Ragnar Lodbrok – legendarny władca wikingów – wywiad z Arturem Szrejterem

In Literatura, Wywiady

Wikingowie handlowali, odkrywali, łupili i walczyli. Cenili odwagę, lojalność i waleczność, a wojownicy którzy  zdobyli wojenną sławę,według wierzeń po śmierci  trafiali na ucztę do Walhalli oraz do opowieści .

Poświęcone im sagi krążyły po Skandynawii, ich czyny obrastały legendami, a oni sami stawali się  wzorami idealnych wojowników. Jednym z takich ideałów  był Ragnar Lodbrok, który dziś, około 1200 lat po swoim urodzeniu, podbija popkulturę.

Ragnar Lodbrok
Travis Fimmel jako Ragnar Lodbrok w popularnym serialu “Wikingowie” (History TV)

I właśnie o nim rozmawialiśmy z Arturem Szrejterem autorem książki „Legenda wikingów. Opowieści o Ragnarze Lodbroku, jego żonach i synach” czyli  słynnym królu i wojowniku wikingów , a także jego rodzinie i jakże pięknych żonach.

Zapraszamy do wysłuchania naszej rozmowy.

Książka o Ragnarze Lothbroku

Artur Szrejter napisał książkę o Ragnarze Lothbroku i jego synach, ukazywać będzie wizję totalną. Lothbrokowie byli ideałami wszystkich wikingów. Potrafili zarówno walczyć jak i kochać. Ragnar był wodzem jednej z armii wikińskich która zdobyła Paryż w IX w.
Nie ukrywajmy, że postać Ragnara Lothbroka stała się popularna dzięki serialowi „Wikingowie”, twórca Michael Hirst skupił się na jednym rodzie i skumulował wszystkie osiągnięcia wikingów. Artur Szrejter uważa, że pięknie opisał ich historię za pomocą kultury masowej.
Autor zdradził nam, że może jeszcze w tym roku zobaczymy kolejną książkę, tym razem o Słowianach omawiającą jedną z nadmorskich wojen z połowy XI w. Słowian z Duńczykami i Norwegami.

Ragnar Lodbrok – legendarny władca wikingów – wywiad z Arturem Szrejterem

Część I

Część II

Część III

Część IV

 

 

 

Artur Szrejter (ur. 17 lutego 1971 w Warszawie) – polski autor książek popularnonaukowych, pisarz fantasy, publicysta, redaktor, tłumacz.

Ukończył archeologię na Uniwersytecie Warszawskim, specjalizując się w pradziejach ludów germańskich i pogańskiej religii Germanów.

Należał do grupy literackiej Klub Tfurców i był redaktorem fanzinu literackiego grupy – Fantom. Zadebiutował opowiadaniem Wieszczy („Fenix” 1/1991; nominacja do Nagrody im. Janusza Zajdla).[1] Ten i kilka kolejnych tekstów Szrejtera zapoczątkowały w Polsce nurt „słowiańskiej fantasy” umieszczonej w realiach dawnej Słowiańszczyzny[2]. Jego opowiadania były tłumaczone na czeski i słowacki.

Zajmuje się pisaniem opracowań popularnonaukowych z zakresu wierzeń pogańskich Germanów, historii walk Słowian nadbałtyckich ze skandynawskimi wikingami oraz dziejów „barbarzyńskich” ludów dawnej Europy. Jest autorem licznych recenzji literackich, artykułów kulturoznawczych i popularnonaukowych oraz felietonów, zamieszczanych w czasopismach oraz jako posłowia lub komentarze do książek i komiksów o tematyce historycznej. Napisał wiele artykułów z dziedziny RPG oraz podręcznik Świat Almohadów, będący rozszerzeniem gry Kryształy Czasu. Uczestniczy w promocji polskiej literatury fantastycznej, także za granicą (Czechy, Słowacja, Niemcy, Szwajcaria), a wśród odbiorców fantastyki propaguje wiedzę o historii i religioznawstwie.

Od połowy lat 90. pracował jako redaktor w czasopismach, m.in. „Fantasy Komiks”, „Fenix”, „Magia i Miecz”, „Odkrywca tajemnic świata”, „Świat Komiksu”. Od 1997 roku jest redaktorem komiksów w wydawnictwie Egmont (m.in. opracował zbiorcze wydania klasyki polskiego komiksu, np. serii Kajtek i Koko Janusza Christy czy wczesnych historii z cyklu Tytus, Romek i A’Tomek Henryka Chmielewskiego), okazjonalnie tłumaczy także komiksy[3]. Od 2008 roku w Instytucie Wydawniczym Erica jest redaktorem prowadzącym i merytorycznym książek historycznych (powieści, opracowań popularnonaukowych oraz historycznej fantasy).

(źródło: wikipedia.org)

Książkę oraz inne tytuły napisane przez Artura Szrejtera znajdziecie : http://www.wydawnictwoerica.pl/

Rozmawiał : K.S

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozprzestrzenianie artykułu bez zgody autora jest zabronione!
Prawo chronione przez ustawę z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych: Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

“Struktury Intymne” wywiad z Joanną Roszkowską

Joanna Roszkowska jest absolwentką wydziału Wzornictwa Przemysłowego ASP w Warszawie. Przez lata była związana ze sztuką użytkową. Rzeźbę studiowała

Read More...

Lipcowa odsłona Wyboru Krytyków z najlepszą polską literaturą współczesną

Wybór Krytyków to wspólny projekt Empiku i Unii Literackiej, który promuje wybitną polską literaturę współczesną. Co miesiąc troje uznanych krytyków: Paulina

Read More...

„Thiller to mój ulubiony gatunek ..” o książce „Paranoja” (BookEdit, 2021) w wywiadzie z Natalią Kostrzycką.

11 lutego tego roku swoją premierę miała debiutancka książka Natalii Koszyckiej pt. „Paranoja”, która ukazała się na polskim rynku nakładem Wydawnictwa

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu