Już 3 marca rozpocznie się pierwsze tegoroczne Wezwanie w ramach programu „Usłysz Kulturę”. Tym razem projekt będzie kierowany do twórców scenariuszy o tematyce kryminalnej, którzy chcą rozwinąć swój warsztat i wkroczyć na nową ścieżkę kariery. Wyróżnionym autorom dobrze opowiedzianych, trzymających w napięciu historii, Audioteka udzieli wsparcia w dalszym rozwoju pomysłu czy też scenariusza.
Przypomnijmy, że celem autorskiego programu Audioteki „Usłysz Kulturę” jest wsparcie zarówno początkujących, jak i doświadczonych scenarzystów, reżyserów, autorów, realizatorów audio czy reportażystów. Autorzy wybranych przez zespół Audioteki projektów otrzymają dostęp do wiedzy, finansowania i pomocy technicznej związanej z tworzeniem scenariusza do formatu audio.
Cykliczne Wezwania są już stałym elementem programu „Usłysz Kulturę”. Projekt „Crime story” podzielono na dwa etapy. Pierwszy z nich rozpocznie się 3 marca. Wraz z nim odbędzie się webinarium zorganizowane wspólnie ze StoryLab.pro, skierowane do twórców zainteresowanych udziałem w projekcie. W spotkaniu online swoją wiedzą o pisaniu scenariusza do audioserialu podzielą się popularni, doświadczeni w tej materii pisarze: Wojciech Chmielarz oraz Jakub Ćwiek, autorzy audioserialu „Skowyt” (w rolach głównych m.in. Antoni Pawlicki i Piotr Stramowski). Jego uczestnikiem będzie także prezes zarządu Audioteki, Arkadiusz Seidler. Aby wziąć udział w wydarzeniu, wystarczy skorzystać z formularza rejestracji.
Akcja „Usłysz kulturę” Audioteki już w marcu
– Nasze pierwsze tegoroczne Wezwanie kierujemy do początkujących i chcących się rozwijać twórców historii kryminalnych. Po ubiegłorocznym Wezwaniu reportażowym, które spotkało się z dużym zainteresowaniem, wracamy do treści fabularnych. Tym razem będziemy poszukiwać historii z dobrą zagadką kryminalną, podnoszących w słuchaczu poziom adrenaliny i pełnych zaskakujących zwrotów akcji. Zależy nam na treściach, które pozwolą odbiorcom wciągnąć się w fabułę i wyczekiwać z niecierpliwością kolejnych odcinków audioserialu – komentuje Klaudia Grzesiak, Head of Polish Content w Audiotece.
Wyjątkowe wyzwanie dla twórców
Scenarzyści będą mogli wysyłać swoje zgłoszenia w terminie od 3 do 28 marca br. Będzie to pierwszy etap konkursu, którego wyniki zostaną ogłoszone 28 kwietnia. Laureaci tej części Wezwania wezmą udział w spotkaniach przygotowujących do drugiego i ostatniego etapu, który zaplanowano w dniach od 8 do 12 maja. Wyróżnieni uczestnicy będą proszeni o przesłanie swoich finalnych projektów do 16 czerwca. Ostateczne wyniki Wezwania zostaną ogłoszone 28 lipca, a wybrane scenariusze będą miały szansę na realizację.
Już po raz kolejny współorganizatorem Wezwania jest akademia StoryLab.pro, która specjalizuje się w organizacji profesjonalnych warsztatów, kursów i innych wydarzeń przeznaczonych dla scenarzystów oraz pisarzy. W ten sposób umożliwia twórcom przygotować się do działania w dynamicznej branży audiowizualnej i wydawniczej.
Program „Usłysz kulturę”
Do tej pory, w ramach programu „Usłysz Kulturę”, zostało wyprodukowanych już kilkanaście słuchowisk, wśród nich m.in. pierwszy w Polsce musical audio „Jestem kim chcesz”, audioserial „Lodowa przełęcz” o niewyjaśnionej do dzisiaj tragedii w Tatrach, przeznaczone dla najmłodszych, kołyszące do snu „Szeptanki zasypianki” czy audioserial „Burchot”.
Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie internetowej oraz w bezpłatnych webinarach:
webinarium 1 – Czym jest program Usłysz Kulturę?
webinarium 2 – Jak wygląda proces produkcji?
webinarium 3 – Jak reżyserujemy produkcje audio?
webinarium 4 – Jak napisać dobry scenariusz?
webinarium 5 – Wezwanie nr 1. – scenariusz produkcji familijnej
***
Audioteka – powstała w 2008 roku, zostając prekursorem branży audiobooków w Polsce. Jej słuchacze dzięki m.in. superprodukcjom czy audioserialom mogą oddać się jakościowej, cyfrowej rozrywce. Obecnie, za pośrednictwem swoich produktów, zapewnia dostęp do największego katalogu audio po polsku, z biblioteką zawierającą ponad 19 500 pozycji, w tym superprodukcje z najlepszymi reżyserami i największymi polskimi gwiazdami oraz świetną oprawą muzyczną. Audioteka to także jakość oferowanych produktów cyfrowych, którą zapewnia doświadczony zespół ekspertów. Oferuje wyselekcjonowane treści w 11 językach, m.in po niemiecku, czesku, hiszpańsku i turecku. Produkuje ponad 30 000 godzin treści rocznie na nasze trzy główne platformy – “Audioteka”, “Lecton”, oraz dedykowane pracownikom firm “Inspiro”. Audioteka to nie tylko tradycyjne audiobooki. Jej produkcje obejmują nowe formaty, takie jak audioseriale, treści edukacyjne, audio dokumenty, programy informacyjne, medytacje prowadzone, treningi uważności czy audycje podróżnicze. Tworzy ją zespół doświadczonych specjalistów, znających nie tylko swoich słuchaczy, ale też potrzeby rynku. Dlatego też marka mocno wspiera kulturę, czego przykładem jest autorski program „Usłysz kulturę”, wspierający finansowo projekty związane z pisaniem scenariuszy, tekstów, spin-offów oraz produkcją treści.