#wtonacjirecenzji: Podróż w inny wymiar. Powieść kryminalna „Wiatr” Igora Brejdyganta. Recenzja audiobooka.

In Audiobooki, Recenzje

Debata o wyższości książek nad audiobookami trwa już od kilku lat. Ja również do niedawna byłam wierną fanką formy pisanej. Wydawało mi się, że tylko książka potrafi rozbudzić wyobraźnię i na nowo kreować nasze myśli. Po odsłuchaniu najnowszej superprodukcji Empik Go „Wiatr” z udziałem Andrzeja Chyry i Karoliny Gruszki ostatecznie mogę postawić znak równości.

Igor Brejdygant znany niektórym między innymi jako autor powieści kryminalnej „Szadź” na podstawie której powstał scenariusz znanego serialu, tym razem zabiera nas w podróż do Zakopanego. Nie jest to jednak miejsce przyjazne, gościnne i malownicze. Miasto staje się sceną kryminalnej zagadki, gdzie dominuje mrok, tajemnica, śmierć i…wiatr. Akcja powieści rozgrywa się na przełomie marca i kwietnia. Wieje halny. Wydaje się jakby miał decydować o wszystkim co się ma wydarzyć. Roztapiający się śnieg staje się niebezpieczny. Ginie dwójka znanych mieszkańców Zakopanego. W środku tych wydarzeń znajduje się Wawrzyniec Wiślicki– pisarz z Warszawy, który przyjechał w góry, żeby odpocząć od codzienności. Ma nadzieję na spokój, zebranie myśli i ucieczkę od codzienności. Niewyjaśnienie i tajemnicze okoliczności śmierci Markowskich motywują go jednak do prowadzenia prywatnego śledztwa i rozwiązywania zagadki. Z czym będzie musiał się zmierzyć? Czy w poszukiwaniu prawdy znajdzie również odpowiedzi na inne pytania, które zmienią jego postrzeganie innych  ludzi– a może nawet siebie?

Recenzja superprodukcji “Wiatr” w reżyserii Krzysztofa Czeczota i Wojciecha Pątkiewicza

Produkcja Empik Go zaskakuje. Przyznam, że pierwsze minuty słuchania audiooboka wywoływały we mnie mieszane uczucia. Akcja rozwijała się leniwie, co momentami wydawało się nudne i pozbawione iskry. Z każdą jednak chwilą moje zainteresowanie wydarzeniami wzrastało. Tajemniczy i spokojny głos lektora Kamila Prubana sukcesywnie pobudzał  wyobraźnię i nie pozwalał uciekać myślami w kierunku innych spraw. Ciekawie oddawał emocje bohaterów i niemalże mistyczny klimat Zakopanego. To zdecydowanie – moim zdaniem jeden z mocniejszych punktów audiobooka.

Produkcja tworzy ciekawą przestrzeń dźwiękową, która prowadzi słuchacza przez zakopiańskie ulice tatrzańskie turnie i inne rejony Podhala. Wszystko wydaje się niemal rzeczywiste, na wyciągnięcie ręki. Muzyka w tle, została dobrze wpasowana w poszczególne sceny, buduje tajemniczy nastrój powieści, w której nic nie jest oczywiste. Dopełnia, wszystkie wątki powieści i tworzy nastrój.

Mistyczny charakter produkcji “Wiatr” podkreśla świetna kreacja Andrzeja Chyry, który wciela się w postać Wawrzyńca. Ciekawie oddał charakter głównego bohatera, zdystansowanego, zimnego i nieprzeniknionego.

Wawrzyniec angażuje się w rozwiązanie zagadki kryminalnej – sam mając problemy ze swoją tożsamością. Jest często niespójny w swoim działaniu, wręcz odpychający. Dla niektórych czytelników lub słuchaczy audiobooka może być irytujący, dla innych ciekawy i intrygujący. Jedno jest pewne – nie jest to postać obok której można przejść obojętnie.

Doskonałą pracę wykonała również Karolina Gruszka, wcielając się w postać Moniki. Jej interpretacja podkreśla tajemniczy charakter superprodukcji “Wiatr”, świetnie współgrając z pozostałymi bohaterami.

Karolina Gruszka I Andrzej Chyra w produkcji “Wiatr” tylko w EmpikGo

Kryminał Brejdyganta jest spowity nieprzenikniona mgłą tajemnicy od początku do ostatnich stron. Autor wraz z rozwojem akcji potęguje napięcie. Pojawiają się nowe intrygi, tajemnice i nieoczekiwane zwroty wydarzeń. Znany folklor i malowniczość Zakopanego znika. Wydarzenia rozgrywają się
w miejscach pełnych mroku, w wysokich partiach gór lub ciemnych uliczkach. Niektóre sceny dzieją się nieomal na granicy jawy i snu. Ciekawostką jest, że dla autora powieści praca nad książką była swego rodzaju powrotem do przeszłości. Przemycił w niej tatrzańskie wspomnienia z dzieciństwa.

Produkcja Empik GO w reż. Krzysztofa Czeczota i Wojciecha Pątkiewicza to doskonały relaks, podróż do świata pełnego tajemnic i intryg. Powieść Igora Brejdyganta zmusza do refleksji. Jest to historia
o poszukiwaniu siebie, swojej tożsamości, samoakceptacji i trudnych relacjach z innymi.

Przyznam, że metafizyczny klimat powieści towarzyszył mi jeszcze przez kilka dni po odsłuchaniu audiobooka. Często powracały w myślach obrazy Podhala, głosy głównych bohaterów Andrzeja Chyry i Karoliny Gruszki. Coraz częściej myślę, aby sięgnąć tym razem po książkę i zderzyć dotychczas zbudowane wyobrażenie powieści ze słowem pisanym.

Za udostępnienie audiobooka “Wiatr” dziękujemy:

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

ZAUŁEK KOSZMARÓW NAJNOWSZY FILM W REŻYSERII GUILLERMO DEL TORO JUŻ 15 CZERWCA NA DVD!

Dwukrotny laureat Oscara® Guillermo del Toro – twórca takich obrazów jak „Labirynt Fauna”, czy „Kształt wody”, wraca z nowym

Read More...

Jennifer Lopez w najbardziej współczesnej komedii romantycznej! “WYJDŹ ZA MNIE” na Blu-ray i DVD 15 czerwca

Para supergwiazd Kat Valdez (Jennifer Lopez) i Bastian (debiutujący w filmie Maluma) mają się pobrać na oczach milionów widzów. Kiedy jednak

Read More...

FESTIWAL CLASSIX NA ŻYWIECCZYŹNIE JUŻ OD 13-15 Maja 2022

Festiwal ClassiX to innowacyjny festiwal na styku sztuk. Łamie schematy i konwencje. Łącząc różne gatunki sztuki łączy ludzi. Czwarta edycja Festiwalu

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu