To moje drugie spotkanie z Zygmuntem Miłoszewskim. Wcześniej miałem okazje słuchać audiobooka do książki „ Jak zawsze”, gdzie mogliśmy usłyszeć Dorotę Kolak, Kazimierza Kaczora, Kamilę Baar – Kochańską i Modesta Rucińskiego jako lektorów i bardzo szczerze Wam ten audiobook polecam.
Miałem okazję, dzięki uprzejmości EmpikGo, posłuchać superprodukcji książki „Kwestia ceny”. Sam audiobook jest zrealizowany na najwyższym poziomie. Słucha się go świetnie, nie tylko jeśli chodzi o grę aktorską ale również z udźwiękowieniem produkcji . Sam łapałem się na tym, że gdy w audiobooku było słychać latające komary, ja myślałem że latają mi koło ucha i starałem się je odganiać. Za reżyserię odpowiedzialnym został Krzysztof Czeczot.
Wróćmy do historii jaką usłyszymy w audiobooku.
„Kwestia ceny” to opowieść wielowątkowa. Historia zaczyna się w XX wieku. Polski naukowiec Benedykt Czerski, który powraca z dalekiego wschodu do Polski, podczas silnego sztormu, żegna się z życiem. Czerski uznawany jest za badacza dalekich plemion Syberii – tajemniczego ludu Anjów. Podczas sztormu pilnuje skrzyni zawierającej zabytki owego ludu z Syberii.
Następnie przenosimy się do XXI wieku, i poznajmy kolejnego naukowca – Bogdana Smugę, w którego rolę wciela się Arkadiusz Jakubik. Według mnie fantastycznie poradził sobie z tą rolą. Jego postać jest przekonana, że zbiory Czerskiego kryją skarb, mogący odmienić ludzkość.
W wyprawie towarzyszy mu Zofia Lorentz, w tej roli usłyszymy Aleksandrę Poprawską. Jej postać to słynny historyk sztuki. Razem ze Bohdanem Smugą bierze udział w odnalezieniu zbiorów przywiezionych przez Czerskiego. W wyprawie z naszymi bohaterami odwiedzimy rosyjską Wyspę Przeklętą, Paryż czy też tajemniczą klinikę ukrytą w Pirenejach oraz statek widmo. Ich wyprawa ma jednak drugie dno, a ich odkrycia mogą wpłynąć na przyszłość świata.
Myślę, że więcej zdradzać Wam nie będę ponieważ nie chce spolerować, ale „Kwestia ceny” to bardzo dobry thriller przygodowy. Świetnie przygotowana adaptacja audiobookowa, która wciągnie Was od pierwszego rozdziału.
Dlaczego warto sięgnąć po tą pozycję? Uważam, że w tej opowieści znajdziecie bohaterów, którzy zapadną Wam w pamięć. Kolejnym atutem historii jest inteligentny humor, który miejscami (dobrze że miałem maskę w komunikacji miejskiej) powodował szeroki uśmiech na twarzy. Docenić trzeba także ironię i sarkazm. Fajne jest spotkanie Profesorki Zofii – polecam J. Co ciekawe w opowieści tej poruszone są też ważne tematy związane z klimatem czy przeludnieniem. Każdy znajdzie coś dla siebie. Opowiedziana przez aktorów historia zaskakuje i pobudza wyobraźnię.
Drugą kwestią jest praca jaka została wykonana przy nagraniu superprodukcji. W projekcie wzięło udział ponad 40 aktorów m.in.: Joanna Osyda, Artur Krajewski, Maciej Wilewski, Aleksander Trąbczyński, Joanna Król, Agnieszka Wosińska, Katarzyna Romańczuk, Mariusz Czajka, Robert Mazurkiewicz czy Konrad Żygadło. Co ciekawe w role marynarzy wcielił się autor Zygmunt Miłoszewski oraz redaktor „Kwestii ceny”, Marcin Mastalerz. Zygmunt Miłoszewski miał także wpływ na wybór narratora, którym został ulubiony głos autora – Filip Kosior. Cała oprawa tła w historii jest wręcz genialna. Osobiście uwielbiam takie superprodukcje i mam wrażenie że jest to mistrzowska opowieść bez obrazu ale to co my możemy sobie wyobraźcie jest o wiele bardziej bezcenne.
Po trzecie audiobook jest idealny na wakacyjny urlop by posłuchać go np. kołysząc się w hamaku. Ale nie tylko, fajnie słucha się go również na spacerze czy w samochodzie. „Kwestia ceny” Zygmunta Miłoszewskiego będzie miłym i oryginalnym zaskoczeniem skłaniającym do wielu przemyśleń i refleksji gdzie wszystko zależy od ceny.
Zygmunt Miłoszewski – jeden z najbardziej popularnych polskich pisarzy w Polsce i za granicą. Laureat wielu nagród literackich – na czele z Paszportem Polityki – tłumaczony na kilkanaście języków, ekranizowany. Międzynarodową sławę przyniosła mu bestsellerowa trylogia kryminalna o prokuratorze Teodorze Szackim (2007-2014) oraz thriller przygodowy „Bezcenny” (2013).
( źródło:www.empik.com)
Za udostępnienie audiobooka dziękujemy :