Wszyscy czekali na taki film Stevena Spielberga” – tak o „Fabelmanach” piszą krytycy na całym świecie. Film w polskich kinach od 30 grudnia, już od dziś w wybranych kinach pokazy specjalne.

In Kino

Czy „Fabelmanowie” Stevena Spielberga zrobią wielkie zamieszanie podczas Oscarów – dowiemy się dokładnie za dwa miesiące!

Już 30 grudnia 2022 roku do polskich kin trafią „Fabelmanowie”, najnowsze dzieło Stevena Spielberga (75 l.), inspirowane jego dzieciństwem. To najbardziej wyczekiwana premiera 2022 roku, która może zdominować przyszłoroczne Oscary. Zanim jednak wielbiciele twórczości legendarnego reżysera przekonają się, czy w marcu sięgnie po kolejną prestiżową statuetkę, miesiąc wcześniej w Berlinie odbierze inne wyjątkowe wyróżnienie – honorowego „Złotego Niedźwiedzia”. Warto też pamiętać, że od 24 listopada do 29 grudnia zaplanowano pokazy przedpremierowe w wybranych kinach w całej Polsce.

Zobacz listę kin: „Fabelmanowie” Stevena Spielberga w kinach już 30 grudnia! Ten film zrobi wielkie zamieszanie podczas Oscarów. Kiedy i gdzie odbędą się pokazy przedpremierowe? – Monolith Films – Monolith Films

Fabelmanowie” to najbardziej osobista z dotychczasowych produkcji wybitnego scenarzysty i reżysera. Ale na tym nie koniec niespodzianek. Otóż w trakcie 73. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, dla Spielberga przygotowano wyjątkowe wyróżnienie – reżyser odbierze prestiżową statuetkę – „Złotego Niedźwiedzia” za całokształt twórczości.

Sammy Fabelman (Gabriel LaBelle) in The Fabelmans, co-written and directed by Steven Spielberg.

„Steven Spielberg przez lata swoimi dziełami czarował pokolenia widzów na całym świecie. Przy okazji udowodnił, że kino to rzeczywiście fabryka marzeń” – wyjaśnili w specjalnym oświadczeniu dyrektorzy festiwalu: Mariette Rissenbeek, producentka filmowa, oraz dziennikarz Carlo Chatrian. Podczas Berlinale 2023 organizatorzy w ten sposób docenią wkład Stevena Spielberga w rozwój światowej kinematografii. „Jego produkcje przenoszą nas na zupełnie inny poziom przeżywania filmów. Dzięki nim mamy okazję nie tylko doświadczać wyjątkowych chwil, ale również przeżywać emocję inne niż te, których dostarcza nam rzeczywistość. Podobnie jest z „Fabelmanami” – dodali Mariette Rissenbeek i Carlo Chatrian.

Gabriel LaBelle as Sammy Fabelman in The Fabelmans, co-written, produced and directed by Steven Spielberg.

Steven Spielberg. Filmy i nagrody

Przypomnijmy, że Steven Spielberg to jeden z najbardziej utytułowanych reżyserów w historii kina. Nie dość, że jest samoukiem, to swoje pierwsze dzieło nakręcił jako szesnastolatek. Do tej pory ma na swoim koncie ponad 100 filmów i seriali – jako reżyser, producent i scenarzysta.

(from left) Monica Sherwood (Chloe East) and Sammy Fabelman (Gabriel LaBelle) in The Fabelmans, co-written, produced and directed by Steven Spielberg.

Oficjalnie Steven Spielberg debiutował filmem „Pojedynek na szosie”, który został bardzo dobrze przyjęty przez krytykę i widzów. Kolejne jego filmy, a zwłaszcza „Szczęki”, „E.T” i „Bliskie spotkania trzeciego stopnia” ugruntowały jego pozycję w środowisku.
Warto wiedzieć, że Spielberg jest właścicielem Amblin Entertainment, dzięki której powstały takie hity, jak np.: „Powrót do przyszłości”, „Kto wrobił królika Rogera?“, czy serial „Strefa mroku”.  Wybitny twórca jest też współzałożycielem wytwórni Dreamworks, zajmującą się produkcją filmów i programów multimedialnych.

(from left) Sammy Fabelman (Gabriel LaBelle), Mitzi Fabelman (Michelle Williams), Burt Fabelman (Paul Dano), Natalie Fabelman (Keeley Karsten), Reggie Fabelman (Julia Butters) and Lisa Fabelman (Sophia Kopera) in The Fabelmans, co-written, produced and directed by Steven Spielberg.

Steven Spielberg był nominowany do Oscara aż 19 razy. Tę najważniejszą nagrodę w środowisku filmowym jako reżyser otrzymał za dwa kultowe filmy – „Szeregowca Ryana” i  „Listę Schindlera”.

Teraz swój sukces Spielberg chciałby powtórzyć filmem „Fabelmanowie”. W tej produkcji wielbiciele jego twórczości dowiedzą się, jak rozpoczęła się jego przygoda z kinem. Film, choć nie jest autobiografią zawiera wiele wątków z życia reżysera, jak choćby ten nawiązujący do początków fascynacji X Muzą.

. – Wszystko zaczęło się od dnia, gdy moi rodzice zabrali mnie do kina na film o cyrku. Byłem zafascynowany tym, co widzę. W pewnym momencie zobaczyłem na ekranie katastrofę kolejową. Byłem niezwykle poruszony tą sceną. Potem moje pierwsze filmy krótkometrażowe były rekonstrukcjami tej katastrofy. Aby je nakręcić użyłem kamery Super 8, oraz swoich zabawek – przyznał w jednym z wywiadów.

Mateo Zoryan Francis-DeFord as younger Sammy Fabelman in The Fabelmans, co-written, produced and directed by Steven Spielberg.

Co wiemy o filmie „Fabelmanowie”?

„Fabelmanowie” to najnowsze dzieło Stevena Spielberga. Wybitny filmowiec wraca w nim do czasów swojego dzieciństwa, by opowiedzieć o dorastaniu Sammy’ego Fabelmana, wrażliwego nastolatka, wielkiego miłośnika kina i poczatkującego filmowca. Sammy przypadkiem poznaje dramatyczną rodzinną tajemnicę i odkrywa przy okazji, że kino w niezwykły sposób pomaga nam odkrywać prawdę o naszych bliskich i o nas samych.

Obsada: Michelle Williams („Manchester by the Sea”, „Venom”, „Blue Valentine”, „Wszystkie pieniądze świata”, „Mój tydzień z Marylin”). Paul Dano („Zniewolony”, „Aż poleje się krew”, „Love & Mercy”, „Batman”, „Młodość“), Seth Rogen („Niedobrani”, „Sąsiedzi”, „Steve Jobs”, „Wpadka”, „Supersamiec”), Judd Hirsch („Piękny umysł“, „Dzień Niepodległości”, „Zwykli ludzie”).
Reżyseria: Steven Spielberg.
Scenariusz: Steven Spielberg, Tony Kushner.
Premiera: 30 grudnia 2022 r.
Dystrybucja w Polsce: Monolith Films.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

#wtonacjirecenzji: Otto: Portret mężczyzny, którego nie zapomnisz.

Zdarza się, że w trakcie bloku reklam kinowych nasze oczy utkwione są w ekranie, a uwaga wędruje po różnorodnych

Read More...

Street Art

"To wydarzyło się naprawdę - oprócz tego, co zmyśliłem"środa, godz. 16:30, wydarzenie bezpłatne Sztuka uliczna przyciąga wzrok obfitymi w kolory

Read More...

AVATAR: ISTOTA WODY już 5 lipca na Blu-ray, Blu-ray Steelbook i DVD

Już w lipcu fani Avatara będą mieli dwie okazje do świętowania. Wraz z długo wyczekiwaną premierą filmu Avatar: Istota

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu