Maja Ostaszewska czyta fragmenty „Małej Księżniczki” z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania

In Aktualności, Literatura, Wydarzenia

Już dziś, 29 września, po raz 20. obchodzony jest Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji Maja Ostaszewska przedpremierowo przeczytała fragmenty „Małej Księżniczki” Karoliny Lewestam – współczesnej reinterpretacji kultowej opowieści Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Premiera książki oraz audiobooka odbędzie się podczas jesiennej edycji Wirtualnych Targów Książki organizowanych przez Empik. Wydarzenie startuje już za dwa tygodnie, 13 października.

fot.materiały prasowe

Okrągłe obchody Dnia Głośnego Czytania

Mija 20 lat, odkąd Polska Izba Książki zainaugurowała Dzień Głośnego Czytania, w rocznicę urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Z biegiem czasu to święto stało się okazją do promowania idei głośnego czytania nie tylko wśród dziec​i, lecz także dorosłych. Dlaczego?

– Dorosłym warto czytać głośno właściwie z tych samych powodów, dla których czytamy dzieciom. Przecież wspólne czytanie to chwile spędzane naprawdę razem, w wyciszeniu, bez nadmiaru bodźców (bez rzucania okiem na ekran smartfona czy telewizora). To chwile wspólnoty myśli i przeżyć, budujące i pogłębiające bliskość, dające ponadto okazję do obserwowania reakcji bliskiej osoby na odbierane treści i tworzące punkt wyjścia do rozmów i dyskusji 

– tłumaczy psycholog dr Aleksandra Piotrowska.

Niespodzianka od Mai Ostaszewskiej i Empiku 

W tym roku do wspólnego świętowania Dnia Głośnego Czytania Empi​k zaprasza czytelników wraz z Mają Ostaszewską.Aktorka specjalnie z tej okazji przeczytała przedpremierowo trzy fragmenty „Małej Księżniczki” – poetyckiej baśni dla dzieci i dorosłych autorstwa Karoliny Lewestam. Książka pozostaje w dialogu z kultową powieścią Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, a w opowieści najważniejsze są te same wartości: przyjaźń, miłość, wrażliwość i troska o innych.

Maja Ostaszewska czyta fragmenty „Małej Księżniczki” z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania

Premiera „Małej Księżniczki” Karoliny Lewestam zaplanowana jest na 13 października, podczas Wirtualnych Targów Książki. Jednocześnie do aplikacji Empik Go trafi audiobook, w którym będzie m​ożna usłyszeć Maję Ostaszewską. Natomiast już 19 października odbędzie się spotkanie autorskie, w którym poza pisarką wezmą udział: Maja Ostaszewska i Joanna Longić z zespołu Tęskno – artystka po raz pierwszy wykona na żywo utwór inspirowany „Małą Księżniczką”. To jedno z ponad 60 wydarzeń zaplanowanych w ramach czwartej już edycji targów Empiku.

Księżniczka na jednej z wielu gwiazd – Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

„Mały książę” uważany jest za jedno z najwybitniejszych literackich dzieł XX wieku. Został przetłumaczony na ponad 300 języków, w tym na łemkowski czy kaszubski, a na całym świecie sprzedano 140 mln egzemplarzy książki. Złożona, filozoficzna opowieść z kultowymi ilustracjami autorstwa samego de Saint-Exupéry’ego zainspirowała dziesiątki innych twórców i artystów. Niemal 80 lat od premiery historia odczytywana jest z nowej perspektywy. Nietrudno zauważyć, że oprócz Róży nie pojawia się w niej ani jedna postać kobieca. Karolina Lewestam postanowiła to zmienić.

Bohaterką „Małej Księżniczki” jest dziewczynka. Na swej drodze spotyka legendarną amerykańską pilotkę, Amelię Earhart, która zaginęła w tajemniczych okolicznościach podczas pionierskiego lotu nad Pacyfikiem. Mała Księżniczka przemierza kosmos, próbując lepiej zrozumieć swój ukochany kwiat i napotyka po drodze mnóstwo dziwacznych i pięknych postaci. Nie jest to jednak książka, która została napisana wyłącznie z myślą o dziewczynkach – mądrość odkryją w niej zarówno dzieci, jak i dorośli.

Jesienna edycja Wirtualnych Targów Książki już niebawem

„Mała Księżniczka” (Wydawnictwo W.A.B.) to jedna z wielu literackich nowości, które będą mieli okazję poznać uczestnicy czwartej już edycji Wirtualnych Targów Książki organizowanych przez Empik. W ramach najnowszej odsłony targów w ciągu dwóch tygodni odbędzie się ponad 60 wydarzeń, w tym kilkadziesiąt spotkań z autorami najważniejszych książkowych premier jesieni. Swój udział potwierdzili m.in. laureat Bestsellera Empiku Alex Michaelides, Jerzy Bralczyk, Michał Ogórek, Przemek Staroń, Zygmunt Miłoszewski, Martyna Wojciechowska, John Flanagan, Marcel Moss, Jacek Dehnel czy Sylwia Chutnik.

Już dziś Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Dyskusje wokół literatury toczyć się będą na czterech scenach: naScenie Głównejwystąpią autorzy kryminałów, thrillerów i książek obyczajowych, na Scenie Apostrofkrólować będą reportaż i literatura piękna, na Scenie Przecinek i Kropka zaprezentowane zostaną najciekawsze książki dla dzieci, a zupełnie nowa Scena Rozwój będzie przestrzeniądo lepszego poznania samego siebie, poszukiwania inspiracji czy pobudzania ciekawości. Ponadto, tradycyjnie już w ramach branżowego Forum odbędzie się seria webinarów z udziałem ekspertów Empiku, kierowanych do osób zawodowo związanych z rynkiem wydawniczym. Po raz pierwszy internauci będą mogli także zajrzeć za kulisy targowych wydarzeń.

Wirtualne Targi Książki startują 13 października i potrwają do 26 października. Poprzednia, wiosenna odsłona wydarzenia zgromadziła przed ekranami 1,1 mln widzów, a w ciągu trzech edycji WTK sprzedano aż 720 tys. książek.

W załącznikach znajdują się nagrania z Mają Ostaszewską czytającą „Małą Księżniczkę” oraz dłuższy fragment książki.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

#wtonacjirozmowy: 25 lat pisania, a to dopiero początek! Hanna Cygler i “Córki tęczy”

29 września w Scenie Relax odbyło się spotkanie autorskie wokół książki "Córki tęczy" oraz 25 - lecie pracy twórczej

Read More...

Wiedźmy Kijowa: Miecz i krzyż – Wydawnictwo Insignis

Dziś prezentujemy Wam jedną z ciekawych październikowych premier Wydawnictwa Insignis. Już 12 października ukaże się książka dla fanów fantasy

Read More...

#wtonacjirozmowy.Tomasz Lubert – po O.N.A nie mamy już takich pop rockowych zespołów….

Założyciel takich zespołów jak Virgin, Video oraz Volver, współpracujący z wieloma artystami polskiej sceny muzycznej, postanowił powrócić w wyjątkowym

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu