Na koniec wakacji przeczytać książkę czy obejrzeć serial? Najlepiej i jedno, i drugie

In Aktualności

W tym roku bohaterowie najciekawszych książek mogą stanąć, jak żywi przed naszymi oczami. Wszystko dzięki nowym filmom i serialom opartym na bestsellerowych powieściach. Przedstawiamy najciekawsze książki na końcówkę wakacji, które po lekturze można zobaczyć na ekranie. Wbrew pozorom to nie tylko zagraniczne produkcje, ale i m.in. polski serial na podstawie „Króla” Szczepana Twardocha.

Dobre powieści potrafią zawładnąć wyobraźnią czytelników na całym świecie, wprowadzając ich w dawno zapomniane wydarzenia, współczesne mroczne tajemnice czy trzymającą w napięciu wizję przyszłości. Nic dziwnego, że producenci filmów i seriali chętnie sięgają po książki, o których słyszał prawie każdy, by zaadaptować je w krótsze lub dłuższe formy filmowe. Przykładem jest choćby „Tajemniczy ogród”, klasyka powieści dziecięcej autorstwa Frances Hodgson Burnett. Sielankowa opowieść o magicznej sile natury odkrywanej przez młodą Mary zachwyca nie tylko małych, ale także dorosłych, którzy po latach mogą odkryć w sobie dziecko na nowo. Na ten rok zapowiadana jest premiera pełnometrażowej ekranizacji powieści w gwiazdorskiej obsadzie z Colinem Firthem, zdobywcą Oscara za „Jak zostać królem” i Julie Walters, nominowaną do tej nagrody za „Edukację Rity” i „Billy’ego Elliota”.

Niesłabnącą popularność klasycznych powieści potwierdza również film „Emma”, który miał premierę w lutym bieżącego roku. To ekranizacja XIX-wiecznej brytyjskiej komedii, która wyszła spod ręki Jane Austen, autorki m.in. „Dumy i uprzedzenia” czy „Rozważnej i romantycznej”.

  Nowe ekranizacje dawnych powieści nie powinny nikogo dziwić – mówi Marek Kupka Dyrektor Operacyjny księgarni internetowej Livro. – Zawarte w nich historie są ponadczasowe i każde kolejne pokolenie odkrywa je na nowo. Widzimy to również po stałym zainteresowaniu papierowymi wydaniami takich standardów, jak Harry Potter, Pieśni Lodu i Ognia, Wiedźmin czy Ania z Zielonego Wzgórza.

Krew na papierze, suspens na ekranie

Obecne plany filmowe okazują się atrakcyjne również dla czytelników oczekujących silnych wrażeń. Bieżący rok przynosi serialowe wersje powieści dwóch gigantów literatury popularnej Harlena Cobena i Stephena Kinga. Premiera „W głębi lasu” w jest tym głośniejszym wydarzeniem, jako że realizacja serialu dla platformy Netflix na podstawie amerykańskiej powieści miała miejsce w Polsce. Opowieść o tajemniczym morderstwie i zaginięciu nastolatków sprzed lat została przeniesiona w realia Polski początku lat 90-tych, a w projekcie udział wzięli tak znani aktorzy, jak Grzegorz Damięcki, Agnieszka Grochowska, Arkadiusz Jakubik czy Adam Ferenc.

Popularność Harlena Cobena w Polsce jest faktem potwierdzonym przez wyniki sprzedaży jego książek. To zarazem przejaw szerszego trendu wielkiej poczytności kryminałów, któremu z radością wychodzimy naprzeciw, stale aktualizując listę polskich i światowych tytułów w ofercie księgarni – mówi Marek Kupka. – Tym bardziej cieszy fakt, że teraz czytelnicy otrzymują możliwość zobaczenia fabuły w bardzo klimatycznej interpretacji.

Pod koniec bieżącego roku pojawi się z kolei serialowa wersja książki „Bastion” napisanej przez jednego z największych twórców powieści grozy – Stephena Kinga. Historia ludzi ocalałych z zagłady bronią biologiczną uznawana jest przez niektórych czytelników jako opus magnum amerykańskiego autora. Tym bardziej interesujący jest fakt, że autor oryginalnej powieści zgodził się na wprowadzenie innego zakończenia w serialu produkowanego dla CBS.

Z powieści od razu na ekran

Tegoroczne premiery serialowe nie ograniczają się jednak do klasyki gatunków. Zasługa w tym m.in. twórców telewizyjnych z BBC i platformy Hulu, którzy przygotowali 12-odcinkową ekranizację głośnej książki „Normalni ludzie”. Intymna irlandzka powieść Sally Rooney stała się globalnym fenomenem 2018 roku, nominowanym do prestiżowej nagrody Bookera. Wersja serialowa, której premiera miała miejsce pod koniec kwietnia, już zdążyła zdobyć nominacje m.in. do amerykańskiej nagrody Primetime Emmy.

Hitem jesieni w Polsce może stać się z kolei serialowa wersja powieści „Król” Szczepana Twardocha. Bestseller, nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia w 2017 r, ukazuje przestępczy półświatek w przedwojennej Warszawy, będącej prawdziwym tyglem kultur i nielegalnych interesów. Kontynuacja książki, „Królestwo”, otrzymała z kolei Nagrodę Nike w 2019 r. Reżyserem serialu jest Jan P. Matuszyński, nagrodzony Złotym Lwem w Gdyni za film „Ostatnia rodzina”.

Ekranizacje ambitnej prozy cieszą szczególnie, bo działają na korzyść wszystkich – zauważa ekspert księgarni Livro. – Z jednej strony zachęca czytelników do obejrzenia serialu, z drugiej strony może nakłonić widzów do sięgnięcia po książkę. A to świetny punkt wyjścia do gorących dyskusji, wymiany opinii i wrażeń. Wystarczy więc najpierw sięgnąć po książkę, by nie nudzić się przez całą jesień.

6 książek na lato, które można obejrzeć

„Tajemniczy ogród”, Frances Hodgson Burnett – „Tajemniczy ogród”, reż. Marc Munden, światowa premiera: 12 sierpnia 2020

„Emma”, Jane Austen – „Emma.”, reż. Autumn de Wilde, premiera: 13 lutego 2020

„W głębi lasu”, Harlen Coben – „W głębi lasu”, reż. Leszek Dawid, Bartosz Konopka, premiera: 12 czerwca 2020 na platformie Netflix

„Bastion”, Stephen King – „The Stand”, reż. Josh Boone, premiera: IV kwartał 2020 na CBS

„Normalni ludzie”, Sally Rooney – „Normal People”, reż. Lenny Abrahamson, Hettie Macdonald, premiera: 26 czerwca 2020 na platformie Hulu

„Król”, Szczepan Twardoch – „Król”, reż. Jan P. Matuszyński, premiera: jesień 2020 na Canal+

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

#wtonacjirecenzji: Otto: Portret mężczyzny, którego nie zapomnisz.

Zdarza się, że w trakcie bloku reklam kinowych nasze oczy utkwione są w ekranie, a uwaga wędruje po różnorodnych

Read More...

Street Art

"To wydarzyło się naprawdę - oprócz tego, co zmyśliłem"środa, godz. 16:30, wydarzenie bezpłatne Sztuka uliczna przyciąga wzrok obfitymi w kolory

Read More...

AVATAR: ISTOTA WODY już 5 lipca na Blu-ray, Blu-ray Steelbook i DVD

Już w lipcu fani Avatara będą mieli dwie okazje do świętowania. Wraz z długo wyczekiwaną premierą filmu Avatar: Istota

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu