O płycie “Chemistry of Love” w rozmowie z Marzeną Majcher

In Muzyka, Wywiady

Miłość jest pragnieniem nieszczęśliwych, natchnieniem poetów a także zagadką dla naukowców. Chemia miłości sprawia, że każdy z nas kocha inaczej, a miłość jest  miłości nierówna.

Czasami zachowujemy się jak ogarnięci szałem, a niektórzy nie odczuwają tak silnego pobudzenia emocjonalnego ,można powiedzieć, że miłość jest to chemiczno-biologiczna reakcja łańcuchowa złożona z wielu elementów.

Ale nie będziemy mówić o badaniach nad miłością, a chcemy zwrócić waszą uwagę na wyjątkową płytę. „Chemistry of Love”. To wydana w lutym tego roku płyta Marzeny Majcher. Płyta zawiera utwory inspirowane wzorami substancji chemicznych odpowiedzialnych za stan zakochania potocznie nazywanych “chemią miłości”.

 

 

„Chemistry of Love” to fenomenalny eksperyment muzyczny, polegający na przełożeniu na język muzyki wzorów strukturalnych i sumarycznych m.in. takich substancji jak fenyloetyloamina, czy dopamina oraz innych. Śmiało możemy stwierdzić ze dzięki Marzenie Majcher usłyszycie jak brzmi “chemia miłości”.

Mieliśmy  przyjemność porozmawiać z Marzeną Majcher. W rozmowie z nami kompozytorka opowiedziała nam o pracy nad płytą, a także o zainteresowaniach oraz najbliższych planach na przyszłość. Zapraszamy do wysłuchania naszej rozmowy.

Część I

Część II

Cześć III

Część IV

A 4 kwietnia zapraszamy Was na koncert związany z premierą płyty, w Domu Zabaw i Kultury “Dzik”.

https://www.facebook.com/events/2268070740175901/?active_tab=about

O płycie:

Płyta Chemistry of Love z muzyką Marzeny Majcher

wydana przez Requiem Records – Opus Series, luty 2019.

Wykonawcy muzyki: Małgorzata Kubala – sopran, NeoQuarte

Chemistry of Love to cykl utworów na sopran i kwartet smyczkowy Marzeny Majcher – kompozytorki współczesnej muzyki poważnej i filmowej, która ugruntowała już swoją pozycję na polskiej scenie muzycznej wyjątkowymi kompozycjami. Przez krytyków i publiczność zaliczana jest do grona jednych z najciekawszych twórców wyznaczających nowe kierunki w tworzeniu muzyki współczesnej oscylującej z nauką. Wykonawcy kompozycji to Małgorzata Kubala – śpiewaczka operowa o elektryzującym sopranie oraz NeoQuartet jeden z najprężniej działających zespołów specjalizujących się w muzyce współczesnej w Europie.

Chemistry of Love Marzeny Majcher, charakteryzuje się oryginalną koncepcją, polegającą na odnajdywaniu analogii pomiędzy muzyką a chemią. Muzyka jest inspirowana wzorami substancji chemicznych odpowiedzialnych za stan zakochania potocznie nazywanych “chemią miłości”. Kompozytorka podjęła się eksperymentu muzycznego, polegającego na transformacji na język muzyki wzorów strukturalnych i sumarycznych takich substancji jak fenyloetyloamina, dopamina oraz innych. W tworzeniu kompozycji istotne było odnalezienie harmonii, melodii oraz ładunku emocjonalnego w strukturach tych wzorów. Dzięki takiemu muzycznemu eksperymentowi można  usłyszeć jak brzmi „chemia miłości”.

       Chemistry of Love jest już znana z licznych koncertów na Festiwalach Muzycznych w kraju i za granicą między innymi była wykonywana na Music Festival Ecos Urbanos w Meksyku (Mexico City 2017) ,                           14th International Festival of Contemporary Music and Visual Arts (Bydgoszcz, 2018) oraz w  Planetarium Instytutu Nauki Kopernik (Warszawa, 2017).

Na płycie znajdują się  także cztery inne kompozycje Marzeny Majcher – cykl utworów Radiacja w wykonaniu Małgorzaty Kubali – sopran oraz kompozytorki – chór, live electronics i Exformer interaktywny. Muzyka ta  jest również inspirowana nauką – kosmologią i fizyką.

Kompozycja „Chemia Miłości” powstała w ramach stypendium z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2016.

Informacje o twórcach:

MARZENA MAJCHER – kompozytorka i gitarzystka. Autorka muzyki filmowej, współczesnej muzyki poważnej i elektroakustycznej. Studiowała Kompozycję na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie pod kierunkiem Krzysztofa Knittla oraz Gitarę Klasyczną w Akademii Muzycznej w Łodzi.

Autorka muzyki do ponad 35 filmów, sztuk teatralnych i seriali. W jej dorobku znajdują się kompozycje na zespoły kameralne i orkiestrę symfoniczną. Jej znane prace, to muzyka do filmów fabularnych: A French Woman, Hanoi – Warszawa, sztuki teatralnej Kobro, muzyka do OprawyTVP Kultura, kompozycje – Chemistry of Love, Figures, 88 Fractals, Kruszenie Neuronów.

Tworzy utwory interdyscyplinarne oscylujące na pograniczu muzyki i nauki. Korzysta z najnowszych technologii w muzyce – używa interaktywnego Exformera. Koncertowała w kraju i za granicą, m.in. na Music Festival Ecos Urbanos w Meksyku (Mexico city 2017 i 2018), 14th International Festival of Contemporary Music and Visual Arts (Bydgoszcz, 2018) w Planetarium – Centrum Nauki Kopernik (Warszawa 2017).

Laureatka wielu nagród, jej płyta Budyń została uznana za „Wydarzenie muzyczne roku 2011” na Festiwalu Sztuki Współczesnej Re:wizje_5 (Warszawa 2011). Stypendystka Ministerstra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017r.). Brała udział w konkursach kompozytorskich, m.in.: The MUSE-IC project  (Francja, Paryż 2018) oraz International Confederation of Eloctroacustic Music-CIME/ ICEM (Moskwa 2017). (www.marzenamajcher.manifo.com)

MAŁGORZATA KUBALA – sopran koloraturowy, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie. Umiejętności wokalne doskonaliła u najlepszych polskich śpiewaczek koloraturowych m.in. u Zdzisławy Donat. Finalistka VIII Międzynarodowego Konkursu Koloraturowego im. Sylwii Geszty.

W 2012r. uzyskała tytuł doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej wokalistyka. Stypendystka Ministra Kultury Księstwa Luxemburg. Koncertowała w kraju oraz zagranicą (Niemcy, Austria, Luxemburg, Łotwa, Hiszpania, Kanada). Od 2002 występuje w zróżnicowanym repertuarze: od opery, operetki, musicalu, aż po muzykę wspołczesną.

W ostatnim czasie wystąpiła w Cendrillon  w Gran Teatro Falla w Kadyksie oraz w  Real Circulo de Labradores w Sewilli (2016). Nagrała dwie płyty: Fryderyk Chopin Paulina Viardot amitié amoureuse – mazurki F. Chopina (DUX, 2014) oraz Szkoła wokalna rodziny García (DUX, 2017). Od 2008 r. jest adiunktem na Wydziale Wokalno – Aktorskim UMFC. Współpracuje jako wykładowca z uczelniami zagranicznymi w Rydze, Sewilli i Madrycie.

NEOQUARTET – kwartet smyczkowy złożony z absolwentów Akademii Muzycznych w Gdańsku, Warszawie i Lucernie. NeoQuartet jest jednym z najciekawszych i najprężniej działających zespołów specjalizujących się w muzyce współczesnej w Europie. Tworzą go: Karolina Piątkowska – Nowicka (I skrzypce), Paweł Kapica (II skrzypce), Michał Markiewicz (altówka) i Krzysztof Pawłowski (wiolonczela).

Zespół ma na koncie cztery CD wydane dla wytwórni DUX, Acte Preable oraz amerykańskiej wytwórni (Gavi Records). Był nominowany do szeregu nagród artystycznych (Pomorska Nagroda Artystyczna, Fryderyki). NeoQuartet koncertuje w Polsce i za granicą (Ukraina, Szwajcaria, Rosja, Włochy, Litwa, Francja, Chiny, Finlandia, Estonia, Niemcy, Dania, Szwecja).

Ma na swoim koncie udział w takich festiwalach jak: Warszawska Jesień, Festiwal Kontrasty (Lwów), Another Space Festival, (Moskwa),  Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna, Beijing Moderne, Asian Music Week, Shanghai New Music Week, Randfestspiele, Autumn Fest Festival –Tallin i inne. (www.neoquartet.pl).

http://marzenamajcher.manifo.com/start

 

Rozmawiał : K.S

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozprzestrzenianie artykułu bez zgody autora jest zabronione!
Prawo chronione przez ustawę z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych: Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Niesamowita okazja na zakupy książkowe!

Słońce przygrzewa, sezon urlopowy w pełni… można się wreszcie ZATRZYMAĆ na chwilę i zrobić coś dla siebie. Na przykład przeczytać książkę!

Read More...

Nadchodzi „Apokawixa”

Zdana matura, wakacje, plaża, melanż życia i… TO. Prezentujemy spot kampanii teaserowej zapowiadającej film „Apokawixa” w reżyserii Xawerego Żuławskiego.

Read More...

„Kino na wakacje, taniej przez aplikację” – akcja sieci Helios!

Lato tego roku obfitować będzie w moc wakacyjnych premier. Poza fantastycznymi filmami w przeróżnych gatunkach, Helios przygotował dla

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu