Jacek Komuda – „Westerplatte” – recenzja książki

In Literatura, Recenzje

Nigdy mnie nie interesowały książki historyczne, jednak w pewnym etapie swojego życia zacząłem czytać wiele tekstów publicystyczno-historycznych na temat danych epok, lat, okresów.

Druga wojna światowa dla mnie i dla wielu osób najbardziej interesujący okres w historii ludzkości, a zwłaszcza zakończona klęską kampania wrześniowa. Pierwsza rzecz jaka przychodzi na myśl na hasło bohaterskiej obrony Polski jest legendarne Westerplatte. Tak się zdarzyło, że powstała książka fabularna na podstawie tych wydarzeń o tym samym tytule. autorstwa Jacka Komudy. 

Książka rozpoczyna się parę dni przed rozpoczęciem drugiej wojny światowej.

Mamy okazję poznać bohaterów w tym Henryka Sucharskiego, Franciszka Dąbrowskiego, którzy odegrają znaczącą rolę w odpieraniu nazistowskiej napaści. Przyjęcie w głównej mierze perspektywy wyłącznie tych postaci uszczupla cały drugi plan opowieści, który zostaje marginalizowany. Wiele wydarzeń jest przedstawionych z różnych perspektyw, lecz nigdy nie są one tak zarysowane i rozbudowane jak te dowódców.

Utwór jest przewidywalny, ale dzięki licznym dialogom i opisom nie przeszkadza nam, iż losy żołnierzy są przesądzone, a rezultat ich zmagań z góry znany. Często w sceny batalistyczne wkradał się chaos, co utrudniało śledzenie akcji. Same realia epoki są bardzo dobrze i wiarygodnie przedstawione. Dzięki zabiegom stosowanym przez autora da się poczuć ducha trzydziestego-dziewiątego roku. Widać, że Komuda dobrze zna się na temacie w którym pisze, ma o nim sporą wiedzę, podszytą rzetelnym researchem.

Jeden z wątków, miał służyć przedstawieniu nam drugiej strony medalu, czyli losu żołnierzy wroga. Był on zdecydowanie potrzebny, gdyż dzięki niemu czytelnik przypomina sobie o ludzkiej stronie zwykłych wojskowych. Jednak w moim odczuciu wtłoczony był w opowieść trochę na siłę i wytracał nas z obserwowanych wydarzeń. Rozumiem intencje, autor chciał pokazać nam, czytelnikom, że oni też mają takie same problemy i wcale nie byli tak źli, wręcz przeciwnie stawali często przed takim samym wyborem jak nasi rodacy. 

Książka jest jedynie dobra, ale idealnie nadaje się na początek przygody z piśmiennictwem historycznym.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

#wtonacjirozmowy: 25 lat pisania, a to dopiero początek! Hanna Cygler i “Córki tęczy”

29 września w Scenie Relax odbyło się spotkanie autorskie wokół książki "Córki tęczy" oraz 25 - lecie pracy twórczej

Read More...

Wiedźmy Kijowa: Miecz i krzyż – Wydawnictwo Insignis

Dziś prezentujemy Wam jedną z ciekawych październikowych premier Wydawnictwa Insignis. Już 12 października ukaże się książka dla fanów fantasy

Read More...

#wtonacjirozmowy.Tomasz Lubert – po O.N.A nie mamy już takich pop rockowych zespołów….

Założyciel takich zespołów jak Virgin, Video oraz Volver, współpracujący z wieloma artystami polskiej sceny muzycznej, postanowił powrócić w wyjątkowym

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu