O projekcie – “Dom muzyki” w rozmowie z Andrzejem “Emollem” Kowalczykiem

In Muzyka, Wywiady

Gościem dzisiejszego wywiadu jest Andrzej „E-moll” Kowalczyk. Pomysłodawca Domu Muzyki – pierwszego w Europie Integracyjnego Domu Pracy Twórczej.

 

Andrzej “Emol” Kowalczyk to człowiek orkiestra,multinstrumentalista, kompozytor, autor, producent muzyczny. A także scenarzysta, reżyser, dziennikarz a nawet aktor . W rozmowie z nami  zdradził nam czym jest Dom Muzyki, komu pomaga i jak powstał, oraz o swoich planach wyjazdu do Australii. Zapraszamy do wysłuchania naszego wywiadu!

Część I

Część II

Andrzej “Emoll” Kowalczyk – biogram

Andrzej “E-moll” Kowalczyk – multinstrumentalista, kompozytor, autor i producent muzyczny.  Czasem scenarzysta, reżyser, dziennikarz a nawet aktor (m.in. “Skazany na bluesa” Jana Kidawy-Błońskiego, „Kocham Cię jak Irlandię” w reż. Aleksandra Dembskiego). Artysta sceny niezależnej, którego pociągają różnorodne formy muzyczne: od utworów chóralnych poprzez piosenkę autorską do rocka symfonicznego. Debiutował w 1986 r. podczas Spotkań Autorów i Kompozytorów w Myśliborzu. Laureat i uczestnik wielu festiwali, m.in.: Złota Dziesiątka OMPP 1989, Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu w 1990-91.

 

Twórca 12 autorskich albumów: “Nie-równy…czas…”, “Erotyk… z góry przegrany…”, “Kochankowie z drugich stron…gazet”, suita “To mi przypomina drogę…”, “Moje pierwsze piosenki i piosenki moich przyjaciół” (cegiełka na rzecz Fundacji Transplantacji Szpiku i Leczenia Chorób Krwi w Katowicach) , suita “Trans…formacje” i “Dom Muzyki – Fixed” (cegiełka na rzecz budowy Domu Muzyki), „Zemollem”, „Zemollem spadaj na drzewo”, „Zemollem session”, „Wolni od zła”, suita „Zemollem – Zanim” i DVD „Oczko E-molla” z orkiestrą kameralną Aukso

 

Współtwórca wielu innych produkcji płytowych w kraju i za granicą. Współpracował z wieloma znakomitościami sceny polskiej, m.in. z Ryszardem Riedlem, Johnem Porterem, Krzysztofem “Jarym” Jaryczewskim – Oddział Zamknięty, Jerzym Filarem, Piotrem Baronem, Mietkiem Jureckim, Markiem Raduli, Krystyną Prońko, Markiem Piekarczykiem, Jarkiem Wajkiem, Pawłem Kukizem, Wandą Kwietniewską, Arturem Gadowskim, Maciejem Zembatym (był szefem artystycznym płyty Macieja Zembatego z największymi przebojami Leonarda Cohena pt.: “In my secret… life”) i Ewą Błaszczyk.

Kompozytor muzyki filmowej. Kompozytor wielu utworów wykorzystywanych w oprawach programów telewizyjnych i radiowych.

 

Mile wspomina również gościnne udziały w koncertach Jacka Skubikowskiego, Stanisława Sojki, Krzysztofa Daukszewicza i grup Perfect, Cree z Sebastianem Riedlem, Jary Band.

Andrzej „E-moll” Kowalczyk jest pomysłodawcą budowy Domu Muzyki i Przewodniczącym Stowarzyszenia “Dom Muzyki” od roku 2018 (www.dommuzyki.com).

W 2017 r.został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Medalem Gloria Artist za całokształt działalności artystycznej.

Członek Związków Twórczych ZAKR i ZAiKS.

 

 

O “Domu muzyki”

Dom Muzyki – pierwszy w Europie Integracyjny Dom Pracy Twórczej. Idea zapoczątkowana przez Członków Założycieli Stowarzyszenia Integracji z Artystami Niepełnosprawnymi „Dom Muzyki” w 1998 roku. „Dom Muzyki” ma być miejscem integracji środowisk twórczych z osobami niepełnosprawnymi, a wybitnie uzdolnionymi artystycznie. Dom Muzyki  o charakterze Domu Pracy Twórczej z niezbędnymi do działań pracowniami, ma być również miejscem niezbędnej dla potrzebujących terapii. Obiekt będzie posiadał pracownie fizyko- i psychoterapeutyczne. W Domu Muzyki, w pracowniach muzycznych i plastycznych, będą odbywać się zajęcia warsztatowe dla  osób z niepełnosprawnościami  oraz terapie dla osób nie posiadających orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (np. depresje, choroba dwubiegunowa afektywna, terapie „pouzależnieniowe”).

Na podstawie indywidualnie dobieranych programów, jedną z podstaw terapii będzie pomoc osobom w realizacji projektów artystycznych. Dom Muzyki będzie wydawał i promował zarejestrowane na miejscu dokonania artystyczne powstałe w wyniku integracyjnej pracy twórczej.

Do zadań Domu Muzyki będzie utworzony specjalny zespół prawników i pracowników socjalnych, którego zadaniem będzie wspieranie członków i pomoc w realizacji celów związanych z życiem codziennym podopiecznych. Nadrzędnym celem tej komórki ma być praca nad aktywizacją społeczną i zawodową osób z niepełnosprawnościami, która w oczywisty sposób zapobiega wykluczeniu społecznemu.

Dodatkowo, Stowarzyszenie „Dom Muzyki” będzie dążyć do udostępniania pracowni i gabinetów rehabilitacyjnych, miejsc noclegowych, galerii, studia nagrań oraz innych powierzchni organizacjom pozarządowym o podobnych profilach działania. Budynek Domu Muzyki (pow. 1300 m2)  został wybudowany przez Stowarzyszenie we wsi Ruda, pow.  miński, ok. 25 kilometrów od centrum Warszawy na terenie XIX-wiecznego Parku, nad malowniczą rzeką Mienią. Inwestycja była prowadzona głównie dzięki wsparciu PFRON i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Wkład własny Stowarzyszenia pochodził głównie z organizowanych koncertów i innych przedsięwzięć artystycznych (ok. 150).

Do roku 2005 Stowarzyszenie zainwestowało 1 000 000 zł. Artyści i producenci koncertów zrzekali się honorariów na rzecz budowy. Wspólnie ze  sponsorami komercyjnymi (w tym barterowymi) zgromadziliśmy większość sprzętów (studio nagrań, instrumenty muzyczne, meble).

Dzięki wsparciu wielu ludzi dobrej woli i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego prace zostały wznowione w 2016 roku. Planowane zakończenie inwestycji to koniec 2019 r.

http://www.e-moll.net

https://www.facebook.com/emoll.kowalczyk/

http://www.dommuzyki.com/

https://www.facebook.com/dommuzykistowarzyszenie

 

Rozmawiał : K.S

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozprzestrzenianie artykułu bez zgody autora jest zabronione!
Prawo chronione przez ustawę z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych: Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Gorący zwiastun filmu MIŁOŚĆ, SEKS & PANDEMIA Patryka Vegi już w sieci! (4 lutego w kinach!)

Namiętność, poszukiwanie miłości i dużo gorących scen .Zobacz zwiastun filmu „Miłość, seks & pandemia”! Nowy film Patryka Vegi w kinach

Read More...

Film „355” z Jessica Chastain już w kinach

Zdobywczynie OSCARÓW Penelope Cruz i Lupita Nyong’o, zachwycające Jessica Chastain i Diane Kruger oraz gwiazdor serii AVENGERS Sebastian

Read More...

„Mój syn” w kinach od 25 lutego! ZWIASTUN

25 lutego do kin trafi film „Mój syn” w reżyserii Christiana Cariona - zrealizowany w nowatorski sposób detektywistyczny thriller

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu