Fortepian na plaży. W Mielnie i Koszalinie powstały zdjęcia do teledysku Citroën & Chopin

In Aktualności, Muzyka

Zdumieni mieszkańcy i turyści, którzy w piątek wcześnie rano wybrali się na plażę w Mielnie, mogli zobaczyć tam fortepian i pianistkę, która grała utwory Chopina. Nie był to jednak koncert a plan filmowy teledysku pod roboczą nazwą Citroën i Chopin, projektu którego celem jest upamiętnienie dwóch wielkich: postaci genialnego kompozytora, Fryderyka Chopina oraz sławnego twórcy komfortowych i awangardowych samochodów, Andre Citroëna.

Co mają ze sobą wspólnego? Okazuje się, że bardzo wiele. Ich losy trwale zostały związane z Polską i Francją. Chopin w Polsce się urodził, wychowywał i uczył, tu zdobył sławę. Z kolei dziadkowie Citroëna mieszkali w Warszawie, jego rodzice wzięli tam ślub a sam Andre właśnie w Polsce zobaczył i kupił patent na słynne daszkowe koła zębate, które stały się potem logo firmy. Obaj byli wielkimi postaciami we Francji a ich nazwiska zaczynają się na literę C.

Właśnie owe wspólny losy zainspirowały twórców projektu Citroën & Chopin. Autorzy pomysłu ze stowarzyszenia Amicale Citroën Pologne namówili do udziału w przedsięwzięciu Romana Jońcę, kompozytora, muzyka, aranżera, który skomponował bardzo nowocześnie brzmiący utwór, łączący w sobie klasykę Chopina, pewnego rodzaju muzyczny komfort ale też zaawansowanie i awangardę. Jak sam mówi, wyzwanie było ogromne:

„Połączenie muzyki Chopina ze współczesnymi brzmieniami jest wyjątkowo trudne. Jednak udało się a efekt, który usłyszymy wraz z premierą teledysku, będzie zapewne dla wielu osób zaskakujące” – mówi Roman Jońca, autor muzyki. Filmową stroną przedsięwzięcia zajęła się Ewa Ślusarczyk, młoda reżyser z dużym dorobkiem filmowym, laureatka stypendiów i uczestniczka wielu konkursów filmowych z Torunia. „Szukając ciekawych planów filmowych wybraliśmy Mielno, na sceny z fortepianem, Koszalin oraz okolice. Będzie to filmowa podróż przez epoki, pełna odniesień do Citroëna i Chopina” – mówi Ewa Ślusarczyk. „Zdjęcia powstawały przez kilka dni, od wczesnego poranka do późnego wieczora. Była to bardzo wyczerpująca, ale satysfakcjonująca praca” – dodaje.

W teledysku zobaczymy kultowe i legendarne samochody Citroëna. „Tym projektem chcemy dotrzeć poprzez muzykę i obraz do świadomości społecznej z komunikatem, że Polska stała się kolebką wielu wspaniałych utworów, osiągnięć i wynalazków” – mówi Konrad Dula, prezes stowarzyszenia Amicale Citroën Pologne. „Przypomnimy muzykę Chopina i osiągnięcia Citroëna, losy obu tych wielkich postaci na zawsze są złączone z naszym krajem i warto o tym pamiętać” – podsumowuje Dula.

Projekt realizowany jest przy wsparciu portalu Francuskie.pl, miasta Koszalin, miasta Mielno, Citroën Mojsiuk oraz Michelin.

Fot. J. Chmielewski, Amicale Citroën Pologne

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Polskie science fiction w klimatach postapo – O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji (1984) Piotra Szulkina

Fantastyka naukowa otwiera przed autorami filmowymi i literackimi możliwości nieosiągalne praktycznie w żadnym innym gatunku. Pozwala ona nie tylko

Read More...

#wtonacjirozmowy. Honorata Królikiewicz. Moje przesłanie to by budować relacje i się uzupełniać…

Honorata Królikiewicz to artystka o niezwykle wrażliwym podejściu do muzyki i słowa. Jej twórczość, którą sama określa jako „poetycki

Read More...

#wtonacjirecenzji. Ramin Djawadi Sympho Show – Międzynarodowe Widowisko Muzyczne w Warszawie

29 października 2024 roku Warszawa miała przyjemność gościć niezwykłe widowisko muzyczne – Ramin Djawadi Sympho Show. W Klubie Progresja

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu