22 stypendystów w dziedzinie muzyki i 93 w dziedzinie baletu, 47 laureatów, 62 wyróżnionych w konkursach baletowych, w tym Golden Pointe Shoes, 150 uczniów Studia Taneczno-Musicalowego. Przez 30 lat polska Fundacja Balet pod kierownictwem Marii Andrzejewskiej napisała wiele ludzkich historii. Wyłoniła świetnych tancerzy, pedagogów, choreografów o międzynarodowej sławie. W tym roku Pani Maria zdecydowała się przekazać pałeczkę. Organizację międzynarodowego konkursu Golden Pointe Shoes powierzyła nowemu pokoleniu swojej córce Paulinie Andrzejewskiej-Damięckiej.
–Paulina wzrastała wraz z Fundacją. Była obecna przy jej przemianach. Jako nastolatka pomagała przy organizacji pierwszych konkursów dla najlepszych absolwentów szkół polskich. Później wspierała mnie, gdy nasz konkurs zdobywał międzynarodowy zasięg. Jej doświadczenie, wykształcenie, pracowitość i głowa pełna pomysłów sprawia, że czuję się szczęśliwa oddając jej organizację naszego konkursu – mówi Maria Andrzejewska o swojej córce.
Mając 11 lat Paulina w tajemnicy przed tatą wzięła udział w rekrutacji do warszawskiej szkoły baletowej. Pani Maria wspierała córkę, gdyż była przekonana, że mimo młodego wieku, Paulina poradzi sobie w nowej szkole i mieście z dala od domu. Tak też się stało. Po szkole baletowej rozpoczęła studia na Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina, na kierunku pedagogika baletu. Następnie została pedagogiem tańca współczesnego warszawskiej szkoły baletowej. Jako tancerka brała udział w wielu spektaklach Teatru Muzycznego Roma, a także w różnych programach telewizyjnych. Następnie została choreografem pracującym w Polsce i za granicą. Obecnie pełni funkcję dyrektora ds. artystycznych w Teatrze Muzycznym w Poznaniu oraz wiceprezes Fundacji Balet. Podjęła się także organizacji XIV edycji Konkursu Golden Pointe Shoes.
– Historia Fundacji i konkursu inspirowana jest wspaniałymi kobietami. Najpierw, moją mamę do działania natchnęła Ewa Głowacka, wspaniała polska tancerka baletowa. To właśnie jej występ w 1973 roku (rola Odetty w Teatrze Wielkim w Warszawie) tak zachwycił mamę, że nie tylko pokochała balet, ale również postanowiła działać na rzecz dzieci i młodzieży uzdolnionej artystycznie. Teraz ja, mam prawdziwy zaszczyt przejąć organizację konkursu, którego dyrektorem przez ostatnie 20 lat była mama – mówi Paulina Andrzejewska Damięcka. – Do tej pory zajmowałam się oprawą artystyczną konkursu i reżyserią Gal Baletowych będących finałami konkursu. Obecnie doświadczam tego stresu, który co roku czuła moja mama, organizując konkurs, mam wiele pomysłów na jego przyszłość i nie zawaham się ich użyć – żartuje.
Konkurs Golden Pointe Shoes 2021 Online, odbędzie się w dniach 18-20 czerwca br. Będzie on dostępny do oglądania na platformie streamingowej. Do 5 czerwca absolwenci szkół baletowych z całego świata mogą wysłać swoje zgłoszenie. Do tej pory do udziału w konkursie potwierdzili tancerze z Polski, USA, Singapuru, Czech, Włoch, Hiszpanii, Niemiec oraz Filipin. Ambasadorami konkursu zostali Shoko Nakamura i Wiesław Dudek, najznakomitsze osobowości światowego baletu, którzy wspierają ideę konkursu i młode talenty dając im tym samym szansę na wspaniałą karierę taneczną.