Kino Tęcza zaprasza widzów również we wrześniu!

In Kino, Wydarzenia

Kino Tęcza zaprasza na pokazy i wystawę plenerową również we wrześniu!

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy wraz z partnerami zaprasza mieszkanki i mieszkańców Warszawy na dziedziniec kina Tęcza również we wrześniu. Co czwartek – nieco wcześniej niż w wakacje – bo o 20:00 będzie można obejrzeć polskie filmy po części związane z Żoliborzem i Warszawą, które bawią, trzymają w napięciu lub skłaniają do refleksji. Do końca września trwa również wystawa plenerowa WAJDA NA NOWO, czyli 60 nowych plakatów stworzonych przez Andrzeja Pągowskiego do wszystkich filmów Wajdy.

kadr z filmu „Lekarstwo na miłość”, reż. J. Batory, Polska 1966

We wrześniu na dziedzińcu kina Tęcza odbędą się kolejne pokazy plenerowe – tym razem będą to polskie filmy po części związane z Żoliborzem i Warszawą, które bawią, trzymają w napięciu lub skłaniają do refleksji. Dzięki współpracy z restauracjami Via Suzina i Kotłownia nieużywane podwórko pozostanie pełną zieleni przestrzenią sztuki, spotkań i ciekawych rozmów.

fot materiały prasowe

Program pokazów w sierpniu i we wrześniu:

18.08 o 20:45 – „Hallo szpicbródka”, reż. J. Rzeszewski, M. Jahoda, Polska 1987

25.08 o 20:45 – „Wielka majówka”, reż. K. Rogulski, Polska 1981

1.09 o 20:00 – „Lekarstwo na miłość”, reż. J. Batory, Polska 1966

8.09 o 20:00 – „Hydrozagadka”, reż. A. Kondratiuk, Polska 1971

15.09 o 20:00 – „Bo we mnie jest seks”, reż. K. Klimkiewicz, Polska 2021

22.09 o 20:00 – „Zezowate szczęście”, reż. A. Munk, Polska 1960

29.09 o 20:00 – „Do widzenia, do jutra”, reż. J. Morgenstern, Polska 1960

Zanim będziemy mogli zaprosić mieszkanki i mieszkańców Warszawy do wyremontowanego kina Tęcza, musi niestety minąć trochę czasu. Aby nie mijał nam jedynie na oczekiwaniu, po razu drugi zapraszamy wszystkich do udziału w wydarzeniach plenerowych, które organizujemy we współpracy z naszymi partnerami i najbliższymi sąsiadami – restauracjami Via Suzina i Kotłownia. W ubiegłym roku spotkaliśmy się na pikniku i pokazach specjalnych festiwalu Berlin-Warszawa, a przez całe lato widzowie mogli oglądać wystawę „Film polski w plakacie NRD”. W tym roku organizujemy kolejną wystawę i jeszcze bogatszy program kina letniego. Tymi działaniami chcemy oswajać ludzi z miejscem, które w przyszłości na stałe zagości na kulturalnej mapie stolicy. ­Remont zabytkowego budynku, który wciąż jest przed nami, to bardzo duża inwestycja, nad którą pracuje liczny sztab ludzi. To praca, której nie widać z zewnątrz, ale która jest kluczowa dla dalszych etapów. Wykonujemy ją niestrudzenie, a równolegle zapraszamy do spędzenia z nami w tym miejscu wybranych letnich wieczorów. To przedsmak tego, czym będzie kino Tęcza mówi Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektorka Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.  

WAJDA NA NOWO

Wystawa „Wajda na nowo” to autorski projekt Andrzeja Pągowskiego, który stworzył nowe plakaty do wszystkich 60 filmów w reżyserii Andrzeja Wajdy, zarówno tych najsłynniejszych – fabularnych, jak i nieznanych szerszej publiczności – dokumentalnych. To sentymentalna podróż po filmowych dziełach, które na stałe zapisały się w świadomości widzów. Plakaty powstały w 2021 roku w związku 95. rocznicą urodzin i 5. rocznicą śmierci Andrzeja Wajdy. Pierwszy publiczny pokaz całego projektu odbył się w Suwałkach, miejscu urodzenia reżysera, podczas specjalnie zorganizowanego Festiwalu Andrzeja Wajdy. Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy objęło patronatem tegoroczną edycję festiwalu.

Warszawska odsłona projektu zostanie zaprezentowana na Żoliborzu, tam gdzie mieszkał i tworzył patron warszawskiego Centrum Kultury Filmowej – Andrzej Wajda. Miejsce ekspozycji – dziedziniec przy ul. Suzina 6 – jest wyjątkowe jeszcze z jednego powodu – to dziedziniec dawnego kina Tęcza, które zostanie wyremontowane i docelowo będzie siedzibą CKF.

fot materiały prasowe

Wszyscy mamy świadomość pozycji Wajdy w polskiej i światowej kinematografii, ale gdy zapytamy przeciętnego odbiorcę, jakie filmy zrobił, wymienia kilka tytułów: „Kanał”, „Popiół i diament”, „Ziemia obiecana”, „Człowiek z żelaza”… A Andrzej zrealizował 60 filmów, w tym wiele bardzo ciekawych dokumentów. Mam nadzieję, że takie zaprezentowanie za pośrednictwem plakatów pełnej twórczości Andrzeja Wajdy, popularyzowane poprzez wernisaże, festiwale, wydawnictwa, przyczyni się do większego zrozumienia i popularyzacji całej jego twórczości. Mam nadzieję, że ta kolekcja będzie nie tylko oglądana, ale także dyskutowana, omawiana i spowoduje, że wiele osób sięgnie do dorobku Mistrza i zapozna się z jego mniej znanymi dziełami. – mówi Andrzej Pągowski, autor wystawy.

Kino Tęcza

Budynek kina Tęcza powstał w roku 1929 jako kotłownia centralnego ogrzewania dla budowanego wówczas osiedla Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Wkrótce jednak dzięki modernizacji kotłów udało się wygospodarować miejsce na kinoteatr, którego brakowało w okolicy. Swoją siedzibę miały tu awangardowy Teatr im. Żeromskiego, kierowany przez Irenę Solską, kino Żoliborz, a następnie kino Świat. Po wojnie wznowiło ono działalność już pod nazwą Tęcza. W 1989 budynek stał się siedzibą kolektywu artystycznego Akademia Ruchu, z silnym programem filmowym: Tęczę podczas przeglądów swojej twórczości odwiedzili m.in. Derek Jarman czy Peter Greenaway. Od 1997 budynek z krótkimi przerwami stał niewykorzystany. 

Zabytkowy budynek dawnego kina Tęcza przekazany Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy czeka na remont. Po jego zakończeniu znajdzie się tu sala kinowa na niemal 200 miejsc, a także przestrzenie na wystawy i działania kulturalne realizowane przez społeczności lokalne i organizacje pozarządowe.

Andrzej Pągowski

Rocznik 1953. Absolwent PWSSP w Poznaniu, Wydział Plakatu, dyplom u prof. Waldemara Świerzego. Autor ponad 1500 plakatów wydanych drukiem od 1977 roku w Polsce i za granicą. Ponadto zajmuje się ilustracją książkową i prasową, jest autorem okładek wydawnictw płytowych, scenografii teatralnych i telewizyjnych, scenariuszy filmów i teledysków. W 1989 roku rozpoczął pracę w reklamie, nie przerywając indywidualnej twórczości graficznej, jest dyrektorem kreatywnym i właścicielem firmy Kreacja Pro. Od kliku lat uprawia malarstwo w technice print druk na płótnie. Równolegle tworzy portrety na zamówienie.

Swoje prace Andrzej Pągowski prezentował na licznych wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą. Jest laureatem kilkudziesięciu nagród polskich i zagranicznych, wśród których warto wymienić kilkanaście najwyższych trofeów na Międzynarodowym Konkursie na Najlepszy Plakat Filmowy i Telewizyjny (w tym 6 Złotych Medali i tytuł The Best of Show) w Los Angeles oraz kilka nagród głównych na Międzynarodowym Konkursie na Plakat Filmowy w Chicago.

Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i państwowych, między innymi w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku i San Francisco, w Centrum Pompidou w Paryżu. Metropolitan Museum of Modern Art umieściło plakat „Uśmiech wilka” wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej w zbiorach MoMA.

Organizator:

Partnerzy:        

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy to samorządowa, warszawska instytucja miejska zajmująca się filmem, realizująca ważne zadania związane z upowszechnianiem kultury i edukacji filmowej oraz z refleksją nad rolą kultury audiowizualnej i cyfrowej w dzisiejszym społeczeństwie. Twórca i operator platformy VOD Warszawa sfinansowanej przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Platforma VOD Warszawa została zaprojektowana z myślą o warszawskich instytucjach kultury i organizacjach pozarządowych, a przede wszystkim – ich publiczności. Jej idea powstała podczas spotkań grupy cyfrowej i jest wynikiem wspólnej pracy wielu osób z warszawskich teatrów, muzeów, fundacji i stowarzyszeń oraz zespołu CKF.

Strona www: www.ckf.waw.pl

Platforma VOD Warszawa: https://vod.warszawa.pl

Facebook: https://www.facebook.com/CentrumKulturyFilmowej

Instagram: https://www.instagram.com/ckf_im.andrzejawajdy/

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCucF22F3aBukZ8K7TCPMtvg

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/centrum-kultury-filmowej-im-andrzeja-wajdy/Spotify:https://open.spotify.com/user/wsb85x5614fuqtyxfn12f0i0n

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Audioriver 2023 – duże ogłoszenie polskich artystów!

To już 4. ogłoszenie line-upu jednego z najważniejszych polskich festiwali. Poznajemy kolejnych wykonawców Audioriver Festival 2023. W najnowszym ogłoszeniu

Read More...

„Metallica: 72 Seasons – Global Premiere” Helios zaprasza na wyjątkowy seans

Sieć kin Helios prezentuje muzyczną odsłonę cyklu Helios na Scenie. W czwartek, 13 kwietnia na ekranach wybranych kin będzie miał

Read More...

#wtonacjirozmowy: Artur Owczarski: „Lubię prowincjonalną Amerykę bo jest bardzo kulturowo zróżnicowana”.

Luizjańskie gumbo to złożone i aromatyczne danie, które należy spróbować będąc w Nowym Orleanie. Pełna aromatu i wyrazistego smaku

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu