Ta historia miała skończyć się inaczej | „Wiatr” Igora Brejdyganta z Karoliną Gruszką i Andrzejem Chyrą

In Audiobooki

Kolorowe i tłumne Zakopane? Nie tym razem. Igor Brejdygant w „Wietrze” przedstawia tę krainę pełną tajemnic, grozy i… śmierci. Premierze nowej książki towarzyszy superprodukcja audio w gwiazdorskiej obsadzie. W rolach głównych pojawią się Karolina Gruszka oraz Andrzej Chyra. Audiobook jest już dostępny w aplikacji Empik Go.

„Wiatr” to powieść kryminalna, której autorem jest pisarz, scenarzysta i reżyser Igor Brejdygant. Trzymająca w napięciu górska opowieść pokazuje, że niepokój i namiętność mogą zmylić każdy trop. W superprodukcji audio w role głównych bohaterów wcielili się Karolina Gruszka oraz Andrzej Chyra. Jakich narzędzi oraz możliwości technicznych należało użyć, by móc przenieść słuchaczy do mroźnych i groźnych Tatr, zdradza reżyser produkcji, Krzysztof Czeczot:

– Tworzenie przestrzeni dźwiękowej tak niejednorodnej, jaką jest przestrzeń górska, wymaga wiele pracy. Nie tylko koncepcyjnej, ale także technicznej. Przede wszystkim musieliśmy sobie odpowiedzieć na pytanie, jaki nastrój chcemy uzyskać w każdej ze scen. Samo tylko brzmienie wiatru, jego natężenie, ton mogą diametralnie zmienić wyraz sceny. Stąd starannie dobraliśmy różnego rodzaju brzmienia wiatrów, a następnie pracowaliśmy z tymi dźwiękami korzystając z narzędzi postprodukcyjnych. Praca taka wymaga sporej automatyzacji impulsów pogłosowych, aby móc uzyskać przestrzenność oraz by prawidłowo zlokalizować bohaterów w różnych pomieszczeniach lub przestrzeniach zewnętrznych. Nie jest to najłatwiejsza praca, ale daje dużo satysfakcji.

„Wiatr” Igora Brejdyganta tyllko w Empik Go

„Wiatr” to najbardziej osobisty tytuł autora. W treści możemy znaleźć ważne motywy z jego życia. Jak sam przyznaje, góry są mu bardzo bliskie, a główny bohater nieprzypadkowo ma oryginalne imię. Tatrzańskie wspomnienia z dzieciństwa przyczyniły się do tego, że „Wiatr” to kryminał z surową przyrodą, mrocznym góralskim folklorem i środowiskiem TOPRowców w tle.

„Wiatr” miał zakończyć się inaczej. Po drodze, już w trakcie pisania książki, wymyśliłem nowy finał. Musiałam się cofnąć i lekko pozmieniać całość, żeby jakoś to zaimplementować. Zdarzyło mi się tak pierwszy raz w całej mojej pisarskiej karierze, że postanowiłem, że finał będzie inny. Zabawiłem się w demiurga, bo tak właściwie, to ja decyduję, co będzie. To mi dało pewną satysfakcję – zaskakuje Igor Brejdygant.

Nowa powieść Brejdyganta pokazuje Zakopane dalekie od turystycznych wyobrażeń: mroczne, na granicy zimy i wiosny, śmierci i życia. Karolina Gruszka, która w audioprodukcji wciela się w rolę Moniki, przyznaje że to była dla niej zupełnie nowa odsłona tej krainy. Sama kojarzy ją z radosnymi, rodzinnymi wyjazdami z dzieciństwa. Mroczne Tatry, to nie jedyny z motywów, który zaskoczył aktorkę.

– Bardzo zaskoczyło mnie zakończenie powieści i wydaje mi się, że to jest duży atut tego tytułu. To powieść kryminalna i wszystko, co powinno się w tym gatunku literackim zawrzeć – zostało zawarte. Jest tajemnica, fabuła trzyma w napięciu, mamy niejednoznacznych, intrygujących bohaterów i przede wszystkim zagadka kryminalna. Lecz zakończenie jest jakby z innego gatunku i wynosi ten tytuł w strefę oniryczną – mówi Karolina Gruszka.

„Wiatr” dostępny jest w multiformacie: w wersji papierowej (Wydawnictwo W.A.B.), audio oraz e-booka.

Premiera: 15 września

Adaptacja scenariusza Aleksandra Szatkowska i Julia Soska

W rolach głównych:

Andrzej Chyra – Warzyniec Wyślicki

Karolina Gruszka – Monika

Stanisław Brejdygant – Tomasz Plewiński

W pozostałych rolach:

Alicja Czerniewicz, Joanna Pach – Żbikowska, Zbigniew Konopka, Szymon Kukla, Sebastian Cybulski, Maria Ciulenis, Jolanta Wołłejo, Katarzyna Obidzińska, Wojciech Starostecki, Mirosław Guzowski, Maciej Więckowski, Joanna Kwiatkowska – Zduń, Anna Ułas, Miłogost Reczek, Bartosz Obuchowicz, Mikołaj Trynda, Michał Darewski, Jakub Ormaniec, Magdalena Dwurzyńska, Monika Daukszo, Barbara Olszewska, Ignacy Martusewicz, Julia Soska i Igor Brejdygant

Narrator: Kamil Pruban

Reżyseria: Krzysztof Czeczot i Wojciech Pątkiewicz

Realizacja Dźwięku: Wojciech Pątkiewicz i Jan Świtlak

Producent wykonawczy: OSORNO

Producent: Paweł Heba i Anita Rochalska (Empik Go)

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

ELVIS WIELKI POWRÓT KRÓLA ROCK’N’ROLLA JUŻ 28 WRZEŚNIA NA BLU-RAY™ I DVD

Baz Luhrmann, jeden z najbardziej oryginalnych reżyserów w Hollywood powraca z nowym filmem! W charakterystycznym dla siebie stylu, który idealnie pasuje

Read More...

Pełen nowości, porywający repertuar kin Helios!

Piątek to jeden z najbardziej filmowych dni tygodnia, a ten najbliższy będzie obfitował w moc wyczekiwanych premier. Na ekranach kin Helios

Read More...

#wtonacjirecenzji: „Symbioza” to dostępny na platformie Audioteka serial audio, w którym usłyszymy między innymi głosy Bartłomieja Topy i Mariana Opani, którzy odegrali swoje role lepiej niż świetnie.

Pozornie niemożliwa przyjaźń okazuje się być początkiem ciekawej przygody. Dwóch mężczyzn, których połączyło pragnienie wolności. Janek (Bartłomiej Topa) to

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu