Jacek Komuda – „Westerplatte” – recenzja książki

In Literatura, Recenzje

Nigdy mnie nie interesowały książki historyczne, jednak w pewnym etapie swojego życia zacząłem czytać wiele tekstów publicystyczno-historycznych na temat danych epok, lat, okresów.

Druga wojna światowa dla mnie i dla wielu osób najbardziej interesujący okres w historii ludzkości, a zwłaszcza zakończona klęską kampania wrześniowa. Pierwsza rzecz jaka przychodzi na myśl na hasło bohaterskiej obrony Polski jest legendarne Westerplatte. Tak się zdarzyło, że powstała książka fabularna na podstawie tych wydarzeń o tym samym tytule. autorstwa Jacka Komudy. 

Książka rozpoczyna się parę dni przed rozpoczęciem drugiej wojny światowej.

Mamy okazję poznać bohaterów w tym Henryka Sucharskiego, Franciszka Dąbrowskiego, którzy odegrają znaczącą rolę w odpieraniu nazistowskiej napaści. Przyjęcie w głównej mierze perspektywy wyłącznie tych postaci uszczupla cały drugi plan opowieści, który zostaje marginalizowany. Wiele wydarzeń jest przedstawionych z różnych perspektyw, lecz nigdy nie są one tak zarysowane i rozbudowane jak te dowódców.

Utwór jest przewidywalny, ale dzięki licznym dialogom i opisom nie przeszkadza nam, iż losy żołnierzy są przesądzone, a rezultat ich zmagań z góry znany. Często w sceny batalistyczne wkradał się chaos, co utrudniało śledzenie akcji. Same realia epoki są bardzo dobrze i wiarygodnie przedstawione. Dzięki zabiegom stosowanym przez autora da się poczuć ducha trzydziestego-dziewiątego roku. Widać, że Komuda dobrze zna się na temacie w którym pisze, ma o nim sporą wiedzę, podszytą rzetelnym researchem.

Jeden z wątków, miał służyć przedstawieniu nam drugiej strony medalu, czyli losu żołnierzy wroga. Był on zdecydowanie potrzebny, gdyż dzięki niemu czytelnik przypomina sobie o ludzkiej stronie zwykłych wojskowych. Jednak w moim odczuciu wtłoczony był w opowieść trochę na siłę i wytracał nas z obserwowanych wydarzeń. Rozumiem intencje, autor chciał pokazać nam, czytelnikom, że oni też mają takie same problemy i wcale nie byli tak źli, wręcz przeciwnie stawali często przed takim samym wyborem jak nasi rodacy. 

Książka jest jedynie dobra, ale idealnie nadaje się na początek przygody z piśmiennictwem historycznym.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Światowy Dzień Książki – promocje, spotkanie z Wojciechem Chmielarzem i pół tysiąca książek dla dzieci do wygrania

Prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore Roosevelt przeszedł do historii jako zapalony czytelnik, który pochłaniał średnio jedną książkę dziennie. Choć większości

Read More...

Jak spełnić marzenia i napisać książkę ?

Wielu z nas marzy o napisaniu i wydaniu własnej książki. Przedstawiamy krótki poradnik dla osób przed debiutem literackim. Podpowiadamy, gdzie szukać

Read More...

SPOTKANIE Z PROFESOREM ZBIGNIEWEM IZDEBSKIM Z OKAZJI PREMIERY KSIĄŻKI „SIEDEM GRZECHÓW PRZECIWKO SEKSUALNOŚCI”

W imieniu organizatorów – wydawnictwa Poradnia K i sieci Empik zapraszamy na spotkanie z profesorem Zbigniewem Izdebskim, które odbędzie

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu