Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu

In Aktualności, Teatr, Wydarzenia

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu

Słowa są zbędne

Ruch, taniec, gest i błazenada. W czerwcu XVII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu

 

Warszawa od 10 do 18 czerwca staje się centrum światowej pantomimy i teatru ruchu. Na scenach Teatru Dramatycznego zobaczymy ulubieńców festiwalowej publicz­ności, czyli legendarny duet Bodecker i Neander z naj­nowszym spektaklem „Światła miasta”, ukraińsko-polska „Sin Art. Company” zabierze nas do hotelu z marzeń sennych. Wrocławski Teatr Pantomimy historię świata pokaże jako dzieje okrucieństwa i przemocy, portugalska grupa Gato SA opowie o miłości i samotności, a A3 Teatr zaprezentuje słodko-gorzką opo­wieść o szkolnej klasie. Na deser konfrontacja technik, stylów i form w etiudach artystów z całego świata czyli Wieczór Współczesnej Pantomimy.
Pantomima, choć ma w Polsce bogatą ponad pięćdziesięcioletnią tradycję, jest wciąż na nowo odkrywana przez odbiorców kultury. Między innymi dlatego na XVII edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu zaprosiliśmy spektakle, które obrazują rozwój teatru pantomimy na świecie. Sztuki bazującej na doskonałej znajomości rzemiosła teatralnego, świadomości ciała i ogromnej wrażliwości jej twórców. – mówi dyrektor artystyczny Festiwalu Bartłomiej Ostapczuk

PROGRAM

„CITY LIGHTS”/„ŚWIATŁA MIASTA” – BODECKER & NEANDER COMPAGNIE Francja/Niemcy – polska premiera

10 czerwca, 19:00, Scena Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W tym roku Bodecker & Neander Company po raz dziewiąty wystąpi na Warszawskim Festiwalu. Tym razem twórcy postarają się odkryć fenomen Miasta, zabiorą widzów w podróż po miejskiej przestrzeni: niejednolitej, tajemniczej, pełnej nieznanych zakamarków i nieodkrytych miejsc. Poznamy urok peryferii, ulic, dworców, peronów, a także pozornie zwykłych przechodniów, z których każdy niesie z sobą jakąś tajemnicę.

Reżyseria Lionel Ménard

Światła: Werner Wallner

Występują: Aleksander Neander, Wolfram von Bodecker

 

W 1996 roku, ukończywszy studia w „École Internationale de Mimodrame de Paris” pod dyrekcją

Marcela Marceau, Wolfram von Bodecker i Alexander Neander powołują do życia Théâtre Mimo Magique. Od 2006 roku posługują się nazwą „Compagnie Bodecker & Neander”. Podczas licznych światowych tournee „Compagnie Bodecker & Neander” przemierzają Europę, Azję, Amerykę Północną i Południową. Dzięki uniwersalnemu wymiarowi teatru wizualnego tej pary mimów, są oni szczególnie cenionymi gośćmi na międzynarodowych festiwalach.

 

WIECZÓR WSPÓŁCZESNEJ PANTOMIMY – skład międzynarodowy

11 czerwca, godzina 19:00, Scena Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego

Wieczór teatralny, który stał się tradycją naszego Festiwalu. Pomyślany jako konfrontacja różnych technik, stylów i form w teatrze pantomimy. Do udziału w prezentacjach zostają zaproszeni artyści pochodzący z różnych miejsc na świecie, którzy prezentują charakterystyczne dla ich pracy krótkie formy teatralne. Zobaczymy kilkudziesięciu artystów, którzy zaprezentują różnorodność i często odmienne oblicza współczesnej sztuki teatru pantomimy.

Wystąpią m.in.: Wolfram von Bodecker (Niemcy), Alexander Neander (Francja), Luisa Braga (Szwajcaria), Mai Rojas (Hiszpania), Bartłomiej Ostapczuk (Polska), Radim Vizvary (Czechy).

 

WIECZÓR HISTORII TEATRU PANTOMIMY impreza towarzysząca

12 czerwca, 19:00, Scena Przodownik

 

W tym roku po raz trzeci przybliżymy Państwu sylwetki najważniejszych twórców teatru pantomimy. Zrobimy to rozmawiając z aktorami teatrów, które założyli, studentami szkół, które prowadzili oraz teatrologami, którzy przedstawią i zanalizują koncepcje sztuki pantomimy rozwijane na świecie. Rozmowy wzbogacone zostaną fragmentami spektakli ww. twórców oraz pokazami w wykonaniu prowadzących. Tegoroczni goście to Aleksander Neander z Francji i Wolfram von Boedecker z Niemiec.

Prowadzenie Bartłomiej Ostapczuk

Wstęp wolny

„LOST HOTEL” – SINART COMPANY – Ukraina/Polska

13 czerwca, 19:00, Scena Przodownik
Premiera.

To pełna magii i tajemnicy historia spotkania kobiety i mężczyzny. Senne wizje mieszają się z rzeczywistością deszczowego wieczoru, tworząc surrealistyczne obrazy. Przeszłość przenika się z sennym marzeniem oraz z realnością hotelowej przestrzeni.

Scenariusz i reżyseria: Ewelina Grzechnik, Artem Maunilov

Muzyka: DVA (Bara Kratochvil, Jan Kratochvil)

Scenografia: Barbara Wojtkowiak

Występują: Ewelina Grzechnik, Artem Maunilov


Zespół tworzą Ewelina Grzechink – aktorka Warszawskiego Centrum Pantomimy oraz Artem Manuilov – aktor wywodzący się z Lwowskiego Teatru im. Łesia Kurbasa oraz Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice.

 

„PLAN LEKCJI” – A3 TEATR – Polska

14 czerwca, 19:00, Scena Przodownik

Opowieść o szkolnej klasie opowiedziana gestem. Ożywają wspomnienia, uruchamiają się rytuały znane każdej klasie – podpowiadanie, dzielenie się kanapkami. W kolejnych obrazach obserwujemy pierwsze porażki, pierwsze miłości i wspólne zabawy. A3 Teatr zaprasza nas w podróż do wszystkim znanej przeszłości szkolnej, słodko-gorzkiego świata wspomnień.

Scenariusz, reżyseria: Dariusz Skibiński

Muzyka: Jacek Hałas

Występują: Dariusz Skibiński, Stanisław Vojtechowski, Jan Kochanowski/Bartłomiej Ostapczuk

A3 Teatr  łączy ruch z muzyką. Przetwarza codzienność tworząc z niej kod rytuałów, niezależnych aktów, które układają się na scenie w sekwencje. W swoich spektaklach pozostawia widzom ogromną przestrzeń interpretacyjną.

„SZKOŁA BLAZNÓW” – WROCŁAWSKI TEATR PANTOMIMY

15 czerwca, 19:00, Scena Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego

Kluczem do interpretacji tekstu belgijskiego dramaturga było ostatnie słowo padające w „Szkole błaznów” – okrucieństwo. „Szkoła błaznów” stała się impulsem do zastanowienia się nad koncepcją historii ludzkości, jako dziejów okrucieństwa, przemocy i prześladowań. Współczesny świat – obwarowany różnorodnymi aktami prawnymi, w tym konwencjami praw człowieka – nadal nie potrafi sobie poradzić z okrucieństwem. Ciągle jesteśmy świadkami przemocy i co raz bardziej wobec niej stajemy się bezsilni. W przedstawieniu Zbigniewa Szymczyka temat okrucieństwa badamy na kilku płaszczyznach: człowieka wobec człowieka, systemu wobec jednostki i natury wobec człowieka. Czy wygrywa silniejszy, czy sprytniejszy? Uratuje cię spokój ducha, czy histeryczny śmiech? A może maska błazna jest tym najwłaściwszym kamuflażem, szansą na przetrwanie?

Scenariusz i reżyseria: Zbigniew Szymczyk

Kostiumy: Wanda Kowalska

Muzyka: Jacek Wierzchowski

Występują: Agnieszka Charkot, Izabela Cześniewicz, Agnieszka Dziewa, Maria Grzegorowska, Paula Krawczyk-Ivanov, Sandra Kromer-Gorzelewska, Agnieszka Kulińska, Anna Nabiałkowska, Monika Rostecka, Artur Borkowski, Anatoliy Ivanov, Jan Kochanowski, Mateusz Kowalski, Piotr Sabat, Mariusz Sikorski, Krzysztof Szczepańczyk

 

Wrocławski Teatr Pantomimy powstał w 1956 roku. Jego założycielem i kierownikiem artystycznym był choreograf i reżyser Henryk Tomaszewski. Unikalność Wrocławskiego Teatru Pantomimy to efekt wypracowanego przez Tomaszewskiego studyjnego sposobu kształcenia mima totalnego. Poszukiwania prawdy (w) ruchu oraz nowych środków wyrazu umożliwiły tworzenie choreodramów spektaklowych: widowisk o bogatej scenografii i oprawie muzycznej, w których  ruch nie jest prostym ekwiwalentem słowa, a syntezą doznań i wrażeń. Osobliwe wizje reżyserskie i autorskie programy Tomaszewskiego przyniosły zespołowi popularność w kraju i za granicą oraz liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach.

 

„VAI VEM” – GATO SA GROUP – Portugalia

18 czerwca, 19:00, Scena Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego

Podróż jako metafora ludzkiego losu. Cztery postacie, ich historie, wrak statku i otwarte morze. Pogoń za miłością, ucieczka przed przeszłością i poszukiwanie miejsca, gdzie można zapuścić korzenie. Vai Vem to podróż, inspirowana migracją jako wizualną przestrzenią oraz fizycznym teatrem jako narzędziem narracji. Uniwersalna opowieść o iluzji, lęku, nadziejach i miłości.

Dramaturgia: Ángela Valderrama

Reżyseria: Juan Carlos Agudelo

Występują: Helena Rosa, Marina Leonardo, Raul Oliveira, Tomás Porto

Grupa GATO SA, założona w 1988 roku w Santo André Secondary School, kładzie największy nacisk na tworzenie i eksperymentowanie z różnymi gatunkami sztuki. Portugalscy artyści inspiracji szukają również w podróżach i tradycji teatru ruchu.

Bilety

www.biletyteatrdramatyczny.pl
22 656 68 44
kasa@teatrdramatyczny.pl

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

#wtonacjirecenzji: „ELVIS” film tak samo pulsujący i dynamiczny jak muzyka Presleya. To produkcja, która pokazuje życie chłopaka, o którym bez wahania można powiedzieć, iż wart był milion dolarów.

Reżyser Baz Luhrmann oddaje widzom widowiskową historię króla rock and rolla opowiedzianą przez Toma Parkera „Pułkownika” (Tom Hanks) , człowieka który odkrył Presleya

Read More...

#wtonacjipromocji: „Król ringu”, czyli dlaczego nieważne ile razy upadłeś, jeśli wstałeś o jeden więcej

Przedstawiamy Wam literacki debiut autorki, która sygnuje swoje książki jako Dakota Arizona. Dzięki temu autorowi przekonujemy się ile może znaczyć wdanie

Read More...

#wtonacjipromocji: „Dziewczyna z biblioteki”, czyli jak i dlaczego faceci potrafią tracić głowy na punkcie kobiet

Przedstawiamy Wam następny tytuł Igi Daniszewskiej, który nosi tytuł „Dziewczyna z biblioteki”. Za sprawą tego tytułu autorka prezentuje, że typowe przeciwieństwa

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu