Ragnar Lodbrok – legendarny władca wikingów – wywiad z Arturem Szrejterem

In Literatura, Wywiady

Wikingowie handlowali, odkrywali, łupili i walczyli. Cenili odwagę, lojalność i waleczność, a wojownicy którzy  zdobyli wojenną sławę,według wierzeń po śmierci  trafiali na ucztę do Walhalli oraz do opowieści .

Poświęcone im sagi krążyły po Skandynawii, ich czyny obrastały legendami, a oni sami stawali się  wzorami idealnych wojowników. Jednym z takich ideałów  był Ragnar Lodbrok, który dziś, około 1200 lat po swoim urodzeniu, podbija popkulturę.

Ragnar Lodbrok
Travis Fimmel jako Ragnar Lodbrok w popularnym serialu “Wikingowie” (History TV)

I właśnie o nim rozmawialiśmy z Arturem Szrejterem autorem książki „Legenda wikingów. Opowieści o Ragnarze Lodbroku, jego żonach i synach” czyli  słynnym królu i wojowniku wikingów , a także jego rodzinie i jakże pięknych żonach.

Zapraszamy do wysłuchania naszej rozmowy.

Książka o Ragnarze Lothbroku

Artur Szrejter napisał książkę o Ragnarze Lothbroku i jego synach, ukazywać będzie wizję totalną. Lothbrokowie byli ideałami wszystkich wikingów. Potrafili zarówno walczyć jak i kochać. Ragnar był wodzem jednej z armii wikińskich która zdobyła Paryż w IX w.
Nie ukrywajmy, że postać Ragnara Lothbroka stała się popularna dzięki serialowi „Wikingowie”, twórca Michael Hirst skupił się na jednym rodzie i skumulował wszystkie osiągnięcia wikingów. Artur Szrejter uważa, że pięknie opisał ich historię za pomocą kultury masowej.
Autor zdradził nam, że może jeszcze w tym roku zobaczymy kolejną książkę, tym razem o Słowianach omawiającą jedną z nadmorskich wojen z połowy XI w. Słowian z Duńczykami i Norwegami.

Ragnar Lodbrok – legendarny władca wikingów – wywiad z Arturem Szrejterem

Część I

Część II

Część III

Część IV

 

 

 

Artur Szrejter (ur. 17 lutego 1971 w Warszawie) – polski autor książek popularnonaukowych, pisarz fantasy, publicysta, redaktor, tłumacz.

Ukończył archeologię na Uniwersytecie Warszawskim, specjalizując się w pradziejach ludów germańskich i pogańskiej religii Germanów.

Należał do grupy literackiej Klub Tfurców i był redaktorem fanzinu literackiego grupy – Fantom. Zadebiutował opowiadaniem Wieszczy („Fenix” 1/1991; nominacja do Nagrody im. Janusza Zajdla).[1] Ten i kilka kolejnych tekstów Szrejtera zapoczątkowały w Polsce nurt „słowiańskiej fantasy” umieszczonej w realiach dawnej Słowiańszczyzny[2]. Jego opowiadania były tłumaczone na czeski i słowacki.

Zajmuje się pisaniem opracowań popularnonaukowych z zakresu wierzeń pogańskich Germanów, historii walk Słowian nadbałtyckich ze skandynawskimi wikingami oraz dziejów „barbarzyńskich” ludów dawnej Europy. Jest autorem licznych recenzji literackich, artykułów kulturoznawczych i popularnonaukowych oraz felietonów, zamieszczanych w czasopismach oraz jako posłowia lub komentarze do książek i komiksów o tematyce historycznej. Napisał wiele artykułów z dziedziny RPG oraz podręcznik Świat Almohadów, będący rozszerzeniem gry Kryształy Czasu. Uczestniczy w promocji polskiej literatury fantastycznej, także za granicą (Czechy, Słowacja, Niemcy, Szwajcaria), a wśród odbiorców fantastyki propaguje wiedzę o historii i religioznawstwie.

Od połowy lat 90. pracował jako redaktor w czasopismach, m.in. „Fantasy Komiks”, „Fenix”, „Magia i Miecz”, „Odkrywca tajemnic świata”, „Świat Komiksu”. Od 1997 roku jest redaktorem komiksów w wydawnictwie Egmont (m.in. opracował zbiorcze wydania klasyki polskiego komiksu, np. serii Kajtek i Koko Janusza Christy czy wczesnych historii z cyklu Tytus, Romek i A’Tomek Henryka Chmielewskiego), okazjonalnie tłumaczy także komiksy[3]. Od 2008 roku w Instytucie Wydawniczym Erica jest redaktorem prowadzącym i merytorycznym książek historycznych (powieści, opracowań popularnonaukowych oraz historycznej fantasy).

(źródło: wikipedia.org)

Książkę oraz inne tytuły napisane przez Artura Szrejtera znajdziecie : http://www.wydawnictwoerica.pl/

Rozmawiał : K.S

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozprzestrzenianie artykułu bez zgody autora jest zabronione!
Prawo chronione przez ustawę z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych: Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Niesamowita okazja na zakupy książkowe!

Słońce przygrzewa, sezon urlopowy w pełni… można się wreszcie ZATRZYMAĆ na chwilę i zrobić coś dla siebie. Na przykład przeczytać książkę!

Read More...

Nadchodzi „Apokawixa”

Zdana matura, wakacje, plaża, melanż życia i… TO. Prezentujemy spot kampanii teaserowej zapowiadającej film „Apokawixa” w reżyserii Xawerego Żuławskiego.

Read More...

„Kino na wakacje, taniej przez aplikację” – akcja sieci Helios!

Lato tego roku obfitować będzie w moc wakacyjnych premier. Poza fantastycznymi filmami w przeróżnych gatunkach, Helios przygotował dla

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu