Ukryty język kwiatów – motyw kwiatów w malarstwie

In Sztuka

Trudno wyobrazić sobie malarstwo, zarówno historyczne jak i współczesne, bez motywów kwiatowych. Przez setki lat praktyk malarskich symbolika kwiatów nurtowała wielu topowych wirtuozów sztuki.

 

Wśród nich warto wymienić czołowego secesjonistę Alfonsa Muchę, polską malarkę z przełomu wieków XIX i XX Olgę Boznańską czy chociażby kapistę Jana Cybisa. W zależności od danego okresu czasu, kwiaty utożsamiano z symbolami mitologicznymi, religijnymi, a nawet medycznymi. Zagadkowych interpretacji bukietów, wiązanek, splotów czy wianków jest tyle, co samych gatunków tych roślin.

Według starożytnej greckiej tradycji goździk reprezentował symbol miłości, a w czasach średniowiecza bluszcz oznaczał małżeńską wierność. Produkcja obrazów z motywem kwiatów kwitła w XV i XVI wieku, kiedy pojawili się pierwsi malarze specjalizujący się w obrazach botanicznych. Dzieła z tego okresu miały wysokie walory dekoracyjne, ale przede wszystkim posiadały ogromnie istotny, wspomniany już wymiar symboliczny.

 

Starożytny Egipt

W starożytnej egipskiej mitologii kwiat lotosu symbolizował słońce i odrodzenie. Uproszczony motyw lotosu był często używany do ozdabiania przedmiotów artystycznych, w tym papirusów, amuletów i ceramiki. Egipcjanie wykorzystali kwiaty również jako medium artystyczne. Na przykład w grobowcu króla Tutanchamona znaleziono wiele naszyjników z barwionego płótna i ciętych kwiatów – w tym słoneczników, chabrów, maków i niebieskich lotosów.

Symbolika kwiatów w średniowiecznej sztuce

Motywy roślinne były również widoczne w sztuce dekoracyjnej okresu średniowiecza. W tym czasie arrasy i inna wielkoformatowa sztuka tekstylna zyskały popularność – pojawiły się w zamkach i kościołach w całej Europie.

Kwiaty i rośliny w czasach średniowiecza miały określone znaczenie . Większość ludzi żyjących w tym okresie była analfabetami, więc artyści używali roślin i kwiatów w swoich dziełach do komunikowania się z odbiorcami. Motywy roślinne, w tym okresie historii sztuki, są bogate w symbolikę.

 

Kwiatowe wzory w renesansie

Artyści z okresu renesansu uwielbiali motyw kwiatów. Wykorzystywali je jako główny temat dla swojego obrazu lub tło. Jednym z najbardziej znanych dzieł sztuki renesansowej jest dzieło Botticellego zatytułowane Primavera. Malowidło przedstawia grupę postaci w pomarańczowym gaju. Znajduje się na nim około prawie dwieście odmian kwiatów, z których jedynie sto trzydzieści jest możliwych do zidentyfikowania przez znawców.

Impresjonizm

W czasach impresjonizmu, francuscy malarze wykorzystywali motyw kwiatów na kilka sposobów. Zdarzało się, że pięknie ułożony bukiet był przedmiotem sceny w pomieszczeniu. W odróżnieniu od obrazów martwej natury, na płótnie znajdowały się także postacie. W niektórych przypadkach, rośliny były centralnym punktem obrazu (Claude Monet, Staw z nenufarami). W epoce postimprezjonizmu, artyści nadal wykorzystywali kwiatowy motyw w swoich obrazach. Najbardziej rozpoznawalnym utworem z tamtego okresu są słynne słoneczniki Van Gogha.

Fowizm

Biorąc pod uwagę nacisk fowizmu na kolor, obrazy z tego okresu często wykorzystywały motyw kwiatów jako element dekoracyjny. W wielu dziełach Matisse’a zobaczymy piękne i pełne pasji kwiatowe wzory.

Pop Art

W 1964 roku Warhol wyprodukował swoją pierwszą serię Flowers, opartą na zdjęciu z kwiatów hibiskusa autorstwa Patricii Caulfied, które znalazło się w czerwcowym numerze magazynu Modern Photography (czerwiec 1964 roku). Kwiaty wydają się unosić na powierzchni płótna – są kolorowe, ostre i wyraziste.

Współczesna sztuka efemeryczna

Wielu współczesnych artystów używa  prawdziwych kwiatów do stworzenia wyjątkowej  efemerycznej sztuki. Począwszy od drobiazgowych aranżacji kwiatowych po rzeźby plenerowe i instalacje publiczne – dzieła te uświetniają ulotne piękno kwiatów i podtrzymują ich artystyczną spuściznę.

Naukowcy i historycy sztuki do dzisiaj zachodzą w głowę, jakie przesłania posiadały na przykład prace malarzy niderlandzkich (m.in. martwe natury Jana Brueghela Starszego). Być może ze względu na rozległość tego motywu, w dalszym ciągu intryguje on coraz to nowych artystów.

 

Autor: Auxioner.com

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

ELVIS WIELKI POWRÓT KRÓLA ROCK’N’ROLLA JUŻ 28 WRZEŚNIA NA BLU-RAY™ I DVD

Baz Luhrmann, jeden z najbardziej oryginalnych reżyserów w Hollywood powraca z nowym filmem! W charakterystycznym dla siebie stylu, który idealnie pasuje

Read More...

Pełen nowości, porywający repertuar kin Helios!

Piątek to jeden z najbardziej filmowych dni tygodnia, a ten najbliższy będzie obfitował w moc wyczekiwanych premier. Na ekranach kin Helios

Read More...

#wtonacjirecenzji: „Symbioza” to dostępny na platformie Audioteka serial audio, w którym usłyszymy między innymi głosy Bartłomieja Topy i Mariana Opani, którzy odegrali swoje role lepiej niż świetnie.

Pozornie niemożliwa przyjaźń okazuje się być początkiem ciekawej przygody. Dwóch mężczyzn, których połączyło pragnienie wolności. Janek (Bartłomiej Topa) to

Read More...

One commentOn Ukryty język kwiatów – motyw kwiatów w malarstwie

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu