Obraz autorstwa vectorjuice na Freepik
Remigiusz Mróz kontynuuje swoją dominację na liście najpopularniejszych audiobooków Audioteki – Zarzut, czyli kolejna odsłona losów Joanny Chyłki, pozwoliły autorowi utrzymać się na pierwszym miejscu rankingu. Drugie miejsce zajął pierwszy odcinek audioserialu Oni tu są, a trzecie – Zima Świata Kena Folletta, czyli superprodukcja zrealizowana przez Audiotekę wraz z Wydawnictwem Albatros. Niekwestionowanym liderem wśród podcastów pozostaje Spokojnie, to tylko życie, czyli audycja Marty Niedźwieckiej i dr Joanny Podgórskiej.
TOP 10 audiobooków
Joanna Chyłka wróciła, a jej nowa sprawa z miejsca stała się najchętniej słuchaną produkcją sierpnia. W Zarzucie do głównej bohaterki zgłasza się ksiądz, któremu prawniczka i jej siostra wiele zawdzięczają. Na duchownym ciążą poważne zarzuty, pomimo których Chyłka podejmuje się jego obrony. Wyzwaniem są nie tylko niekorzystne dowody, ale również młoda i ambitna oskarżycielka, nazywana “Chyłką prokuratury”. Czyta Karolina Gorczyca.
Na drugim miejscu znalazł się pierwszy odcinek audioserialu Oni tu są, w którym para policjantów granych przez Magdalenę Różczkę i Mateusza Banasiuka, na własną rękę prowadzi śledztwo dotyczące tajemniczego, nieziemskiego znaleziska. Pierwsze odcinki serialu, do którego scenariusz napisał znanyaktor dubbingowy – Adam Bauman, są już dostępne dla użytkowników Audioteki.
Na podium utrzymała się superprodukcja Audioteki i Wydawnictwa Albatros – Zima Świata, Kena Folletta. Druga część trylogii „Stulecie” rozpoczyna się w 1933 roku w Berlinie, gdzie Maud i Walter von Ulrichowie przeprowadzili się po zakończeniu I wojny światowej. Walter objął posadę deputowanego w Reichstagu, natomiast Maud podjęła pracę jako dziennikarka. Do obsady znanej z Upadku gigantów dołączyli m.in. Sandra Drzymalska, Maciej Musiał, Jakub Gierszał, Bartosz Bielenia i Leszek Lichota.
- „Zarzut”, Remigiusz Mróz, wydawnictwo: Czwarta Strona;
- „Oni tu są, odc. 1”, Adam Bauman, wydawca: Audioteka;
- „Zima Świata”, Ken Follett, wydawca: Audioteka, Wydawnictwo Albatros;
- „Cafe Museum”, Robert Makłowicz, wydawnictwo: Wysoki Zamek;
- „Psy Pana”, Marcin Świątkowski, wydawnictwo: Sine Qua Non;
- „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, Joanna Kuciel-Frydryszak, wydawnictwo: Marginesy;
- „Pół na pół”, Steve Cavanagh, Wydawnictwo Albatros;
- „Widmo Brockenu”, Remigiusz Mróz, Wydawnictwo Filia;
- „Zima Świata. Część trzecia”, Ken Follett, wydawca: Audioteka, Wydawnictwo Albatros;
- „Ataraksja”,Tomasz Żak, wydawnictwo: Sine Qua Non.
TOP 10 podcastów
Spokojnie, to tylko życie pozostaje najchętniej słuchanym podcastem dostępnym w Audiotece. Głęboko rozwinięta wiedza z zakresu biologii oraz skupienie na kwestiach psychologicznych, przedstawiane przez autorki – Martę Niedźwiecką i dr Joannę Podgórską, sprawiają że audycja od miesięcy cieszy się dużym uznaniem słuchaczy, a jej popularność potwierdzają wysokie pozycje w comiesięcznych zestawieniach.
Na drugim miejscu wśród najchętniej słuchanych audycji sierpnia znalazł się podcast PigOut i Chmielarz gadają o książkach, w ramach którego autor bestsellerów oraz popularny bloger, rekomendują ciekawe ich zdaniem lektury, z dozą charakterystycznego poczucia humoru i dystansu. Autorzy już jesienią powrócą do Audioteki z drugim sezonem swoich rozmów, a wszystkie odcinki pierwszego są dostępne bezpłatnie w aplikacji. Oficjalnym partnerem produkcji jest portal LubimyCzytac.pl.
Trzecie miejsce przypadło Strefie Psyche Uniwersytetu SWPS, czyli audycji prowadzonej przez psychologów z Uniwersytetu SWPS, którzy w przystępny sposób opowiadają o ludzkiej psychice i wyjaśniają mechanizmy jej działania.
- „Spokojnie, to tylko życie”, wydawca: Audioteka;
- „PigOut i Chmielarz gadają o książkach”, wydawca: Audioteka;
- „Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS”, wydawca: Uniwersytet SWPS;
- „Podkast Powszechny”, wydawca: Tygodnik Powszechny;
- „Nowa Audio Fantastyka”, wydawca: Audioteka;
- „Podcast Muzeum Historii Polski”, wydawca: Muzeum Historii Polski;
- „Zbrodnia na poniedziałek”, autor: Wojciech Chmielarz;
- „Śledztwo Pisma. Sezon 4”, wydawca: Fundacja Pismo, wydawca miesięcznika „Pismo. Magazyn Opinii”;
- „Radio Książki”, wydawca: Agora;
- „Sweet Teens. Anna Gacek i popkultura naszych czasów”, wydawca: Audioteka.
***
Audioteka
Powstała w 2008 roku, zostając prekursorem branży audiobooków w Polsce. Jej słuchacze dzięki m.in. superprodukcjom czy audioserialom mogą oddać się jakościowej, cyfrowej rozrywce. Obecnie, za pośrednictwem swoich produktów, zapewnia dostęp do największego katalogu audio po polsku, z biblioteką zawierającą ponad 19 500 pozycji, w tym superprodukcje z najlepszymi reżyserami i największymi polskimi gwiazdami oraz świetną oprawą muzyczną. Audioteka to także jakość oferowanych produktów cyfrowych, którą zapewnia doświadczony zespół ekspertów. Oferuje wyselekcjonowane treści w 11 językach, m.in po niemiecku, czesku, hiszpańsku i turecku. Produkuje ponad 30 000 godzin treści rocznie na nasze trzy główne platformy – “Audioteka”, “Lecton”, oraz dedykowane pracownikom firm “Inspiro”. Audioteka to nie tylko tradycyjne audiobooki. Jej produkcje obejmują nowe formaty, takie jak audioseriale, treści edukacyjne, audio dokumenty, programy informacyjne, medytacje prowadzone, treningi uważności czy audycje podróżnicze. Tworzy ją zespół doświadczonych specjalistów, znających nie tylko swoich słuchaczy, ale też potrzeby rynku. Dlatego też marka mocno wspiera kulturę, czego przykładem jest autorski program „Usłysz kulturę”, wspierający finansowo projekty związane z pisaniem scenariuszy, tekstów, spin-offów oraz produkcją treści.