#wtonacjirecenzji: “Samotności” to debiutancka powieść Kamila Zinczuka, która w sposób bardzo bezpośredni odsłania oblicza samotności widziane oczami mężczyzn.

In Literatura, Recenzje

“Samotności” to w zasadzie zbiór opowiadań. Sześć historii różnych mężczyzn, którzy borykają się ze swoją życiową pustką ale każdy w inny sposób sobie z nią radzi. Pierwszy topi smutki w alkoholu, oddając się temu w swoim lubelskim mieszkaniu momentami nie zauważa co jest jawą a co pijackim widem.

Drugi mężczyzna dokonuje retrospekcji swojego życia z perspektywy chodnika, na którym się znalazł. Trzeci to nieszczęśliwy człowiek, któremu bardziej po drodze ze śmiercią niż z  życiem. Czwarty to zagubiony facet, który swoją samotność leczy ucieczką w niemal mechaniczny, przygodny sex. Kolejny to ksiądz, który zmaga się z kryzysem wiary czując się jak w matni. Następny bezimienny opowiada o swoim, życiu które toczy się jakby na ziemi niczyjej. Każda z tych historii serwuje czytelnikowi ogromną dawkę trudnych emocji i jest doskonałym obrazem tego jak wygląda ówczesny świat.

Bezimienni bohaterowie jako parabola konkretnego przekazu.

Uzależnieni od telefonów, social mediów gnamy tak na prawdę nie wiadomo w jakim, a przede wszystkim czy w dobrym kierunku. To czym dzielimy się z szeroko pojętym ogółem na łamach portali społecznościowych nie zawsze ma przełożenie na rzeczywistość. Wstawione na profil zdjęcie to tylko dobra chwila zamknięta w kadrze, jedna z wielu ale właśnie taką a nie inną chcemy się pochwalić bo akurat na niej nie widać naszej samotności.

Myślę, że Zinczuk celowo nie nadał bohaterom imion a jedynie cechy fizyczne tak aby każdy kto sięgnie po powieść mógł niejako utożsamić się z którymś z bohaterów lub też znaleźć  w sobie cechy z kilku.

“Wszystko jest subiektywne i prowadzi do tego, że łatwo gubimy się w oceanach dnia codziennego, często zapominając, że nie jesteśmy istotami stworzonymi do szczęścia”

Powieść Kamila Zinczuka porusza w sposób bardzo odważny problemy współczesnych ludzi. Stawia pytania, czym jest samotność i co tak naprawdę znaczy być szczęśliwym. Nakreśla różne drogi jakimi kroczą ludzie ale też pokazuje w jakie pułapki oraz złudzenia wpadamy. “Samotności” ze względu na trudną tematykę nie są dla każdego. Niejednokrotnie podczas czytania powieści potrzebowałam chwili aby przetrawić w sobie przeczytane zdania. Samotnym można być nawet będąc w związku, żyjąc w dużym mieście, mając przyjaciół. Myślę, że samotność to pojęcie, które po części definiuje niejako życie każdego dorosłego człowieka i dokładnie to pokazał autor w swojej książce.

Dla kogo jest powieść “Samotności” a komu nie uda się z nią rezonować?

Z całą pewnością dla czytelników, którzy nie boją się odważnych i prawdziwych do szpiku kości tematów. Nie jest to łatwa i kolorowa powieść o ludzkich emocjach  ale  prawdziwa  wykładnia współczesnej samotności.Jest to powieść o silnych wrażeniach z perspektywy męskich przeżyć. Mi jako kobiecie książka ta jeszcze bardziej uzmysłowiła, że mężczyźni nie zawsze muszą być silni, oni także cierpią z powodu oszukania czy też opuszczenia. “Samotności” nie należą to gatunku wesołych powieści ale mi osobiście ta książka nie zdołowała a zmusiła do mocnej refleksji na temat własnych przeżyć.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

#wtonacjirecenzji: „ELVIS” film tak samo pulsujący i dynamiczny jak muzyka Presleya. To produkcja, która pokazuje życie chłopaka, o którym bez wahania można powiedzieć, iż wart był milion dolarów.

Reżyser Baz Luhrmann oddaje widzom widowiskową historię króla rock and rolla opowiedzianą przez Toma Parkera „Pułkownika” (Tom Hanks) , człowieka który odkrył Presleya

Read More...

#wtonacjipromocji: „Król ringu”, czyli dlaczego nieważne ile razy upadłeś, jeśli wstałeś o jeden więcej

Przedstawiamy Wam literacki debiut autorki, która sygnuje swoje książki jako Dakota Arizona. Dzięki temu autorowi przekonujemy się ile może znaczyć wdanie

Read More...

#wtonacjipromocji: „Dziewczyna z biblioteki”, czyli jak i dlaczego faceci potrafią tracić głowy na punkcie kobiet

Przedstawiamy Wam następny tytuł Igi Daniszewskiej, który nosi tytuł „Dziewczyna z biblioteki”. Za sprawą tego tytułu autorka prezentuje, że typowe przeciwieństwa

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu