ORŁY – galeria plakatów Andrzeja Pągowskiego dla Polskich Nagród Filmowych

In Aktualności, Sztuka

Polska Akademia Filmowa po raz 25. przyznawać będzie nagrody dla najlepszych polskich filmów. Autorem plakatu jubileuszowej edycji Orłów 2023, już po raz ósmy w historii Polskich Nagród Filmowych, jest Andrzej Pągowski. Prezentujemy galerię prac artysty towarzyszących Orłom.

fot. materiały prasowe

Film kochałem od dziecka. Swoimi pracami skomentowałem kilkadziesiąt lat polskiej kinematografii towarzysząc wielu ważnym, a dziś kultowym produkcjom. Byłem razem z tymi wielkimi, jak i z debiutującymi, a dziś wspaniałymi twórcami kina moralnego niepokoju. Zawsze na ulicy, zawsze na moment przed premierą…, to wielkie zaufanie zwieńczone przyjęciem do kapituły Polskich Nagród Filmowych ORŁY i współpracą z Akademią.

Moje plakaty od 2015 roku towarzyszą temu wydarzeniu. Są nie tylko grafiką okolicznościową, ale też komentarzem do sytuacji i czasów w jakich przypadają kolejne edycje. Mijający rok to rok wojny. Dlatego w plakacie do tegorocznej edycji Orłów zawarłem motyw wolnościowy. Myślę, że zarówno środowisko filmowców, jak i my wszyscy marzymy o spokoju i poszanowaniu prawa, a filmowcy mają szczególną misję utrwalania tych dni i oczekiwań w swoich dziełach. Dziękuję za tę możliwość i zaufanie. – mówi Andrzej Pągowski.

Uroczysta, 25. gala Polskich Nagród Filmowych Orły odbędzie się 6 marca 2023 roku, a 1 marca podczas konferencji prasowej odbędzie się ogłoszenie Laureata za Osiągnięcie Życia i spotkanie z nominowanymi w tegorocznej edycji Orłów 2023.

fot. materiały prasowe

Andrzej Pągowski 

Absolwent Wydziału Plakatu PWSSP w Poznaniu, autor ponad 1500 plakatów wydanych drukiem od 1977 roku w Polsce i za granicą. Ponadto zajmuje się ilustracją książkową i prasową, jest autorem okładek wydawnictw płytowych, scenografii teatralnych, telewizyjnych oraz scenariuszy filmów i teledysków.

Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą. Jest laureatem kilkudziesięciu polskich i zagranicznych nagród, m. in. na Międzynarodowym Konkursie na Najlepszy Plakat Filmowy i Telewizyjny w Los Angeles (6 Złotych Medali i tytuł The Best of Show) oraz nagród głównych na Międzynarodowym Konkursie na Plakat Filmowy w Chicago.

Jego dzieła znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i państwowych, m. in.: w Muzeach Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku i San Francisco oraz w Centrum Pompidou w Paryżu. Metropolitan Museum of Modern Art (MoMA) umieściło plakat Andrzeja Pągowskiego pt. „Uśmiech wilka” wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej w swoich zbiorach.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

„Chłopi” polskim kandydatem do Oscara

Film „Chłopi” w reżyserii DK i Hugh Welchmanów został wybrany przez Komisję oscarową jako polski kandydat do nagród Akademii

Read More...

Lady Pank dwukrotnie w Teatrze Roma w ramach trasy MTV Unplugged! 19 i 20 grudnia zespół zaprezentuje w Warszawie ikoniczne przeboje w wyjątkowych aranżacjach 

Lady Pank, ikona polskiego rocka, ogłasza drugi koncert w warszawskim Teatrze Roma, w ramach akustycznego tournée. Po sukcesie albumu

Read More...

SABAT RAVEUM X FEST ~ femi rave

Okrągła jak zaczarowany krąg, niejako jubileuszowa edycja naszego femi rejwu i z tego też powodu trwająca 2 dni! SABAT

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu