„Ciemno, prawie noc” premiera filmu oraz wywiady

In Galerie, Wywiady

18 marca w warszawskim Multikinie Złote Tarasy odbyła się uroczysta premiera najnowszego filmu Borysa Lankosza „Ciemno, prawie noc”, na podstawie powieści Joanny Bator pod tym samym  tytułem.

Na premierze pojawiły się aktorki i aktorzy wcielający się w role w filmie m.in Magdalena Cielecka, Jerzy Trela, Marcin Dorociński, Agata Buzek, Joanna Bator, Roma Gąsiorowska, Dawid Ogrodnik, Borys Lankosz, Magda Lankosz.

Najnowszy film Borysa Lankosza pt.: „Ciemno, prawie noc” to jedno z tych dzieł, w których starannie dobrane lokacje stają się równie istotne co jego bohaterowie. Tak było i w tym przypadku, gdzie inspirujące miasto Wałbrzych i tajemniczy zamek Książ stały się nieodłącznym tłem dla opowiadanej historii. „Pamiętam, że na pierwszą dokumentację do Wałbrzycha pojechaliśmy razem z Joanną Bator, która oprowadzała nas, pokazując miejsca, które były – czasem nieświadomie – inspiracją do różnych ustępów powieści”.

 

 

Wspomina Leszek Bodzak, producent z Aurum Film. Nikt nie wyobrażał sobie realizacji „Ciemno, prawie noc” w innej lokacji niż Wałbrzych. Dolnośląskie miasto było znane dotychczas głównie ze „Sztuczek” Andrzeja Jakimowskiego oraz „Komornika” Feliksa Falka. Borys Lankosz wydobył z tej miejscowości niezwykłą stylowość, będącą na pograniczu gotyckiej baśni i onirycznej fantazji. Równie ciekawym obiektem był oczywiście zamek Książ – majestatyczna budowla z końca XIII wieku. Filmowców zafascynowały rozciągające się pod nim tunele, w których nakręcono sekwencję ekscytującego pościgu Alicji Tabor (Magdalena Cielecka) i Marcina Schwartza (Marcin Dorociński).

Nam udało się porozmawiać z Joanną Bator – autorką książki oraz Magdaleną Cielecką która wciela się w rolę Alicji Tabor.  Zapraszamy do wysłuchania naszych rozmów oraz obejrzenia krótkiej fotorelacji z wydarzenia.

 

Joanna Bator

Magdalena Cielecka

 

Ekranizacja głośnej, uhonorowanej nagrodą literacką NIKE powieści Joanny Bator – „Ciemno, prawie noc” w reżyserii Borysa Lankosza („Ziarno prawdy”, „Rewers”). Film produkują Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham ze studia Aurum Film, producenci wielokrotnie nagradzanej „Ostatniej Rodziny”. Scenariusz „Ciemno, prawie noc” to wspólne dzieło Magdaleny Lankosz i Borysa Lankosza, które zręcznie łączy elektryzującą historię kryminalną z elementami kina grozy.

W rolę dziennikarki Alicji Tabor, która powraca do rodzinnego miasta, aby napisać reportaż o tajemniczych zaginięciach dzieci, wcieli się Magdalena Cielecka. W gwiazdorskiej obsadzie znajdują się również: Marcin Dorociński, Dawid Ogrodnik, Aleksandra Konieczna, Eliza Rycembel, Jerzy Trela, Dorota Kolak, Agata Buzek, Piotr Fronczewski czy Roma Gąsiorowska.

 

 

 

Kiedy Wałbrzychem wstrząsa seria tajemniczych zaginięć dzieci, do miasta przybywa dziennikarka Alicja Tabor (Magdalena Cielecka). Powracająca po latach w rodzinne strony, nieustępliwa reporterka chce poznać rodziny zaginionych i rozwikłać zagadkę, wobec której nawet policja okazuje się bezsilna. W trakcie prywatnego śledztwa Alicja – dość nieoczekiwanie – wpada na trop dramatycznych wydarzeń, które swój początek miały dekady temu.

 

 

Dążąc do odkrycia prawdy, dziennikarka będzie musiała stawić czoła nowemu zagrożeniu oraz temu, przed czym uciekała przez całe dorosłe życie – tajemnicy swojego dzieciństwa i szokującym sekretom własnej rodziny. Z czasem ponura intryga kryminalna połączy w jedno zaginięcia dzieci, wojenną przeszłość, legendę zaginionego skarbu oraz losy samej Alicji, która na swojej drodze zmierzy się z czystym wcieleniem zła, jak i zyska sojuszników, stojących po stronie dobra.

Mroczna i piękna sceneria miasta oraz okolic zamku Książ dopełniają świat barwnych i niebezpiecznych postaci, w którym nasza bohaterka przestaje oceniać rzeczywistość tak jak dotychczas…

 

 

Rozmawiał : K.S

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozprzestrzenianie artykułu bez zgody autora jest zabronione!
Prawo chronione przez ustawę z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych: Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Spektakularne widowisko „RENAISSANCE: A Film by Beyoncé” na ekranach Heliosa

Sieć kin Helios zaprasza na porywający seans z wielką gwiazdą współczesnej muzyki – wszechstronnie utalentowaną Beyoncé. Najnowszy dokument o

Read More...

IFPI prezentuje badanie dotyczące postaw odbiorców muzyki wobec sztucznej inteligencji. Ludzka kreatywność pozostaje kluczowa w dobie muzyki produkowanej przez sztuczną inteligencję – potwierdzają odbiorcy muzyki

Międzynarodowa organizacja reprezentująca branżę nagraniową na świecie – IFPI – opublikowała wnioski z przeprowadzonego po raz pierwsze badania dotyczącego

Read More...

„Chłopi” przekraczają 1,5 miliona widzów!

„Chłopi” w reż. DK Welchman i Hugh Welchmana to zdecydowanie najpopularniejszy polski film od czasu pandemii, która na nowo

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu