Paulina Andrzejewska-Damięcka dyrektorem Golden Pointe Shoes

In Aktualności

22 stypendystów w dziedzinie muzyki i 93 w dziedzinie baletu, 47 laureatów, 62 wyróżnionych w konkursach baletowych, w tym Golden Pointe Shoes, 150 uczniów Studia Taneczno-Musicalowego. Przez 30 lat polska Fundacja Balet pod kierownictwem Marii Andrzejewskiej napisała wiele ludzkich historii. Wyłoniła świetnych tancerzy, pedagogów, choreografów o międzynarodowej sławie. W tym roku Pani Maria zdecydowała się przekazać pałeczkę. Organizację międzynarodowego konkursu Golden Pointe Shoes powierzyła nowemu pokoleniu swojej córce Paulinie Andrzejewskiej-Damięckiej. 

Paulina wzrastała wraz z Fundacją. Była obecna przy jej przemianach. Jako nastolatka pomagała przy organizacji pierwszych konkursów dla najlepszych absolwentów szkół polskich. Później wspierała mnie, gdy nasz konkurs zdobywał międzynarodowy zasięg. Jej doświadczenie, wykształcenie, pracowitość i głowa pełna pomysłów sprawia, że czuję się szczęśliwa oddając jej organizację naszego konkursu – mówi Maria Andrzejewska o swojej córce. 

Mając 11 lat Paulina w tajemnicy przed tatą wzięła udział w rekrutacji do warszawskiej szkoły baletowej. Pani Maria wspierała córkę, gdyż była przekonana, że mimo młodego wieku, Paulina poradzi sobie w nowej szkole i mieście z dala od domu. Tak też się stało. Po szkole baletowej rozpoczęła studia na Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina, na kierunku pedagogika baletu. Następnie została pedagogiem tańca współczesnego warszawskiej szkoły baletowej. Jako tancerka brała udział w wielu spektaklach Teatru Muzycznego Roma, a także w różnych programach telewizyjnych. Następnie została choreografem pracującym w Polsce i za granicą. Obecnie pełni funkcję dyrektora ds. artystycznych w Teatrze Muzycznym w Poznaniu oraz wiceprezes Fundacji Balet. Podjęła się także organizacji XIV edycji Konkursu Golden Pointe Shoes.

Historia Fundacji i konkursu inspirowana jest wspaniałymi kobietami. Najpierw, moją mamę do działania natchnęła Ewa Głowacka, wspaniała polska tancerka baletowa. To właśnie jej występ w 1973 roku (rola Odetty w Teatrze Wielkim w Warszawie) tak zachwycił mamę, że nie tylko pokochała balet, ale również postanowiła działać na rzecz dzieci i młodzieży uzdolnionej artystycznie. Teraz ja, mam prawdziwy zaszczyt przejąć organizację konkursu, którego dyrektorem przez ostatnie 20 lat była mama – mówi Paulina Andrzejewska Damięcka.  – Do tej pory zajmowałam się oprawą artystyczną konkursu i reżyserią Gal Baletowych będących finałami konkursu. Obecnie doświadczam tego stresu, który co roku czuła moja mama, organizując konkurs, mam wiele pomysłów na jego przyszłość i nie zawaham się ich użyć – żartuje.

Konkurs Golden Pointe Shoes 2021 Online, odbędzie się w dniach 18-20 czerwca br. Będzie on dostępny do oglądania na platformie streamingowej. Do 5 czerwca absolwenci szkół baletowych z całego świata mogą wysłać swoje zgłoszenie. Do tej pory do udziału w konkursie potwierdzili tancerze z Polski, USA, Singapuru, Czech, Włoch, Hiszpanii, Niemiec oraz Filipin. Ambasadorami konkursu zostali Shoko Nakamura i Wiesław Dudek, najznakomitsze osobowości światowego baletu, którzy wspierają ideę konkursu i młode talenty dając im tym samym szansę na wspaniałą karierę taneczną. 

__________________________________________________________________________________________

 

Fundacja Balet od 30 lat aktywnie promuje rozwój baletu oraz sztuk scenicznych w Polsce jak i zagranicą. Podejmuje wielokierunkowe działania mające na celu wspieranie dzieci i młodzieży artystycznie uzdolnionej. Jej aktywność ma charakter opiekuńczy (mecenat), wspierający, a także impresaryjny. W 2002 roku po raz pierwszy zorganizowała ogólnopolski konkurs o tytuł Najlepszego Absolwenta Szkół Baletowych w Polsce, który 6 lat później stał się międzynarodowym wydarzeniem „Golden Pointe Shoes” dedykowanym absolwentom szkół baletowych na całym świecie. Golden Pointe Shoes to prestiżowy, międzynarodowy konkurs skierowany do absolwentów szkół baletowych. Od 2002 roku wyłonił 19 laureatów, którzy dzięki wygranej rozpoczęli swoją zawodową karierę w teatrach, operach na całym świecie. Laureatami Golden Pointe Shoes są między innymi: Marcin Krajewski, Michał Krcmar, Ida Nowakowska, Martina Conti, Matej Sust, Gergo Armin Balazsi, Victoria Nowak. 

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Kryminalny duet, którego jeszcze nie było!

Początek lata przynosi miłośniczkom i miłośnikom kryminałów opowieść, która może stać się jednym z hitów tego lata. Cienie dawnych

Read More...

Światowej klasy artyści i prelegenci podczas czterech lipcowych dni na Colours of Ostrava 2024! Bilety w niższej cenie tylko do 14 czerwca!

Wyjątkowa postindustrialna przestrzeń starej huty, 250 prelegentów na jedynym w swoim rodzaju forum dyskusyjnym Meltingpot i doskonały line-up z

Read More...

Reakcja Słowiańska opanowuje Zagłębie Dąbrowskie, jednak na tym nie poprzestaniemy! Zdobędziemy cały kraj!

Celem festiwalu jest popularyzacja i krzewienie wiedzy o kulturze rodzimej, w tym przede wszystkim Słowian, a także integracja ludzi

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu