Miny polskie w Teatrze Polskim

In Aktualności, Teatr

Miny polskie premiera 29 stycznia 2018 ,Duża Scena – Teatr Polski

 

Reżyseria: Mikołaj Grabowski

Scenariusz: Mikołaj Grabowski, Tadeusz Nyczek

Scenografia: Mikołaj Grabowski

Kostiumy: Katarzyna Kornelia Kowalczyk

Choreografia: Mikołaj Grabowski

Projekcje: Michał Grabowski

Światło: Michał Grabowski

Scenariusz autorstwa Tadeusza Nyczka i Mikołaja Grabowskiego oparty jest na „Wyzwoleniu” Stanisława Wyspiańskiego, „Opisie obyczajów…” Jędrzeja Kitowicza, utworach Witolda Gombrowicza: „Dziennikach”, „Ferdydurke”, „Operetce”, „Ślubie” oraz „Mimice” – XIX-wiecznym podręczniku dla aktorów autorstwa Wojciecha Bogusławskiego.

Miny polskie są próbą rozpoznania i opisania schematów, które organizują życie narodowe. Gesty, miny, pozy – gombrowiczowskie gęby, które przyprawiamy innym lub za którymi sami się chowamy. Życie narodu – społeczne, polityczne, artystyczne – od wieków w pętach obyczaju i konwenansu. Polska dawna i współczesna, które wzajemnie się w sobie przeglądają.

Mikołaj Grabowski od dawna interesuje się istotą czy też genem polskości. Odkrywa go
w świadectwach kultury sarmackiej, szlacheckich gawędach i pamiętnikach, ale także
w krytycznych przetworzeniach, polemikach czy nawet parodiach, jakim dawne tradycje i mentalność Polaków poddała nowoczesna literatura, zwłaszcza Gombrowicz. Z oby tych źródeł wyrosły tak znakomite przedstawienia Grabowskiego, jak Pamiątki Soplicy wg Henryka Rzewuskiego, Trans-Atlantyk wg Gombrowicza czy legendarny Opis obyczajów wg ks. Kitowicza.

 

OBSADA:

Wyspiański: Maksymilian Rogacki

Muza: Joanna Halinowska

Konrad: Krystian Modzelewski

Starzec: Jerzy Schejbal

Kaznodzieja: Ewa Makomaska

Samotnik: Natalia Sikora

Prymas: Antoni Ostrouch

Mówca: Marta Alaborska

Wróżka: Eliza Borowska

Bogusławski: Jan Peszek

Aktor: Paweł Krucz

Aktorka: Anna Cieślak

Szlachcic I: Piotr Cyrwus

Szlachcic II: Wojciech Czerwiński

Szlachcic III: Tomasz Błasiak

Szlachcianka I: Maja Barełkowska

Szlachcianka II: Izabella Bukowska-Chądzyńska

Gombrowicz: Grzegorz Mielczarek

 

Miny polskie są kolejnym portretem naszej zbiorowości, jej „czerepu rubasznego” i „duszy anielskiej”. Stawiają pytanie o to, czy istnieje coś takiego, jak charakter narodowy i w czym on się przejawia. Co pozostaje w nas stałe i niezmienne mimo zmieniających się okoliczności historycznych.

Grabowski wraz z Tadeuszem Nyczkiem stworzyli scenariusz, w którym przyglądają się polskości niejako z czterech punktów widzenia. Na schyłek sarmatyzmu i czasy saskie patrzymy oczami ks. Kitowicza; żrącą i dotkliwą krytykę tradycji, narodu i społeczeństwa autorzy wyjęli z Wyzwolenia Wyspiańskiego; prześmiewczym duchem wywracającym polskość na nice jest, rzecz jasna, Gombrowicz. Cały zaś zamysł opiera się na Mimice – podręczniku gry aktorskiej, który napisał Wojciech Bogusławski, skądinąd koryfeusz Oświecenia i zwolennik antysarmackich reform. Można więc powiedzieć, że jest to przedstawienie o odwiecznym przymusie strojenia min i „przyprawiania gęby”, jak to opisywał Gombrowicz. I o „robieniu Polski na każdym kroku i codziennie”, jak to ujmował Wyspiański. Gdzie pod tymi manifestacjami kryje się autentyczność Polaków? Oto pytanie.

 

 

Premierą spektaklu „Miny polskie” inaugurujemy obchody stulecia odzyskania niepodległości.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

#wtonacjirecenzji: „ELVIS” film tak samo pulsujący i dynamiczny jak muzyka Presleya. To produkcja, która pokazuje życie chłopaka, o którym bez wahania można powiedzieć, iż wart był milion dolarów.

Reżyser Baz Luhrmann oddaje widzom widowiskową historię króla rock and rolla opowiedzianą przez Toma Parkera „Pułkownika” (Tom Hanks) , człowieka który odkrył Presleya

Read More...

#wtonacjipromocji: „Król ringu”, czyli dlaczego nieważne ile razy upadłeś, jeśli wstałeś o jeden więcej

Przedstawiamy Wam literacki debiut autorki, która sygnuje swoje książki jako Dakota Arizona. Dzięki temu autorowi przekonujemy się ile może znaczyć wdanie

Read More...

#wtonacjipromocji: „Dziewczyna z biblioteki”, czyli jak i dlaczego faceci potrafią tracić głowy na punkcie kobiet

Przedstawiamy Wam następny tytuł Igi Daniszewskiej, który nosi tytuł „Dziewczyna z biblioteki”. Za sprawą tego tytułu autorka prezentuje, że typowe przeciwieństwa

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu