O projekcie – „Dom muzyki” w rozmowie z Andrzejem „Emollem” Kowalczykiem

In Muzyka, Wywiady

Gościem dzisiejszego wywiadu jest Andrzej „E-moll” Kowalczyk. Pomysłodawca Domu Muzyki – pierwszego w Europie Integracyjnego Domu Pracy Twórczej.

 

Andrzej „Emol” Kowalczyk to człowiek orkiestra,multinstrumentalista, kompozytor, autor, producent muzyczny. A także scenarzysta, reżyser, dziennikarz a nawet aktor . W rozmowie z nami  zdradził nam czym jest Dom Muzyki, komu pomaga i jak powstał, oraz o swoich planach wyjazdu do Australii. Zapraszamy do wysłuchania naszego wywiadu!

Część I

Część II

Andrzej „Emoll” Kowalczyk – biogram

Andrzej „E-moll” Kowalczyk – multinstrumentalista, kompozytor, autor i producent muzyczny.  Czasem scenarzysta, reżyser, dziennikarz a nawet aktor (m.in. „Skazany na bluesa” Jana Kidawy-Błońskiego, „Kocham Cię jak Irlandię” w reż. Aleksandra Dembskiego). Artysta sceny niezależnej, którego pociągają różnorodne formy muzyczne: od utworów chóralnych poprzez piosenkę autorską do rocka symfonicznego. Debiutował w 1986 r. podczas Spotkań Autorów i Kompozytorów w Myśliborzu. Laureat i uczestnik wielu festiwali, m.in.: Złota Dziesiątka OMPP 1989, Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu w 1990-91.

 

Twórca 12 autorskich albumów: „Nie-równy…czas…”, „Erotyk… z góry przegrany…”, „Kochankowie z drugich stron…gazet”, suita „To mi przypomina drogę…”, „Moje pierwsze piosenki i piosenki moich przyjaciół” (cegiełka na rzecz Fundacji Transplantacji Szpiku i Leczenia Chorób Krwi w Katowicach) , suita „Trans…formacje” i „Dom Muzyki – Fixed” (cegiełka na rzecz budowy Domu Muzyki), „Zemollem”, „Zemollem spadaj na drzewo”, „Zemollem session”, „Wolni od zła”, suita „Zemollem – Zanim” i DVD „Oczko E-molla” z orkiestrą kameralną Aukso

 

Współtwórca wielu innych produkcji płytowych w kraju i za granicą. Współpracował z wieloma znakomitościami sceny polskiej, m.in. z Ryszardem Riedlem, Johnem Porterem, Krzysztofem „Jarym” Jaryczewskim – Oddział Zamknięty, Jerzym Filarem, Piotrem Baronem, Mietkiem Jureckim, Markiem Raduli, Krystyną Prońko, Markiem Piekarczykiem, Jarkiem Wajkiem, Pawłem Kukizem, Wandą Kwietniewską, Arturem Gadowskim, Maciejem Zembatym (był szefem artystycznym płyty Macieja Zembatego z największymi przebojami Leonarda Cohena pt.: „In my secret… life”) i Ewą Błaszczyk.

Kompozytor muzyki filmowej. Kompozytor wielu utworów wykorzystywanych w oprawach programów telewizyjnych i radiowych.

 

Mile wspomina również gościnne udziały w koncertach Jacka Skubikowskiego, Stanisława Sojki, Krzysztofa Daukszewicza i grup Perfect, Cree z Sebastianem Riedlem, Jary Band.

Andrzej „E-moll” Kowalczyk jest pomysłodawcą budowy Domu Muzyki i Przewodniczącym Stowarzyszenia „Dom Muzyki” od roku 2018 (www.dommuzyki.com).

W 2017 r.został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Medalem Gloria Artist za całokształt działalności artystycznej.

Członek Związków Twórczych ZAKR i ZAiKS.

 

 

O „Domu muzyki”

Dom Muzyki – pierwszy w Europie Integracyjny Dom Pracy Twórczej. Idea zapoczątkowana przez Członków Założycieli Stowarzyszenia Integracji z Artystami Niepełnosprawnymi „Dom Muzyki” w 1998 roku. „Dom Muzyki” ma być miejscem integracji środowisk twórczych z osobami niepełnosprawnymi, a wybitnie uzdolnionymi artystycznie. Dom Muzyki  o charakterze Domu Pracy Twórczej z niezbędnymi do działań pracowniami, ma być również miejscem niezbędnej dla potrzebujących terapii. Obiekt będzie posiadał pracownie fizyko- i psychoterapeutyczne. W Domu Muzyki, w pracowniach muzycznych i plastycznych, będą odbywać się zajęcia warsztatowe dla  osób z niepełnosprawnościami  oraz terapie dla osób nie posiadających orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (np. depresje, choroba dwubiegunowa afektywna, terapie „pouzależnieniowe”).

Na podstawie indywidualnie dobieranych programów, jedną z podstaw terapii będzie pomoc osobom w realizacji projektów artystycznych. Dom Muzyki będzie wydawał i promował zarejestrowane na miejscu dokonania artystyczne powstałe w wyniku integracyjnej pracy twórczej.

Do zadań Domu Muzyki będzie utworzony specjalny zespół prawników i pracowników socjalnych, którego zadaniem będzie wspieranie członków i pomoc w realizacji celów związanych z życiem codziennym podopiecznych. Nadrzędnym celem tej komórki ma być praca nad aktywizacją społeczną i zawodową osób z niepełnosprawnościami, która w oczywisty sposób zapobiega wykluczeniu społecznemu.

Dodatkowo, Stowarzyszenie „Dom Muzyki” będzie dążyć do udostępniania pracowni i gabinetów rehabilitacyjnych, miejsc noclegowych, galerii, studia nagrań oraz innych powierzchni organizacjom pozarządowym o podobnych profilach działania. Budynek Domu Muzyki (pow. 1300 m2)  został wybudowany przez Stowarzyszenie we wsi Ruda, pow.  miński, ok. 25 kilometrów od centrum Warszawy na terenie XIX-wiecznego Parku, nad malowniczą rzeką Mienią. Inwestycja była prowadzona głównie dzięki wsparciu PFRON i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Wkład własny Stowarzyszenia pochodził głównie z organizowanych koncertów i innych przedsięwzięć artystycznych (ok. 150).

Do roku 2005 Stowarzyszenie zainwestowało 1 000 000 zł. Artyści i producenci koncertów zrzekali się honorariów na rzecz budowy. Wspólnie ze  sponsorami komercyjnymi (w tym barterowymi) zgromadziliśmy większość sprzętów (studio nagrań, instrumenty muzyczne, meble).

Dzięki wsparciu wielu ludzi dobrej woli i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego prace zostały wznowione w 2016 roku. Planowane zakończenie inwestycji to koniec 2019 r.

http://www.e-moll.net

https://www.facebook.com/emoll.kowalczyk/

http://www.dommuzyki.com/

https://www.facebook.com/dommuzykistowarzyszenie

 

Rozmawiał : K.S

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozprzestrzenianie artykułu bez zgody autora jest zabronione!
Prawo chronione przez ustawę z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych: Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Pawlicki, Małaszyński i Krawczyk jako elektryzujące trio. Superprodukcja audio na podstawie nowej powieści ​Harlana Cobena.

Antoni Pawlicki w roli niedoszłej gwiazdy NBA, Paweł Małaszyński jako ekscentryczny miliarder psychopata oraz kryminalna historia okraszona kulisami z

Read More...

APHKAHAZETI W POLSCE GRUZIŃSKI PAŃSTWOWY BALET Z CHÓREM I ORKIESTRĄ NA ŻYWO

Tradycyjne fragmenty muzyki gruzińskiej w zupełnie nowej odsłonie, wykonane przez orkiestrę na żywo, a także widowiskowe tańce różnych regionów

Read More...

#nowośćwydawnicza. PTAKY – „Godot”

Płyta GODOT to spotkanie po latach. Płyta GODOT jest o Człowieku. O tym, co jest w nim wzniosłe. Czy

Read More...

One commentOn O projekcie – „Dom muzyki” w rozmowie z Andrzejem „Emollem” Kowalczykiem

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu