#wtonacjirecenzji: „Samotności” to debiutancka powieść Kamila Zinczuka, która w sposób bardzo bezpośredni odsłania oblicza samotności widziane oczami mężczyzn.

In Literatura, Recenzje

„Samotności” to w zasadzie zbiór opowiadań. Sześć historii różnych mężczyzn, którzy borykają się ze swoją życiową pustką ale każdy w inny sposób sobie z nią radzi. Pierwszy topi smutki w alkoholu, oddając się temu w swoim lubelskim mieszkaniu momentami nie zauważa co jest jawą a co pijackim widem.

Drugi mężczyzna dokonuje retrospekcji swojego życia z perspektywy chodnika, na którym się znalazł. Trzeci to nieszczęśliwy człowiek, któremu bardziej po drodze ze śmiercią niż z  życiem. Czwarty to zagubiony facet, który swoją samotność leczy ucieczką w niemal mechaniczny, przygodny sex. Kolejny to ksiądz, który zmaga się z kryzysem wiary czując się jak w matni. Następny bezimienny opowiada o swoim, życiu które toczy się jakby na ziemi niczyjej. Każda z tych historii serwuje czytelnikowi ogromną dawkę trudnych emocji i jest doskonałym obrazem tego jak wygląda ówczesny świat.

Bezimienni bohaterowie jako parabola konkretnego przekazu.

Uzależnieni od telefonów, social mediów gnamy tak na prawdę nie wiadomo w jakim, a przede wszystkim czy w dobrym kierunku. To czym dzielimy się z szeroko pojętym ogółem na łamach portali społecznościowych nie zawsze ma przełożenie na rzeczywistość. Wstawione na profil zdjęcie to tylko dobra chwila zamknięta w kadrze, jedna z wielu ale właśnie taką a nie inną chcemy się pochwalić bo akurat na niej nie widać naszej samotności.

Myślę, że Zinczuk celowo nie nadał bohaterom imion a jedynie cechy fizyczne tak aby każdy kto sięgnie po powieść mógł niejako utożsamić się z którymś z bohaterów lub też znaleźć  w sobie cechy z kilku.

„Wszystko jest subiektywne i prowadzi do tego, że łatwo gubimy się w oceanach dnia codziennego, często zapominając, że nie jesteśmy istotami stworzonymi do szczęścia”

Powieść Kamila Zinczuka porusza w sposób bardzo odważny problemy współczesnych ludzi. Stawia pytania, czym jest samotność i co tak naprawdę znaczy być szczęśliwym. Nakreśla różne drogi jakimi kroczą ludzie ale też pokazuje w jakie pułapki oraz złudzenia wpadamy. „Samotności” ze względu na trudną tematykę nie są dla każdego. Niejednokrotnie podczas czytania powieści potrzebowałam chwili aby przetrawić w sobie przeczytane zdania. Samotnym można być nawet będąc w związku, żyjąc w dużym mieście, mając przyjaciół. Myślę, że samotność to pojęcie, które po części definiuje niejako życie każdego dorosłego człowieka i dokładnie to pokazał autor w swojej książce.

Dla kogo jest powieść „Samotności” a komu nie uda się z nią rezonować?

Z całą pewnością dla czytelników, którzy nie boją się odważnych i prawdziwych do szpiku kości tematów. Nie jest to łatwa i kolorowa powieść o ludzkich emocjach  ale  prawdziwa  wykładnia współczesnej samotności.Jest to powieść o silnych wrażeniach z perspektywy męskich przeżyć. Mi jako kobiecie książka ta jeszcze bardziej uzmysłowiła, że mężczyźni nie zawsze muszą być silni, oni także cierpią z powodu oszukania czy też opuszczenia. „Samotności” nie należą to gatunku wesołych powieści ale mi osobiście ta książka nie zdołowała a zmusiła do mocnej refleksji na temat własnych przeżyć.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Spektakularne widowisko „RENAISSANCE: A Film by Beyoncé” na ekranach Heliosa

Sieć kin Helios zaprasza na porywający seans z wielką gwiazdą współczesnej muzyki – wszechstronnie utalentowaną Beyoncé. Najnowszy dokument o

Read More...

IFPI prezentuje badanie dotyczące postaw odbiorców muzyki wobec sztucznej inteligencji. Ludzka kreatywność pozostaje kluczowa w dobie muzyki produkowanej przez sztuczną inteligencję – potwierdzają odbiorcy muzyki

Międzynarodowa organizacja reprezentująca branżę nagraniową na świecie – IFPI – opublikowała wnioski z przeprowadzonego po raz pierwsze badania dotyczącego

Read More...

„Chłopi” przekraczają 1,5 miliona widzów!

„Chłopi” w reż. DK Welchman i Hugh Welchmana to zdecydowanie najpopularniejszy polski film od czasu pandemii, która na nowo

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu