„Mój dług ” – FOTORELACJA Z PREMIERY I WYWIADY Z OBSADĄ, FILM W KINACH JUŻ OD 25 LUTEGO

In Kino, Wywiady

21 lutego 2022r. w Multikinie Złote Tarasy odbyła się uroczysta premiera filmu „Mój Dług”, którą poprowadził Maciej Orłoś.

Kino  pękało w szwach, obecni byli twórcy i aktorzy z filmu, przedstawiciele  branży filmowej, muzycznej, dziennikarskiej, a także niezwykle popularni  influenserzy – gwiazdy Tik Toka i Instagrama.

Wśród  twórców filmu byli, m.in. Bogusław Job (producent i współreżyser),  Sławomir Sikora (pierwowzór głównej postaci, producent kreatywny), a  także aktorzy Bartosz Sak (odtwórca głównej roli), Piotr Stramowski,  Anna Karczmarczyk, Olga Bołądź, Małgorzata Bogdańska, Marcin  Januszkiewicz, Małgorzata Sadowska, Ewelina Ruckgaber, Marcin Bochardt,  Michał Pietrzak, Nazar, Dominik Bąk, Mateusz Czwartosz.Gwiazdy  estrady, filmu i Internetu, to m.in. Małgorzata Ostrowska –  Królikowska, Edyta Herbuś, Małgorzata Potocka, Radosław Piowarski,  Michał Wiśniewski, Ewa Zawada, Julia Maciuszek, Marta Gałuszewska czy  Marianna Schreiber.


W związku z premierą filmu miałem okazję porozmawiać z Piotrem Stramowskim, Nazarem, Eweliną Ruckgaber i Piotrem Miazgą  o ich rolach i pracy  nad filmem.  


Zapraszam do wysłuchania rozmowy . Miłego słuchania 🔊🎧

MÓJ DŁUG

To wszystko wydarzyło się naprawdę, a historią tą żyła cała Polska. W marcu 1994 roku aresztowano dwóch młodych przedsiębiorców, Sławomira Sikorę i Artura Brylińskiego, którzy kilka dni wcześniej brutalnie zamordowali dwóch prześladujących ich bandytów: Grzegorza G. i jego ochroniarza Mariusza K., żyjących m.in. z egzekucji  fikcyjnych długów. Przez półtora roku Sikora i Bryliński byli przez nich szantażowani i torturowani, zmuszani do zwrotu rzekomo pożyczonych pieniędzy wraz z odsetkami.

Prześladowani prosili o pomoc policję, ale ta nic nie zrobiła. Doprowadzeni do ostateczności zamordowali swoich oprawców. W listopadzie 1997 roku zostali skazani na 25 lat. Ich historia zainspirowała Krzysztofa Krauze, który w 1999 roku nakręcił film „Dług”. Od tego momentu zaczęła się walka o ułaskawienie, która w grudniu 2005 roku doprowadziła Sikorę do wolności.

Jego ułaskawienie popierali nie tylko zwykli obywatele, ale też elita i intelektualiści, m.in. pisarz Jerzy Pilch czy prof. Piotr Kruszyński, szef katedry postępowania karnego na Uniwersytecie Warszawskim. Krzysztof Krauze po jednej z projekcji swojego filmu dla studentów mówił: „Nadal jestem przejęty losami tych chłopców. Ja się z nimi zżyłem, robiąc ten film. I uważam, że oni swoją drogę przez karę już przeszli”. Ułaskawienie wsparło też Stowarzyszenie przeciwko Zbrodni im. Jolanty Brzozowskiej, które na co dzień pomaga ofiarom, a nie sprawcom morderstw.

Fotorelacja z premiery filmu “Mój dług”

fot. Michał Drymel

Zbrodnia, sprawiedliwość i wolność, to tematy chętnie podejmowane przez kino. Wystarczy wspomnieć „25 lat niewinności”, „8 Milę”, „Symetrię”, „Zieloną milę”, czy „Skazanych na Shawshank”. Wiele z tych historii wydarzyło się naprawdę – tak jest w przypadku tego filmu. Swoją historię Sikora zaczął pisać jeszcze w więzieniu. W 2004 ukazała się jego książka „Mój dług”, na kanwie której Andrzej Sobek, przy współpracy z Sikorą, napisał scenariusz filmu. Sikora nie chce ukrywać swojej twarzy ani tego co zrobił. Nie zmienił nazwiska, pozostał w Polsce. Pracuje, założył rodzinę, ale wciąż ma swoją misję – spotyka się z osadzonymi w więzieniach czy podopiecznymi zakładów poprawczych w całej Polsce, by na własnym przykładzie pokazać, że jest życie po życiu więziennym.

Rozmawiał : K.D

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozprzestrzenianie artykułu bez zgody autora jest zabronione!
Prawo chronione przez ustawę z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych: Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Do autorek Czwartej Strony Kryminału dołącza…

Do grona autorek i autorów Czwartej Strony Kryminału dołącza Klaudia Muniak! fot. OLYMPUS DIGITAL CAMERA Klaudia Muniak to autorka, która

Read More...

Ocean, łagry, miłość i przemoc! Na podstawie najnowszej powieści Szczepana Twardocha właśnie powstała superprodukcja audio. W rolach głównych Bartłomiej Topa i Szczepan Twardoch.

Miesiąc po premierze papierowej edycji Chołodu na rynku wydawniczym ukazuje się produkcja audio, w której główną rolę obok Bartłomieja Topy zagrał Szczepan

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu