodzika. Oprócz tego Kapituła Konkursu postanowiła uhonorować tę powieść dodatkowym wyróżnieniem za umiejętność pisania o sprawach młodzieży oraz stworzenie udanego scenariusza dla wakacyjnej przygody. Kolejne książki „Gdzie jest skrzynia z karabinami?”(2017) oraz „Gdzie jest skrytka generała Grota?” (2018)zajęły w tym konkursie pierwsze miejsca. Ojciec dwójki dzieci – jak sam przyznaje – najtrudniejszych recenzentów jego twórczości.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

#wtonacjirecenzji Ktoś rozpoczął polowanie…Recenzja książki “Polowanie na psy” Mieczysława Gorzki.

Komisarz Marcin Zakrzewski, bohater bestsellerowego cyklu kryminalnego „Cienie przeszłości”, powraca! Komisarz Marcin Zakrzewski, bohater bestsellerowego cyklu kryminalnego „Cienie przeszłości”, powraca! Na początku grudnia

Read More...

#wtonacjirozmowy: Sylvia Wilczyńska o „Naznaczonych”-„Lubię łamać schematy i podróżować pomiędzy różnymi gatunkami”

„Naznaczeni” to kontynuacja wielowątkowego kryminału „Topielice” z elementami mitologii słowiańskiej wydanej przez Wydawnictwo Lira. Drugi tom serii z prokurator

Read More...

#wtonacjipromocji: Nadchodzi czas Uwalniania!

Odkryj przejmującą historię o dorastaniu, odkrywaniu prawdy o sobie i niezwykłej odwadze. Już wkrótce premiera bezkompromisowej i szczerej do bólu powieści –

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu