O projekcie – “Dom muzyki” w rozmowie z Andrzejem “Emollem” Kowalczykiem

In Muzyka, Wywiady

Gościem dzisiejszego wywiadu jest Andrzej „E-moll” Kowalczyk. Pomysłodawca Domu Muzyki – pierwszego w Europie Integracyjnego Domu Pracy Twórczej.

 

Andrzej “Emol” Kowalczyk to człowiek orkiestra,multinstrumentalista, kompozytor, autor, producent muzyczny. A także scenarzysta, reżyser, dziennikarz a nawet aktor . W rozmowie z nami  zdradził nam czym jest Dom Muzyki, komu pomaga i jak powstał, oraz o swoich planach wyjazdu do Australii. Zapraszamy do wysłuchania naszego wywiadu!

Część I

Część II

Andrzej “Emoll” Kowalczyk – biogram

Andrzej “E-moll” Kowalczyk – multinstrumentalista, kompozytor, autor i producent muzyczny.  Czasem scenarzysta, reżyser, dziennikarz a nawet aktor (m.in. “Skazany na bluesa” Jana Kidawy-Błońskiego, „Kocham Cię jak Irlandię” w reż. Aleksandra Dembskiego). Artysta sceny niezależnej, którego pociągają różnorodne formy muzyczne: od utworów chóralnych poprzez piosenkę autorską do rocka symfonicznego. Debiutował w 1986 r. podczas Spotkań Autorów i Kompozytorów w Myśliborzu. Laureat i uczestnik wielu festiwali, m.in.: Złota Dziesiątka OMPP 1989, Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu w 1990-91.

 

Twórca 12 autorskich albumów: “Nie-równy…czas…”, “Erotyk… z góry przegrany…”, “Kochankowie z drugich stron…gazet”, suita “To mi przypomina drogę…”, “Moje pierwsze piosenki i piosenki moich przyjaciół” (cegiełka na rzecz Fundacji Transplantacji Szpiku i Leczenia Chorób Krwi w Katowicach) , suita “Trans…formacje” i “Dom Muzyki – Fixed” (cegiełka na rzecz budowy Domu Muzyki), „Zemollem”, „Zemollem spadaj na drzewo”, „Zemollem session”, „Wolni od zła”, suita „Zemollem – Zanim” i DVD „Oczko E-molla” z orkiestrą kameralną Aukso

 

Współtwórca wielu innych produkcji płytowych w kraju i za granicą. Współpracował z wieloma znakomitościami sceny polskiej, m.in. z Ryszardem Riedlem, Johnem Porterem, Krzysztofem “Jarym” Jaryczewskim – Oddział Zamknięty, Jerzym Filarem, Piotrem Baronem, Mietkiem Jureckim, Markiem Raduli, Krystyną Prońko, Markiem Piekarczykiem, Jarkiem Wajkiem, Pawłem Kukizem, Wandą Kwietniewską, Arturem Gadowskim, Maciejem Zembatym (był szefem artystycznym płyty Macieja Zembatego z największymi przebojami Leonarda Cohena pt.: “In my secret… life”) i Ewą Błaszczyk.

Kompozytor muzyki filmowej. Kompozytor wielu utworów wykorzystywanych w oprawach programów telewizyjnych i radiowych.

 

Mile wspomina również gościnne udziały w koncertach Jacka Skubikowskiego, Stanisława Sojki, Krzysztofa Daukszewicza i grup Perfect, Cree z Sebastianem Riedlem, Jary Band.

Andrzej „E-moll” Kowalczyk jest pomysłodawcą budowy Domu Muzyki i Przewodniczącym Stowarzyszenia “Dom Muzyki” od roku 2018 (www.dommuzyki.com).

W 2017 r.został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Medalem Gloria Artist za całokształt działalności artystycznej.

Członek Związków Twórczych ZAKR i ZAiKS.

 

 

O “Domu muzyki”

Dom Muzyki – pierwszy w Europie Integracyjny Dom Pracy Twórczej. Idea zapoczątkowana przez Członków Założycieli Stowarzyszenia Integracji z Artystami Niepełnosprawnymi „Dom Muzyki” w 1998 roku. „Dom Muzyki” ma być miejscem integracji środowisk twórczych z osobami niepełnosprawnymi, a wybitnie uzdolnionymi artystycznie. Dom Muzyki  o charakterze Domu Pracy Twórczej z niezbędnymi do działań pracowniami, ma być również miejscem niezbędnej dla potrzebujących terapii. Obiekt będzie posiadał pracownie fizyko- i psychoterapeutyczne. W Domu Muzyki, w pracowniach muzycznych i plastycznych, będą odbywać się zajęcia warsztatowe dla  osób z niepełnosprawnościami  oraz terapie dla osób nie posiadających orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (np. depresje, choroba dwubiegunowa afektywna, terapie „pouzależnieniowe”).

Na podstawie indywidualnie dobieranych programów, jedną z podstaw terapii będzie pomoc osobom w realizacji projektów artystycznych. Dom Muzyki będzie wydawał i promował zarejestrowane na miejscu dokonania artystyczne powstałe w wyniku integracyjnej pracy twórczej.

Do zadań Domu Muzyki będzie utworzony specjalny zespół prawników i pracowników socjalnych, którego zadaniem będzie wspieranie członków i pomoc w realizacji celów związanych z życiem codziennym podopiecznych. Nadrzędnym celem tej komórki ma być praca nad aktywizacją społeczną i zawodową osób z niepełnosprawnościami, która w oczywisty sposób zapobiega wykluczeniu społecznemu.

Dodatkowo, Stowarzyszenie „Dom Muzyki” będzie dążyć do udostępniania pracowni i gabinetów rehabilitacyjnych, miejsc noclegowych, galerii, studia nagrań oraz innych powierzchni organizacjom pozarządowym o podobnych profilach działania. Budynek Domu Muzyki (pow. 1300 m2)  został wybudowany przez Stowarzyszenie we wsi Ruda, pow.  miński, ok. 25 kilometrów od centrum Warszawy na terenie XIX-wiecznego Parku, nad malowniczą rzeką Mienią. Inwestycja była prowadzona głównie dzięki wsparciu PFRON i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Wkład własny Stowarzyszenia pochodził głównie z organizowanych koncertów i innych przedsięwzięć artystycznych (ok. 150).

Do roku 2005 Stowarzyszenie zainwestowało 1 000 000 zł. Artyści i producenci koncertów zrzekali się honorariów na rzecz budowy. Wspólnie ze  sponsorami komercyjnymi (w tym barterowymi) zgromadziliśmy większość sprzętów (studio nagrań, instrumenty muzyczne, meble).

Dzięki wsparciu wielu ludzi dobrej woli i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego prace zostały wznowione w 2016 roku. Planowane zakończenie inwestycji to koniec 2019 r.

http://www.e-moll.net

https://www.facebook.com/emoll.kowalczyk/

http://www.dommuzyki.com/

https://www.facebook.com/dommuzykistowarzyszenie

 

Rozmawiał : K.S

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozprzestrzenianie artykułu bez zgody autora jest zabronione!
Prawo chronione przez ustawę z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych: Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

#wtonacjirecenzji: „ELVIS” film tak samo pulsujący i dynamiczny jak muzyka Presleya. To produkcja, która pokazuje życie chłopaka, o którym bez wahania można powiedzieć, iż wart był milion dolarów.

Reżyser Baz Luhrmann oddaje widzom widowiskową historię króla rock and rolla opowiedzianą przez Toma Parkera „Pułkownika” (Tom Hanks) , człowieka który odkrył Presleya

Read More...

#wtonacjipromocji: „Król ringu”, czyli dlaczego nieważne ile razy upadłeś, jeśli wstałeś o jeden więcej

Przedstawiamy Wam literacki debiut autorki, która sygnuje swoje książki jako Dakota Arizona. Dzięki temu autorowi przekonujemy się ile może znaczyć wdanie

Read More...

#wtonacjipromocji: „Dziewczyna z biblioteki”, czyli jak i dlaczego faceci potrafią tracić głowy na punkcie kobiet

Przedstawiamy Wam następny tytuł Igi Daniszewskiej, który nosi tytuł „Dziewczyna z biblioteki”. Za sprawą tego tytułu autorka prezentuje, że typowe przeciwieństwa

Read More...

One commentOn O projekcie – “Dom muzyki” w rozmowie z Andrzejem “Emollem” Kowalczykiem

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu