Nowy singiel Natalii Moskal z płyty Bunt młodości to piosenka poruszająca temat silnego uczucia, ale nie w pojęciu romantycznej relacji damsko-męskiej.
Utwór Miłość to głos zaangażowanej w sprawy społeczno-polityczne poetki Kazimiery Iłłakowiczówny. Singiel powstał na bazie wierszy z dwóch tomików „Płaczący ptak” i „To, co się przydarzyło”. Melodię skomponował Jan Stokłosa.
Singiel Miłość promujący najnowszą EP-kę Natalii Moskal to utwór stworzony z połączenia dwóch wierszy Kazimiery Iłłakowiczówny o tym samym tytule.
Utwór, trochę na przekór, zostanie opublikowany w Walentynki. Nie jest to bowiem piosenka o miłości romantycznej, ale tej trudnej, wystawianej wielokrotnie na próbę miłości do ojczyzny. W pierwszej części piosenki wybrzmiewa mroczny aspekt miłości, która jest porównana do śmierci, przedstawiona jako coś obezwładniającego, ale trwałego. Dopiero później pojawia się nuta nadziei. – mówi Natalia Moskal.
Link do teledysku piosenki Miłość:
Teledysk do piosenki oddaje atmosferę singla, w którym miesza się mroczny nastrój z ufnością o lepszą przyszłość. W klipie reżyserowanym przez nominowanego do Fryderyka 2019 Dawida Ziembę, Natalia wciela się w rolę Miłości. Zdjęcia były kręcone w Pałacu w Jabłonnie.
* * *
Fascynacja Natalii Moskal twórczością Kazimiery Iłłakowiczówny zaczęła się po przeczytaniu jej biografii: Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie Joanny Kuciel-Frydryszak. To był punkt zapalny do tego, aby bliżej przyjrzeć się jej twórczości, a następnie podjąć decyzję o stworzeniu projektu muzycznego. To kolejna ważna kobieta, której twórczość Natalia postanowiła przybliżyć.
Wcześniej przetłumaczyła i doprowadziła do wydania książki Rodowód Ester Kreitman, siostry Noblisty Isaaca Bashevisa Singera. Obie kobiety łączy odwaga, niezależność w myśleniu i działaniu, połączona z ogromną wrażliwością. Ponadto Iłłakowiczówna także tłumaczyła literaturę, co Natalii wydało się w jej bogatej i złożonej biografii interesujące i szczególnie bliskie. Tytuł płyty Bunt młodości też ma znaczenie – to w odczuciu Natalii tekst, który obrazuje przynależność do wspólnoty młodych ludzi, chcących zmienić świat.
Muzykę do wszystkich pięciu utworów skomponował Jan Stokłosa, który także odpowiada za produkcję płyty. Album jest eklektyczny, a dynamika utworów zróżnicowana.
* * *
W nagraniu płyty wzięli udział:
Kompozycje, aranżacje, produkcja muzyczna – Jan Stokłosa
Realizacja nagrań/ edycja/ mix/ mastering – Tomasz Budkiewicz
Opieka wokalna: Paulina Grochowska, Kamil Dominiak
Fortepian, Hammond, Rhodes, Synths, Programming, Loopy – Jan Stokłosa
Perkusja – Błażej Gawliński
Bas – Michał Grott
Gitara – Andrzej Olewiński
Kwartet smyczkowy w składzie: Paulina Mastyło-Fałkiewicz, Anna Szalińska-Zaziębło, Sylwia Mróz-Celuch, Dorota Woźniak-Mocarska
Harfa – Sandra Kopijkowska
Projekt graficzny okładki – Artur Żuchowski
Zdjęcia – fotografie ze zbiorów Biblioteki Kórnickiej PAN; Angelika Chmiel
* * *
BIOGRAFIA
Natalia Moskal – wokalistka, autorka tekstów, tlumaczka. Muzyka, którą tworzy to ogólnie pojęty electro pop ze sporą dawką alternatywy. Ceni w sztuce różnorodność i uważa, że kontrast jest dużą zaletą.
W 2014 roku artystka rozpoczęła współpracę z Bartoszem Dziedzicem. Cenionym kompozytorem i producentem płyt. Wspólnie skomponowali utwór „Foreign Stranger.” Piosenkę wyprodukował młody producent z Lublina, Łukasz Maron, producent debiutanckiej płyty Natalii zatytułowanej „Songs of Myself.”
Teledysk do utworu „Foreign stranger” zakwalifikował się na festiwale filmowe „Paris Music Video Underground” oraz „Roma DOC.” Piosenka znaduje się również na liście przebojów Euro Indie Music Chart i jest emitowana w ponad 60 krajach na całym świecie.
5 października 2016 roku, nakładem wydawnictw Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” oraz Fame Art., ukazał się zbiór opowiadań „Rodowód” Ester Singer Kreitman w tłumaczeniu Natalii Moskal.